خانه / بورس و سهام / برندگان سودهاي نجومي در بورس

برندگان سودهاي نجومي در بورس

بازار سهام در شرايطي طي سال 92 بازدهي 62 درصدي را از خود به نمايش گذاشت كه سهامداران صنايعي همچون محصولات كاغذي، فني و مهندسي و فلزي به ترتيب 249، 217 و 185 درصد سود شناسايي كردند
عليرضا باغاني: نيمه اول سال جاري در حالي سپري شد كه همه بازارهاي سرمايه‌گذاري در برابر بورس عقب‌نشيني قابل توجهي را از خود به نمايش گذاشتند.
بررسي وضعيت شاخص بورس اوراق بهادار تهران در 6 ماه سپري شده از سال 92 حاكي از آن است كه بازار سهام 62 درصد بازدهي به سرمايه‌گذاران داده است، حال آنكه همه بازارهاي قابل سرمايه‌گذاري از جمله طلا، سكه، ارز و مسكن افت بازدهي را به خود ديده‌اند.
بخش عمده‌اي از اين رخداد ناشي از آرامش سياسي حاكم شده در كشور بعد از انتخابات رياست‌جمهوري است، شرايطي كه سبب شد تا قدري از سركشي‌‌هاي دلار و سكه كاسته شده و بخش قابل اعتنايي از نقدينگي 473 هزارميليارد توماني شناور در كشور جذب بازار سرمايه شود.
وقتي همه چيز براي رشد بورس مهيا است
رصد بازار ارز حاكي از آن است كه دلار آمريكا در پايان شهريور 92 نرخ 2 هزار و 935 توماني را به خود ديده است، حال آنكه قيمت اين ارز پرمعامله در پايان سال 91 برابر با 3 هزار و 400 تومان بوده است.
اين تغييرات نرخ حاكي از افت 6/13 درصدي نرخ دلار در كشور در سال 92 است، اما از چهارراه استانبول كه بگذريم در سبزه ‌ميدان جايي كه انواع مسكوكات طلا معامله مي‌شود، نمايشگر قيمت سكه تمام بهار آزادي از افت 31 درصدي قيمت حكايت دارد. تا جايي كه نرخ سكه تمام بهار از يك ميليون و 350 هزار تومان آخر سال 91 به سطح 930 هزار تومان در پايان شهريور 92 رسيده و 31 درصد افت قيمت را به خود ديده است.دلار و سكه در حالي اين شرايط نزولي را تجربه مي‌كنند كه دلار آمريكا در سال 91 رشد 97 درصدي و سكه نيز در همان سال رشد 87 درصدي را به خود ديده بود و شرايط نيمه اول سال جاري كاملا برعكس اتفاقات رخ داده در سال گذشته است، اما بهتر است براي انتشار يك  كارنامه كامل براي سكه و دلار باز هم منتظر ماه‌هاي آتي ماند.در همين حال، قيمت هر گرم طلاي 18 عيار 131 هزار توماني در پايان سال 91 به عدد 95 هزار و 200 تومان در پايان شهريور 92 رسيده است و افت 3/27 درصدي را تجربه كرده است.
حال آنكه همين طلاي پرطرفدار ايراني در سال 91 رشد 84 درصدي را تجربه كرده بود.
اما در آن سوي مرزها هر اونس طلا در جهان نيز در 6 ماهه اول سال 92 تنزل 7/16 درصدي را تجربه كرده است. آن هم در شرايطي كه افت نرخ اونس طلا در سال 91 معادل 7/2 درصد بود. در حال حاضر طلا در جهان قيمت هزار و 325 دلاري را تجربه مي‌كند.
اما در بازار مسكن نيز شرايط هرچند بهتر و باثبات‌تر از ساير بازارهاي سرمايه‌گذاري بوده و اين بازار پرحاشيه نتوانسته در برابر فشارهاي موجود براي شكسته شدن قيمت‌ها مقاومت كند، ولي از تيرماه به بعد خود را به ساير بازارهاي كم‌فروغ ملحق كرده است تا جايي كه به روايت مشاوران املاك بررسي‌هاي ميداني موجود حداقل افت 10 درصدي قيمت مسكن در پايتخت را حكايت مي‌كند. حال آنكه به روايت آمار رسمي بازار مسكن در سال گذشته رشد 56 درصدي و براساس آمار غير‌رسمي رشد 100 تا 120 درصدي را در پايتخت شاهد بوده است.
