خانه / بورس و سهام / کسب بیشترین بازده بورس در گرو سرمایه گذاری بلندمدت

کسب بیشترین بازده بورس در گرو سرمایه گذاری بلندمدت

بازار سهام تحت تأثیر انتشار اخبار و گمانه زنی ها پیرامون اوضاع سیاسی کشور و روابط بین المللی با نوساناتی همراه شده حال آنکه بهتر آن است در این شرایط معامله گران و سهامداران تا مشخص شدن اوضاع سیاسی کشور و ایجاد ثبات مدیریتی در وزارتخانه ها از سرمایه گذاری کوتاه مدت اجتناب کنند.

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مشترک صبا با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به نظر می رسد معامله گران تا اندازه زیادی متأثر از بحث های روانی ایجاد شده پیرامون وضعیت سیاسی کشور عملکردی متغیر از خود نشان می دهند. چراکه در حال حاضر هیچ اتفاق خاصی به طور عینی رخ نداده است.

محمدامین قهرمانی افزود: برهمین اساس می توان گفت معامله گران همراه با شناسایی سهم هایی که از لحاظ بنیادی در وضعیت مناسبی به سر می برند، به صورت بلندمدت و تا پایان سال جاری بر روی سهام شرکت های مذکور سرمایه گذاری کنند.

وی در خصوص روند آتی بازار سهام ابراز داشت: با ایجاد ثبات سیاسی پایداری نرخ ارز در محدوده قیمتی معین چندان دور از ذهن نخواهد بود حال آنکه تحقق این امر به شکل گیری روندی متعادل و به دور از نوسانات با اهمیت در بازار بورس کمک خواهد کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: در صورت بهبود شرایط سیاسی بازار سهام بهترین گزینه جهت کسب بازدهی مثبت برای سرمایه گذاران خواهد بود. به نظر می رسد در پی افزایش اقبال معامله گران به بازار سرمایه، نسبت قیمت به عایدی هر سهم بازار که در حال حاضر حدود هفت واحد است، افزایش دو واحدی را تجربه کند.

این کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با گزارش های شش ماهه اول سال مالی جاری شرکت ها اظهار داشت: به نظر می رسد فعالان گروه پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی شرایط مناسبی را از لحاظ سودآوری طی دوره مذکور پشت سر گذاشته باشند.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری مشترک صبا در بیان دلایل اظهارات خود گفت: این شرکت ها در حالی محصولات تولیدی خود را با نرخ ارز آزاد به فروش می رسانند که نرخ ارز مبادله ای مبنای تسعیر درآمدهای ارزی حاصل از صادرات آنها در بودجه سال مالی جاری می باشد. از این رو به نظر می رسد این امر موجب مصون ماندن این شرکت ها نسبت به نوسانات نرخ ارز شده است. علاوه بر این طرح های توسعه ای توسط فعالان این گروه در حال اجرایی شدن است که بهره برداری از این پروژه ها آثار مثبتی بر وضعیت سودآوری آنها در پی خواهد داشت.

قهرمانی در ارتباط با فعالان گروه خودرو اظهار داشت: این شرکت ها از ساختار سرمایه مناسبی برخوردار نیستند. چراکه بدهی های زیادی دارند و در شرایط بنیادی مناسبی به سر نمی برند.

وی افزود: علاوه بر این، هزینه سرمایه شرکت های بزرگ خودروساز بسیار بالا است که این امر موجب عدم ارزش آفرینی برای سهامداران آنها می شود.

این مقام مسئول در خصوص گروه بانکی نیز تصریح کرد: افزایش سرمایه بانک ها بحثی است که به میان آمده و موجب اقبال معامله گران به این گروه شده است. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که در صورت اجرایی شدن برنامه افزایش سرمایه فعالان این گروه، تنها نسبت کفایت سرمایه آنها افزایش می یابد که این امر نیز موجب افزایش توان وام دهی آنها و کاهش ریسک ورشکستگی می شود. برهمین اساس می توان گفت فقط کاهش تحریم های بانکی می تواند آثار مثبتی بر روند سودآوری این شرکت ها در پی داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک صبا را رقم 249 هزار تومان اعلام کرد و گفت: سرمایه گذاری بلندمدت بر سهام شرکت هایی که شرایط بنیادی مناسبی دارند از برنامه های اصلی این صندوق جهت کسب بازدهی مثبت است. همچنان که صندوق سرمایه گذاری مشترک صبا به بازدهی مثبت بیش از 10 درصدی طی یک ماه اخیر دست یافته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*