خانه / بورس و سهام / كاهش ۲۰ دلاري قيمت جهاني نفت با لغو تحريم‌ها

كاهش ۲۰ دلاري قيمت جهاني نفت با لغو تحريم‌ها

فعالان بازار نفت پيش‌بيني مي‌كنند با لغو تحريم نفتي غرب عليه ايران قيمت جهاني نفت ۲۰ دلار در هر بشكه كاهش يابد.
به گزارش فايننشال پست، فعالان بازار نفت پيش‌بيني مي‌كنند بازگشت ايران به بازار نفت مي‌تواند بازار را با يك شوك عرضه مثبت مواجه سازد و موجب كاهش 20 دلاري قيمت نفت شود، هر چند احتمالاً عربستان به سرعت اقدام نمايد و كاهش قيمت را به 10 دلار برساند.
تحريم‌هاي سختگيرانه غرب عليه ايران توانايي اين كشور براي صدور نفتش را كاهش داده است اما در هفته‌هاي اخير، هم تهران و هم واشنگتن لحن خود را در برابر يكديگر نرم‌تر كرده‌اند و اين مسئله اميدها براي حل ديپلماتيك موضوع را افزايش داده است. ايران، چهارمين ذخاير بزرگ نفت و دومين ذخاير بزرگ گاز طبيعي جهان را در اختيار دارد.

در صورت كاهش تحريم‌ها، زيرساخت‌هاي ايران در بخش انرژي مي‌تواند نفت بيشتري را توليد كند. سارا وخشوري، رئيس مؤسسه بين‌المللي اس وي بي‌انرژي در واشنگتن در اين‌باره گفت: «ممكن است زمان زيادي طول بكشد تا ميزان توليد نفت ايران به سطح پيش از تحريم‌ها برسد، زيرا ايران به دليل كاهش صادرات، توليد در برخي ميادين را متوقف كرده است.» وزير نفت ايران وعده داده تا ميزان توليد نفت كشور را به حد قبل از تحريم يعني 4 ميليون بشكه در روز برساند.

صادرات نفت ايران در ماه مي ‌به 700 هزار بشكه در روز رسيد، در حالي كه اين رقم در چند سال گذشته به 2/2 ميليون بشكه مي‌رسيد.

لغو تحريم‌ها عليه ايران مي‌تواند بازار نفت را آشفته كند، زيرا در حال حاضر و با توجه به كاهش رشد اقتصادي جهاني، ميزان عرضه در بازار كافي به نظر مي‌رسد. همزمان با كاهش عرضه نفت ايران، ليبي و سوريه، قيمت نفت به صورت پيوسته در حال افزايش بوده است. اين احتمال وجود دارد كه با فروكش كردن برخي از ريسك‌هاي ژئوپلتيك، در آينده‌اي نزديك اين روند معكوس شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*