اما بازارهاي‌ سرمايه‌گذاري در شرايطي يك عقب‌نشيني يكپارچه و كامل را در برابر بورس از خود به نمايش گذاشته‌اند كه بازار سهام توانست در سايه آرامش موجود در عرصه سياسي، رشد نرخ فروش محصولات مهم و كليدي و در نهايت تثبيت مديريت سازمان بورس و اوراق بهادار و اميدواري به سياست‌هاي توسعه‌اي، رشد قابل توجهي را از خود به نمايش بگذارد.
سهامداران اين شركت‌ها ثروتمند شدند؟
اما 6 ماهه اول سال جاری در شرایطی دیروز به پایان رسید که غیر از هفته دوم و سوم شهریور‌ماه به دلیل ریسک احتمالی وقوع جنگ در سوریه بازار سهام تقریبا با هیچ‌گونه ریسک جدی مواجه نبود و آرامش موجود در عرصه سیاسی، برگزاری انتخابات مطلوب و ثبات نسبی شرایط اقتصادی به ثبت رکوردهای خیره‌کننده برای بورس تهران منجر شد.
همان طور كه اشاره شد، بررسی‌ها نشان می‌دهد: شاخص بورس تهران در نیمه اول سال بازدهی میانگین  2/62 درصدی را به ثبت رسانده است، در حالی كه بازدهی بازارهایی همچون ارز، طلا و مسكن منفی بوده است و سپرده بانكی نیز در این دوره 6 ماهه فقط سود 10 درصدی را نصیب سرمایه‌‌گذاران کرده است. اما بازار سرمایه به طور متوسط طی این مدت 62 درصد سود نصیب سهامداران كرده و عبور قدرتمندانه‌ای از بازارهای موازی داشته است.از نكات قابل توجه وضعیت صنایع بورسی اینكه به جز یك گروه مابقی گروه‌ها با بازدهی مثبت و واقعي سودآوری در این 6 ماهه مواجه بوده‌اند.
محسن نظري تحليلگر بازار سرمايه در اين باره گفت: در بررسی عملكرد 6ماهه شاخص‌ها شاهد بازدهی بیش از 249 درصدی شاخص گروه محصولات كاغذی هستیم، گروهی كه شامل دو سهم كاغذ‌سازی ایران و كارتن ایران است. دو سهمی كه روند صعودی خوبی را طی چند ماه اخیر در پیش گرفته و بازدهی بسیار خوبی را نصیب سهامداران خود كرده‌اند.
وي افزود: در پله دوم بهترین بازدهی عملكرد 6ماهه شاخص‌ها شاهد بازدهی 217درصدی شاخص گروه محصولات فنی مهندسی هستیم. گروهی كه شامل دو سهم مپنا و تكین‌كو است. این گروه متاثر از رشد بی‌امان و قابل توجه مپنا در چندماه اخیر، پله دوم بیشترین بازدهی صنایع بورسی را اشغال کرده است.
به گفته نظري، سومین رتبه بیشترین بازدهی 6ماهه سال 92 هم نصیب شاخص محصولات فلزی با سودآوری 185 درصدی شده است. گروهی كه به دلیل رشد قیمت بسیار عالی دو سهم ماشین سازی اراك و آذرآب یكی از پربازده ترین شاخص‌های 6 ماهه اول سال 92 را به خود اختصاص داده است.
فقط يك گروه زيان‌ده بود؟
اين تحليلگر بازار سرمايه خاطرنشان كرد: در این پروسه زمانی شاخص محصولات چوبی با بازدهی منفی 14درصدی بیشترین بازدهی را به ثبت رسانده، گروهی كه تك سهم فیبر ایران را در خود جای داده است.در واقع این گروه تنها گروهی بود كه در 6ماهه اول سال با بازدهی منفی همراه بوده است.
تحلیل سهام تحلیل بورس برندگان سهام برندگان بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*