خانه / آخرین اخبار / بابک زنجانی امروز چه داد، چه نداد!

بابک زنجانی امروز چه داد، چه نداد!

وکیل‌ مدافع بابک زنجانی از پرداخت و تسویه بدهی موکلش به مبلغ یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو که از طریق بانک مرکزی در اختیار وی قرار گرفته بود، خبر داد. این در حالی است که مدیرکل حقوقی وزارت نفت می گوید هیچ پولی به حساب وزارت نفت واریز نشده است.

رسول کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مطالبات شرکت نفت شامل دو بخش است که یک بخش از آن پول واریزی است که توسط بانک مرکزی انجام شده و بخش دیگر راجع به محموله‌های نفتی است که پیش فروش آن انجام شده و افکار عمومی و دادگاه نیز در جریان هستند.

وکیل بابک زنجانی ادامه داد: طی نامه رسمی که از سوی معاون محترم دادستان تهران و مسئول رسیدگی و سرپرستی اموال موکلم رسما به دادگاه اعلام شده، تا این لحظه همه اموال داخلی موکلم که به شرکت نفت منتقل و در اختیار شرکت نفت است، مبلغ دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

کوهپایه‌زاده افزود: کل مبلغ واریزی شرکت نفت از طریق بانک مرکزی یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو بوده که از این مبلغ، ۶۶۰ میلیون یورو توسط شرکت نفت برداشته شده است، یعنی مبلغ ۶۶۰ میلیون یورو به دستور شرکت نفت به پیمانکاران این شرکت پرداخت شده است.

وکیل مدافع بابک زنجانی تصریح کرد: اگر مبلغ ۶۶۰ میلیون یورو را از کل یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو کم کنیم، عددی که بدست می آید، ۷۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو – موجودی طلب نفت از بابت پولی که بانک مرکزی واریز کرده- است.

کوهپایه‌زاده افزود: امروز مشخص شد ارزش اموال داخلی موکلم ۲۶۰۰ میلیارد تومان بوده است که آن را به یورو تبدیل می کنیم و همان ۷۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو می شود؛ یعنی بدهی موکلم در قسم اول صفر، تسویه و پرداخت شد. یعنی مبلغ یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو که از طریق بانک مرکزی در اختیار موکل قرار گرفته بود، امروز تسویه شد.

وی درباره قسمت دوم بدهی موکلش که مربوط به محمولات نفتی است، گفت: وکلای خارجی موکلم در حال تلاش برای صدور ضمانت نامه هستند و این کار روال قانونی خود را طی می کند.

کوهپایه‌زاده یادآور شد: با توجه به اینکه موضوع محرمانه و حساسیت فوق العاده ای دارد و هنوز هم تحریم ها برداشته نشده و برخی هم تلاش می کنند که در روند این انتقال، اخلال ایجاد کنند و به دلیل اینکه مکاتبات محرمانه ای که قبلا بین ما و شرکت نفت بود، به دلیل قصور یکی از وکلای شرکت نفت منتشر و رسانه ای شد، بنابراین مطالب مربوط به صدور ضمانت نامه را در دادگاه مطرح خواهیم کرد و به مصلحت نیست که آن را اطلاع رسانی کنیم.

کوهپایه زاده درباره موضوعی که مطرح شده تا این لحظه پولی از سوی زنجانی به حساب شرکت نفت واریز نشده است، گفت: از روز اول هم هیچ وقت موکلم نگفت که پول را واریز می کند. برای اینکه هم موکلم، هم شرکت HK و هم بانک های موکل تحریم هستند و هیچ قدرتی هم تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، امکان انتقال یک دلار پول را ندارد.

وی درباره موضوع دیگری که مطرح شده به زنجانی شماره حساب داده ایم و او پول را به حساب های اعلامی واریز نکرده است، اظهار کرد: موکلم در دادگاه گفت که اگر شرکت نفت بتواند ۵ دلار به این حساب ها پول واریز کند و فیشش را در دادگاه ارایه دهد، من همه اتهامات را قبول می کنم. دوستان می دانند که این حساب ها اساسا قابلیت انتقال پول را ندارند.

