خانه / آخرین اخبار / استاد زیباکلام: دروغ گفتیم! با توافق هسته ای ایران گلستان نمی‌شود

استاد زیباکلام: دروغ گفتیم! با توافق هسته ای ایران گلستان نمی‌شود

مهم‌ترین حامی مذاکرات هسته‌ای، پس از تصویب طرح مربوط به اجرای برجام در مجلس شورای اسلامی و در آستانه اجرای برجام توسط ایران اعتراف کرد که اظهارنظرها و ادعاهای او و سایر حامیان دولت مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای منجر به بهبود شرایط اقتصادی کشور می‌شود؛ دروغ بوده است.

زیباکلام در برنامه «برجام، ایران – جهان» که عصر دیروز به همت انجمن اسلامی دانشگاه گلستان برگزار شده بود، صراحتا گفت توافق هسته‌ای معجزه نخواهد کرد و حامیان دولت طی چند سال اخیر بویژه در ۲ سال گذشته درباره اثرگذاری توافق بر وضعیت معیشتی جامعه دروغ گفته‌اند. او تاکید کرد اینکه حامیان دولت گفته‌اند با توافق هسته‌ای، ایران گلستان می‌شود، دروغ بوده است!

سوابق صادق زیباکلام بیوگرافی صادق زیباکلام

زیباکلام در این نشست گفت: تحولات کنگره آمریکا و سوال و جواب‌هایی که از جان کری و اوباما می‌شد نشان می‌داد تنها دغدغه غرب سلاح هسته‌ای ماست اما به ما دروغ می‌گفتند که انرژی هسته‌ای همه چیز ما را زیر و رو می‌کند و ایران را گلستان می‌کند.

صادق زیباکلام با لحنی تمسخرآمیز گفت: ما نفهمیدیم کمیسیون برجام که اینقدر برجام را بررسی و زیر و رو کرد چه شد ۲۰ دقیقه‌ای مجلس آن را به تصویب رساند؛ در عین حال من معتقدم تندروها مخالفت خود با برجام را ادامه خواهند داد، یکی از گیرهای آنان هم سر مسائل اقتصادی خواهد بود غافل از اینکه اصلا مسائل هسته‌ای ارتباطی با برجام و مذاکرات ندارد بلکه مشکل اقتصاد ما دولتی بودن آن است!

وی افزود: هر که گفت با انرژی هسته‌ای ایران گلستان می‌شود دروغ گفت ما هم که گفتیم با توافق ایران گلستان می‌شود دروغ گفتیم!
وی در همین راستا اضافه کرد: با تحریم، بی‌تحریم، با برجام، بی‌برجام و با فعالیت هسته‌ای و بدون فعالیت هسته‌ای هیچ نور امیدی بر اقتصاد ما نخواهد تابید؛ هر که گفت با انرژی هسته‌ای ایران گلستان می‌شود دروغ گفت ولی با توافق هسته‌ای هم ایران گلستان نخواهد شد!
زیباکلام در ادامه این اعترافات، خاطرنشان کرد: رفع تحریم نمی‌تواند در اقتصاد ما معجزه کند.

زیباکلام پس از بیان مطالب ضد و نقیضی مبنی بر اینکه سیاست کج دار و مریز خاتمی در مبحث هسته ای در زمان احمدی نژاد به استقلال رسید ولی دوباره با روی کار آمدن روحانی عقب نشینی‌ها و امتیازدهی‌ها در قالب مذاکرات از سر گرفته شد، گفت: به نظر من انتخاب روحانی و سیاست خارجه وی در مذاکرات هسته ای درست بود!

وی با وجود اینکه خودش در سخنان ابتدایی از استقلال فعالیت هسته‌ای کشور در دولت هشت ساله احمدی نژاد سخن گفته بود، به انتقادهایی که به سیاست‌های کج دار و مریز دولت فعلی می‌شود اشاره کرد و اظهار داشت: همین که توافق ژنو انجام شد عده‌ای در سفارت آمریکا جمع شدند و نطفه جریان دلواپسان را شکل دادند ولی به رغم نگرانی دلواپسان، مذاکرات ادامه پیدا کرد.

زیباکلام در عوض اینکه عملکردها را مورد تحلیل قرار دهد در اقدامی سوال برانگیز «اصل مبحث هسته ای را ملاک قرار داد و گفت اگر می‌شود به هسته‌ای دوران روحانی انتقاد کرد باید به جلیلی و احمدی نژاد هم انتقاد می‌کردیم، ولی الان رسایی تابوی تقدس هسته‌ای را شکست و گفت بالای چشم هسته ای ابروست و این ابرو نیز کمانی است، این سخن زیباکلام که با لحنی تمسخرآمیز بیان شد با مذمت برخی حضار همراه بود.

صادق زیباکلام با بیان اینکه ما بالاخره با آمریکا به توافق رسیدیم و حتی این ظرفیت وجود دارد که در مباحث دیگر هم با آمریکا به توافق برسیم، خطاب به حضار پرسید مگر ایران و آمریکا در رابطه با داعش در عراق مواضع یکسان ندارند؟ حضار با پاسخ «نَه»، زیباکلام را غافلگیر کردند و در همین حین همگی شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

زیباکلام در پاسخ به افرادی که پاسخ مخالف به وی دادند، گفت: شماها طرفدار توطئه هستید، ما با آمریکا بر سر خیلی از مسائل اشتراک نظر داریم و فقط در مورد اسرائیل اختلاف نظر ما باقی مانده است.

وی اسرائیل را «کشور» خواند و ادامه داد: «مشکل از اینجاست که ما می‌گوییم می‌خواهیم کشور اسرائیل را نابود کنیم، به نظر من اگر کسی بگوید آغاز برجام، پایان مرگ بر آمریکاست سخن به گزاف نگفته است»، پس از این سخن دوباره حضار شعار مرگ بر آمریکا سر دادند در این حسین عده‌ای دست زدند که صدای شعار شنیده نشود و عده‌ای دیگر نیز صلوات فرستادند تا صدای کف‌ها شنیده نشود.

زیباکلام گفت: من دین و ایمون درست و حسابی ندارم، اما به حرمت محرم کف نزنید، اما شما صلواتیست ها! بدانید اگر انجمن اسلامی شما را در برنامه خودش راه داده معرفت داشته شما هم معرفت داشته باشید ما را در نماز جمعه‌هایتان راه بدهید!

زیباکلام در رابطه با برجامی که تصویب شد نیز گفت: برجام تصویب شد اما جنتی (از آوردن پیشوند آیت الله خودداری کرد) حاضر نیست بگوید تصویب شده و می‌گوید تائید شده است، سردار زارعی می‌گوید فلان جای برجام قابل اجرا نیست، امام جمعه شما می‌گوید آنجای برجام نباید اجرا شود امام جمعه دیگری می‌گوید یک قسمت دیگر باید حذف شود، همین موارد نشان می‌دهد در جمهوری اسلامی قانون حاکم نیست و اگر امروز آمریکا یک غول شده است برای این است که قانون دارد.

گفتنی است، صادق زیباکلام که در سخنان خود از مناظره استقبال کرده بود و منتقدان را انسان‌هایی تقدس زدا و تابو شکن خوانده بود و خواهان پاسخ دهی آنان شده بود در پایان سخنرانی خود، از پاسخ دادن به پرسش‌های خبرگزاری دانشجو به بهانه خستگی امتناع ورزید و این در حالی است که تقریبا در یک کمیسیون ده دقیقه‌ای در محوطه دانشگاه با برخی خبرنگاران محلی به گفت و گو ایستاد.

منبع: الف

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*