خانه / بورس و سهام / ماراتن بورس و بازارهاي موازي

ماراتن بورس و بازارهاي موازي

محبوبه مغانی: سرانجام انتظار فعالان اقتصادي کشور براي سخنراني رييس‌جمهور در شصت‌وهشتمين مجمع عمومي سازمان ملل متحد به پايان رسيد تا بنا به تحليل روزنامه لوموند شاهد آغاز فصل جديدي در دنياي سياسي و اقتصادي ايران باشيم. تا سال قبل، بازار پيش از ايراد سخنراني احمدي‌نژاد در لاك دفاعي مي‌رفت تا پس از آن شاهد تبعات سخنرانی وی باشد.
اگرچه برخلاف تصورات سياسيون در جوامع بين‌المللي، روحاني در ضیافت بان‌كي‌مون مشاركت نكرد تا در کنار آن درخواست اوباما براي ملاقات با همتاي ايراني خود رد شود، اما با اين حال آمريكايي‌ها اعلام كردند كه اوباما از اينكه با حسن روحاني رييس‌جمهور ايران ديدار نكرد، نااميد نيست. از سوي ديگر ديدار وزیر امور خارجه کشورمان با گروه 1+5 نيز مناسب ارزيابي شد؛ اگرچه این خوش بینی در طول هفته‌ای که گذشت در بازارهای سرمایه‌گذاری نمود یافت و تمامی بازارها را از رشد برخوردار ساخت.
در این ميان بازار سرمايه كه تا قبل از این ميدان‌دار بازارهاي سرمايه‌گذاري کشور بود اگرچه از رشد برخوردار بود، اما مجالی هم به بازارهای ارز و سکه داد تا این بازارها هم خودی نشان دهند.
اما در عرصه بین‌المللی و در ايالات متحده آمريكا؛ همچنان از مقاومت جمهوريخواهان حاضر در كنگره آمريكا در مقابل درخواست رييس‌جمهور این کشور مبني بر افزايش سقف بدهي‌هاي آمريكا كاسته نشده است؛ مساله‌اي كه منجر شد تا وزير دارايي آمريكا به وجود تنها 30 ميليون دلار منابع مالي براي تامين هزينه‌هاي جاري خود تا اواسط اكتبر اشاره كند.
با توجه به تجربه كشمكش‌هاي كنگره و دولت آمريكا در سال 2011 ميلادي، به نظر می‌رسد که جمهوريخواهان در آخرين لحظات با افزايش سقف بدهي‌های دولت آمریکا موافقت كنند.
از سوی دیگر به‌رغم تصميم فدرال رزرو آمريكا مبني بر ادامه ارائه محرك‌های مالی، يكي از اعضاي اين كميته عنوان كرده است كه اجراي اين برنامه محرك تاكنون تاثير مثبت چنداني بر بازار اشتغال آمريكا نداشته و فدرال رزرو بايد به فكر چاره‌اي براي بازگرداندن رونق و رشد به بازار مسكن باشد.
بازارهای سرمایه‌گذاری همچنان نگران هستند كه رويارویي نهايي سياسي در واشنگتن درباره بودجه فدرال ممكن است نهايتا به نكول بدهي دولتي آمريکا منجر شود. از سوي ديگر كاهش شاخص اعتماد مصرف‌كننده در اين ماه نشان مي‌دهد كه افزايش نرخ‌هاي بهره و كندي رشد اقتصادي بهبود بازار مسكن را به خطر خواهد انداخت.
در اتحاديه اروپا نیز انتخاب مجدد آنگلا مركل به عنوان صدراعظم آلمان نگراني‌ها را از جايگزيني حزب «آلترناتيو براي آلمان» كه خواستار خروج آلمان از منطقه يورو بود، كاست. پس از اين پيروزي بود که رييس بانك مركزي اروپا اعلام كرد كه با هدف جلوگيري از نرخ بهره بيشتر، مبادرت به ارائه وام‌هاي ارزان قيمت خواهد كرد تا به اين واسطه نرخ‌هاي بهره در اين منطقه در سطوح فعلی يا حتي سطوح پايين‌تر باقي بماند.
