خانه / آخرین اخبار / چهار عمل ساده برای افزایش رزق و روزی

چهار عمل ساده برای افزایش رزق و روزی

کلمه رزق که معادل فارسی اش روزی است به معنای هر چیزی است که به بقای حیات انسان کمک نماید. لذا با این تعریف غذا و خوراکی ها هم مصداقی از رزق محسوب خواهند شد. از طرفی بین رزق و رزق گیرنده (مرزوق) رابطه تکوینی برقرار است. به این صورت که بقای رزق گیرنده به رزق وابسته است و در طرف مقابل خود رزق نیز وقتی مورد استفاده رزق گیرنده قرار می گیرد وجود کامل تری پیدا خواهد کرد. مانند گوشتی که وقتی توسط انسان خورده می شود جزئی از بدن انسان شده و در سیر تکامل قرار می گیرد.

همچنین بر خلاف تصور غالب افراد، رزق فقط به عوامل مادی و تلاش های جسمی مرتبط نیست بلکه برخی اعمال و اذکار نیز که به ظاهر ارتباط چندانی با افزایش و کاهش روزی ندارند به عکس تاثیر به سزایی بر آن دارند.
پیامبر صلى الله علیه و آله در روایتی زیبا و مهم به چهار عمل و چهار اثر آن اشاره نموده اند:
«مَنْ أُلْهِمَ الصِّدْقَ فِی کَلَامِهِ وَ الْإِنْصَافَ مِنْ نَفْسِهِ وَ بِرَّ وَالِدَیْهِ وَ وَصَلَ رَحِمَهُ؛
به هرکس:
۱-  راستگویى در گفتار،
۲- انصاف در رفتار،
۳- نیکى به والدین،
۴- و صله رحم الهام شود؛
أُنْسِئَ لَهُ فِی أَجَلِهِ وَ وُسِّعَ عَلَیْهِ فِی رِزْقِهِ وَ مُتِّعَ بِعَقْلِهِ وَ لُقِّنَ حُجَّتَهُ وَقْتَ مُسَاءَلَتِه‏.
۱- اجلش به تأخیر مى افتد،
۲- روزیش زیاد مى گردد،
۳- از عقلش بهره مند مى شود،
۴- و هنگام سوال [مأموران الهى] پاسخ لازم به او تلقین مى گردد.» (اعلام الدین  ص ۲۶۵)
سه نکته:
* صله رحم با یک جرعه آب!

یکی از اموری که آموزه های دینی اهمیت بسیاری برای آن قائل است، مساله «صله ارحام» است. «صله» از نظر لغت شناسی به معنای پیوستن، احسان و عطاست. خویشاوندان نیز به اعتبار انتساب به یک رحم، «ارحام» خوانده می شوند. بر اساس روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، خداوند به هنگام خلق رَحِم با خطاب به او فرمود: «من رحمانم و تو رَحِم، اسمت را از اسم خود گرفتم. هرکس با تو بپیوندد، من نیز با او می پیوندم و هرکس از تو جدا شود، من هم از او جدا می شوم.» هر کاری که در عرف، پیوند را برساند، صله است، هر چند در کار کوچکی مانند سلام کردنی نیکو یا جواب دادن سلام یا دادن جرعه آب به خویشاوندان باشد.

** برخورد تند امام سجاد (ع) با فرزند بی ادب!
همچنین در قرآن کریم نیکی به پدر و مادر بلافاصله بعد از مساله توحید مطرح شده که نشان از اهمیت فوق العاده این موضوع دارد. امام باقر (ع) فرمود: پدرم امام سجاد (ع) در رهگذر مردی را دید که با پسر جوانش راه می‌رود، ولی فرزند در حین حرکت به دست پدر تکیه داده است. حضرت از مشاهده‌ این رفتار بر خلاف ادب و بی احترامی فرزند به پدر آنقدر ناراحت و آزرده خاطر گردید که تا آخر عمر با آن پسر وظیفه ناشناس سخن نگفت!

*** آثار فوق العاده محبت به والدین
مطابق روایات فراوانی که در خصوص احترام به والدین آمده است این عمل آثار ارزنده ای دارد که موجب سعادت دنیا و آخرت انسان خواهد شد. از جمله این آثار عبارتند از:
– خشنودی خداوند و غفران الهی
– طول عمر
– فراوانی روزی
– آسان شدن مرگ
– ورود به بهشت
– و برخورداری از درجات بالای بهشتی و … . همه این آثار ارزشمند در رضایت پدر و مادر از فرزندان نهفته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*