خانه / آخرین اخبار / طلای جهانی با کاهش، روبرو شد

طلای جهانی با کاهش، روبرو شد

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۱۱۷۱ دلار رسید.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰.۹ درصد کاهش، ۱۱۷۱ دلار بود.

طلا پنج شنبه گذشته به ۱۱۹۱ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در چهار ماه گذشته بود و برای مدت کوتاهی کاهش قیمتی را که از ابتدای سال داشت معکوس کرد و هفته گذشته بیش از دو درصد افزایش قیمت داشت.

این فلز ارزشمند هفته گذشته با افزایش نگرانی‌ها نسبت به دورنمای رشد اقتصاد جهانی که انتظارات برای افزایش نرخهای بهره آمریکا در سال جاری را کمتر کرد، صعود چشمگیری را تجربه کرد اما آمار مثبتی مانند بهبود اعتماد مصرفی در اکتبر و آمار بهتر از حد مطلوب از متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در آمریکا که روز جمعه منتشر شد بار دیگر انتظارها را برای افزایش نرخها تا پایان امسال بالا برد.

با اینهمه هنوز جای زیادی برای بحث درباره تصمیمی که سیاستگذاران پولی آمریکا خواهند گرفت وجود دارد. ویلیام سی دادلی، رییس بانک فدرال نیویورک روز پنج شنبه اظهار کرد بانک مرکزی باید نرخهای بهره را امسال افزایش دهد زیرا روند رشد اقتصاد ادامه دارد. اظهارات وی منعکس کننده نظر مشابه جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا است که ماه گذشته اظهار کرد انتظار دارد نرخهای بهره تا پایان امسال افزایش پیدا کند.

نرخهای بهره بالاتر جذابیت سرمایه گذاری طلا را که برخلاف اوراق قرضه و سهام، دارایی بدون بازده است کمتر کرده و در مقابل از دلار پشتیبانی می‌کند.

آمار اقتصادی روز جمعه کمک کرد دلار که به کمترین سطح در هفت هفته گذشته نزول کرده بود، در برابر ارزهای رقیب صعود کند.

طبق آمار معاملات، احتمال افزایش نرخهای بهره در نشست دسامبر بانک مرکزی آمریکا ۳۲ درصد برآورد شده که بالاتر از ۲۷ درصد در چهارشنبه گذشته است.

بر اساس آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ، ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری طلا هفته گذشته ۸.۲۶ تن افزایش یافت.

در این بین طبق نظرسنجی رویترز که طی دو هفته گذشته از ۳۸ تحلیلگر انجام گرفت، تحلیلگران قیمت هر اونس طلا در سال آینده را ۱۱۵۳ دلار پیش بینی کردند که هشت درصد کمتر از پیش بینی انجام گرفته در نظرسنجی ماه ژوییه بود. قیمت هر اونس طلا برای امسال هم ۱۱۶۵ دلار پیش بینی شد که کمتر از رقم ۱۱۹۳ دلار مورد پیش بینی در سه ماهه سوم بود. این فلز ارزشمند از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون به طور متوسط ۱۱۷۷ دلار بوده است اما انتظار می‌رود در سه ماهه پایانی سال به ۱۱۲۵ دلار نزول کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با یک درصد کاهش، به ۱۵.۸۸۸۵ دلار رسید. هر اونس پلاتین با ۰.۳ درصد کاهش، به ۱۰۱۱ دلار رسید در حالیکه هر اونس پالادیم با ۰.۷ درصد کاهش، ۶۹۱ دلار معامله شد.

همین دیروز بود که محمد کشتی آرای ، رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفته بود منتظر کاهش بیشتر قیمت سکه و طلا نباشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*