کوهپایه‌زاده از زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه موکلش اظهار بی اطلاعی کرد.

وزارت نفت: بدهی زنجانی هنوز واریز نشده است/تا فردا منتظر می مانیم
در همین حال علی اکبر ماهرخ زاد مدیرکل حقوقی وزارت نفت در گفت وگو با ایرنا درخصوص وعده زنجانی برای پرداخت بدهی خود به وزارت نفت تا امروز(دوشنبه)، اظهار داشت: تا این لحظه هنوز بدهی وی پرداخت نشده است.

مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: ما درخواست رسمی به قاضی پرونده ارایه کرده ایم تا نام کشور، بانک وشماره حساب مورد ادعا اعلام شود که البته تاکنون اجرایی نشده است.

ماهرخ زاد ادامه داد: با توجه به اینکه زنجانی در آخرین اظهارات خود اعلام کرده بود که این بدهی در روز دوشنبه یا سه شنبه واریز می شود، بنابراین تا فردا (سه شنبه) نیز منتظر می مانیم تا این وعده تحقق یابد.

وی با بیان اینکه امیدواریم وعده بدهکار نفتی مبنی بر پرداخت بدهی تا روز سه شنبه مانند دفعات گذشته غیرواقعی نباشد، افزود: براساس اظهارات ب.ز باید مبلغ وعده داده شده واریز شود.

مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت، مجموع بدهی وی را ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو بیان و تاکید کرد که در صورت پرداخت همه این مبلغ، شرکت ملی نفت درباره مطالبات خود ادعایی نخواهند داشت.

از حدود سه سال پیش، تخلف بزرگی در بخش فروش نفت در دوران تحریم آشکار شد که با گذشت زمان به پیچیدگی آن افزوده می شود.

با وجود گذشت حدود سه سال از این ماجرا، هیچ پیشرفتی در حل این پرونده حاصل نشده و هنوز مشخص نیست که پول نفت فروخته شده در کدام کشور و کدام بانک مخفی شده است.
بدهکار بزرگ نفتی، بارها وعده پرداخت بدهی خود را مطرح کرده اما هیچگاه این وعده ها واقعیت نیافته است.

در سه سال گذشته زنجانی و شرکای وی، بارها برای گرفتن زمان، اعلام کرده اند در بانک های داخلی و خارجی مبالغ ارزی کلانی را در اختیار دارند و حاضرند بابت بدهی خود آن مبالغ را در اختیار وزارت نفت قرار دهند.

براین اساس، هر بار نیز با معرفی یک بانک خارجی، وزارت نفت و مسئولان بانک مرکزی خواهان وصول مطالبات شرکت ملی نفت ایران از آن محل شده اند.

در طول سال هایی که این پرونده جریان دارد، بانک هایی در اروپا و آسیا توسط وی و شرکایش برای این منظور معرفی شده اند که پس از بررسی بانک مرکزی، واهی بودن ادعای بابک زنجانی و خالی بودن حساب های معرفی شد، آشکار شده است.

وعده جدید پرداخت بدهی تا روز دوشنبه
این بدهکار بزرگ نفتی در جدیدترین وعده اعلام کرده بود تا امروز(دوشنبه) یا سه شنبه بخش عمده ای از بدهی خود را پرداخت خواهد کرد.

متهم پرونده نفتی در جلسه روز شنبه مدعی شد یک ضمانتنامه بانکی به مبلغ یک هزار و ٩۶٧ میلیون یورو و به ذینفعی شرکت HK از طرف یک بانک خارجی معتبر آماده شده که طی چند روز آینده صادر می شود.

وی خاطرنشان کرده است: این ضمانتنامه نیازمند امضای چهار نفر است که ٢ نفر امضا کردند اما چون شنبه و یکشنبه در کشورهای خارجی تعطیل است امضاهای باقیمانده در روزهای آینده انجام می شود و فکر می کنم دوشنبه یا سه شنبه به دست دادگاه برسد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*