خانه / بورس و سهام / اثرپذیری اندک سهم ازنوسان نرخ ارز،استراتژی”وتوصا”

اثرپذیری اندک سهم ازنوسان نرخ ارز،استراتژی”وتوصا”

ترکیب سبد سرمایه گذاری های این شرکت، براساس استراتژی و سیاست کلی مدیریت مبنی بر ورود به صنایعی که کمترین اثرپذیری منفی را از کاهش نرخ ارز یا نوسان قیمتی آن در بازار دارند، بنا نهاده شده است.
بسیاری از شرکت های سرمایه گذاری در حالی به پایان سال مالی خود نزدیک می شوند که به نظر می رسد آگاهی از چگونگی عملکرد این شرکت ها طی دوره 12 ماهه سال 92 خالی از لطف نباشد.

مدیر امور مالی شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز پیرامون وضعیت پرتفوی بورسی عنوان کرد: ترکیب سبد سرمایه گذاری های این شرکت، براساس استراتژی و سیاست کلی مدیریت مبنی بر ورود به صنایعی که کمترین اثرپذیری منفی را از کاهش نرخ ارز یا نوسان قیمتی آن در بازار دارند، بنا نهاده شده است.

گلپور افزود: برهمین اساس بیشترین بخش سرمایه گذاری های “وتوصا” به فعالان گروه فلزات اساسی همچون فولاد خوزستان و ملی صنایع مس ایران اختصاص داده شده است.

وی وضعیت پرتفوی بورسی شرکت را مناسب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به برآوردهای انجام شده در خصوص بهبود وضعیت فعالان صنعت بانکی حدود 30 درصد از ترکیب سبد سرمایه گذاری های “وتوصا” را سرمایه گذاری در این گروه تشکیل می دهد. از جمله این موارد می توان به سهام بانک های پاسارگاد و خاورمیانه موجود در پرتفوی بورسی شرکت اشاره کرد.

این مقام مسئول ارزش بازاری پرتفوی بورسی “وتوصا” را مبلغ 60 میلیارد تومان اعلام کرد و در ارتباط با برنامه های آن جهت اصلاح پرتفوی بورسی اظهار داشت: همانطور که عنوان شد این شرکت با هدف تأثیرپذیری اندک از نوسانات نرخ ارز، صنایع پرپتانسیل را شناسایی کرده و منابع مالی خود را به گروه های مذکور تزریق می کند. از این رو در حال حاضر برنامه ای جهت تغییر این رویه در نظر نداریم.

مدیر امور مالی شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران در خصوص وضعیت پرتفوی غیر بورسی “وتوصا” بیان کرد: طبق روال همیشگی حدود 80 درصد از سرمایه گذاری های شرکت به پرتفوی بورسی و مابقی آن به پرتفوی غیر بورسی اختصاص داشته است. اما طی سال جاری همراه با سرمایه گذاری شرکت در زمینه ساخت پروژه های ساختمانی، پرتفوی غیر بورسی درصد بیشتری را به خود اختصاص داده؛ علاوه بر این سرمایه گذاری بر شرکت های غیر بورسی فعال در صنایع دانش بنیاد نیز در برنامه کاری “وتوصا” قرار گرفته است.

گلپور در خصوص برنامه های “وتوصا” جهت واگذاری شرکت های غیر بورسی در بورس یا فرابورس تصریح کرد: برنامه واگذاری شرکت مواد ویژه لیا در بازار فرابورس در نظر داریم، به طوریکه پیش بینی می شود اقدامات لازم برای این امر طی دو ماهه آینده اجرایی شود.

وی در ارزیابی عملکرد شرکت طی دوره 12 ماهه سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 92 اظهار داشت: این شرکت تاکنون از محل سرمایه گذاری های خود موفق به کسب بازدهی مناسبی شده، به گونه ای که می توان گفت وضعیت سودآوری “وتوصا” طی عملکرد دوره مذکور مناسب بوده و توانسته به اهداف مورد نظر خود طی سال مالی 92 دست یابد. همچنین سود حاصل از فروش سرمایه گذاری های شرکت طی دوره عملکرد 9 ماهه سال مالی 92 مبلغ حدود 24 میلیارد تومان بوده است.

این مقام مسئول در خاتمه سخنان خود به آخرین رقم خالص ارزش روز هر واحد سهم “وتوصا” به مبلغ 260 تومان اشاره کرد و در ارتباط با برنامه افزایش سرمایه آن نیز گفت: برنامه افزایش سرمایه از 976 میلیارد ریال به 1300 میلیارد ریال از محل سود انباشته در برنامه کاری “وتوصا” قرار دارد. البته این برنامه در حال حاضر جهت ارایه اظهار نظر درباره آن در دست بررسی حسابرسان شرکت قرار گرفته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*