از سوي ديگر همزمان با انتشار آمار ضعيف‌تر از انتظار شاخص اعتماد مصرف‌كننده آلمان، دولت ايتاليا اعلام كرد كه رشد اقتصادي خود را كاهش داده است. خبر بعدی نیز افزایش بدهي‌هاي دولت فرانسه در سه ماهه دوم امسال به بيش از 41 ميليارد يورو بود که منجر به تضیعف یورو در برابر دلار شد.
اما در بازار جهاني طلا؛ علاوه بر ادامه ترديدها نسبت به تغيير سياست‌هاي پولي در ايالات متحده، موضوع قوي بودن خرده‌فروشي‌هاي طلا در آسيا داد و ستدهای طلا را در مسير صعودي قرار داد. اگرچه بانك‌هاي مركزي روسيه و قزاقستان در ماه اوت در ادامه سياست‌هاي خود مبادرت به افزايش ميزان ذخاير طلاي خود كردند که در اين ميان تركيه نيز تلاش كرد تا از اين قافله عقب نماند. چين نيز که به عنوان دومين واردكننده بزرگ طلاي جهان پس از هند یاد می‌شود تولیدات طلای خود را در سال ميلادي جاري با افزايش چشمگيري برخوردار کرد.
نامشخص بودن جدول زماني بانك مركزي آمريكا براي كاهش سياست‌هاي انبساطي، به دليل انتشار آمارهاي مايوس‌كننده، رشد بازارهاي مسكن و اشتغال آمريكا منجر به افزايش نوسانات در بازار طلا شد که پيش‌بيني مي‌شود با مطلوب بودن ارقام اشتغال آمریکا در ماه سپتامبر، امكان تصمیم‌گیری برای کاهش خرید اوراق قرضه فراهم شود. با این حال برخی نیز پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌های جهانی این فلز ظرف سه ماه آینده از کاهش برخوردار شود. در مجموع طی هفته‌ای که گذشت هر اونس طلا در بازار جهانی از رشد 7/0 درصدی برخوردار شد.
اما در بازار جهاني طلاي سياه؛ احتمال بهبود در روابط دو كشور ايران و ايالات متحده آمريكا و فروكش كردن تهديد نظامي عليه سوريه تا حدي توانست قيمت‌ها را تغيير دهد. اگرچه در اين ميان اقدام روسيه براي خريد سهام سرمايه‌گذاري سيبري و آمادگي چين براي دريافت LNG از نيجريه، توليد نفت در ليبي و نيجريه، افزايش توليد نفت خام عراق، از سرگيري صدور نفت سودان جنوبي همگی به کاهش قيمت نفت برنت شمال در هفته‌اي كه گذشت، منجر شدند.
در این بین براساس اطلاعات موسسه نفت آمريكا ميزان ذخاير نفت خام آمريكا از كاهش برخوردار بوده است. در حالي كه ميزان موجودي محصولات پالايشي 800 هزار بشكه افزايش نشان مي‌دهد.
اما در بازار داخلي؛ درست زماني كه سوداگردان در بازار ارز پيش‌بيني مي‌كردند كه نرخ دلار در بازار آزاد پس از سفر روحاني به نيويورك و ديدارهاي وزیر امور خارجه با مقامات اروپايي، شاهد ريزش در بازار آزاد تا محدوده نرخ‌هاي دولتي باشد، رييس كل بانك مركزي خط بطلانی بر اين پيش‌بيني‌ها كشيد و در نشست صبحانه كاري اتاق بازرگاني اعلام كرد كه دلار به كف قيمتي خود رسيده است؛ لذا وی كاهش بيش از اين را منطقي ندانست تا به اين واسطه پس از آن معاون ارزي سیف، نرخ 3 هزار توماني را براي ارز منطقي بداند. مساله‌اي كه باعث شد تا بازار در پيش‌بيني ديگری، نرخ‌های بالاتر از 3 هزار توماني را براي دلار متصور شود، اما عدم تحقق گفت‌وگوي مستقیم ايران و ايالات متحده آمريكا و پايان هيجانات سخنراني روحاني در مجمع عمومي سازمان ملل، قیمت 3 هزار تومان را به عنوان كف قيمت دلار تثبیت کرد.
اما از سوي ديگر احتمال لغو تحريم‌هاي سوئيفت، افزايش حجم نقدينگي در كشور به ميزان 473 هزار ميليارد تومان، اعلام كسري تراز تجاري غيرنفتي از سوي مركز پژوهش‌هاي مجلس، تشكيل كارگروهي در معاونت اقتصادي بانك مركزي براي رفع ابهام در بخش‌نامه‌هاي ارزي، بازنگري در سهميه ارزهاي مسافرتي و دانشجويي از جمله ديگر اخبار در عرصه اقتصادي كشور بود كه باعث شد تا در مركز مبادلات ارزي، نرخ هر دلار آمريكا از 24 هزار و 729 ریال به 24 هزار و 791 ریال و هر يورو از 33 هزار و 451 ریال به 33 هزار و 531 ریال تغيير يابد.
همچنین در بازار آزاد نیز، هر دلار آمريكا از رشد 3/5 و هر يورو از رشد 4/1 درصدي برخوردار شدند. قيمت هر سكه نيز در طول هفته‌اي كه گذشت در مجموع از رشد 3/5 درصدي و هر گرم طلاي 18 عيار از رشد 4/3 درصدي برخوردار شدند.
اما در بازار مسكن؛ تغيير قيمت مسكن در برخي از محله‌هاي تهران، تا آنجا پيش رفت كه در برخي از محله‌ها هر مترمربع تا 800 هزار تومان پايين‌تر از ماه قبل خريد و فروش شد. به‌رغم آنكه محله‌هايي كه بيشترين حباب مسكن را داشتند با كاهش قيمت بيشتري مواجه شده‌اند؛ اما باز هم برخي از سازندگان با توجه به صرف نرخ‌هاي چند برابري براي مصالح ساختماني، در مقابل كاهش قيمت‌ها و شكستن بيشتر حباب بازار مسكن مقاومت به خرج مي‌دهند.
به موجب آمارهاي ثبت شده در سامانه املاك در سال 91، در اوج خريد و فروش مسكن روزانه 14 هزار قرارداد خريد و فروش در كشور به ثبت رسيد كه در حال حاضر اين عدد به 8 هزار قرارداد كاهش يافته است. بنا به اعتقاد كارشناسان اين حوزه، خريد و فروش مسكن در حالي همچنان در ركود به سر مي‌برد كه با توجه به كف رسيدن قيمت‌ها، خروج از اين ركود نياز به يك محرك جديد دارد.
در بازار اجاره بها نيز در حال حاضر نرخ‌هاي اجاره پيشنهادي همچنان به قوت خود باقي است كه فعالان اين بازار معتقدند معمولا افت اجاره بها بين يك تا دو ماه آينده صورت مي‌گيرد.
اما در فعاليت كاري بورس تهران در هفته منتهي به سوم مهرماه امسال، حجم و ارزش معاملات به ترتيب از رشد 4/99 و 98 درصدي برخوردار شد. اين افزايش در حالي صورت گرفت كه در 5 روز كاري بورس تهران به تعداد خريداران نيز 51 درصد افزوده شد تا به این واسطه بازار سرمايه از بازدهي 4 درصدي برخوردار شود. در اين بازار به‌رغم سهام پالايشگاهي، سهام شركت‌هاي فعال در صنعت پتروشيمي مورد توجه بازار بودند که می‌توان به بازگشایی نماد تاپيكو و نماد پارسان اشاره کرد.
نماد گسترش نفت و گاز پارسیان كه از 31 تيرماه متوقف شده بود، سرانجام پس از وقفه دو ماهه در 31 شهريورماه بازگشايي شد.
با اين حال در گروه پالايشگاهي نيز گزارش‌هاي 3 ماهه مطلوب و احتمال ارسال گزارش‌هاي 6 ماهه مطلوب‌تر پيش‌بيني مي‌شود كه اين گروه مي‌توانند قيمت‌هاي بالاتري را طي يك ماهه اخير شاهد باشند. در صنعت حمل‌ونقل دريايي نيز پس از لغو تحريم كشتيراني نمادهاي كشتيراني جمهوري اسلامي ايران و تايدواتر همچنان بر مدار توجه قرار دارد. با اين تفاوت كه معاملات در نماد كشتيراني جمهوري اسلامي ايران قفل شده است.
مهمترین وقایع سیاسی مهمترین وقایع اقتصادی تحلیل سهام تحلیل بورس اخبار مهم سهام اخبار مهم بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*