خانه / بورس و سهام / بازاري براي «پالايشگاه ها»

بازاري براي «پالايشگاه ها»

رشد بيشتر نمادهاي فرابورسي، تقاضاي انبوه براي خريد بانك دي و پيشتازي صنعت پالايشگاهي از جمله مهم‌ترين وقايع دومين روز هفته جاري در فرابورس بود.
روز گذشته اين بازار شاهد دادوستد بيش از 66 ميليون اوراق بهادار به ارزش حدود يك هزار و 188 ميليارد ريال بود كه در 20 هزار و 119 دفعه صورت پذيرفت.
از اين ميزان دادوستد، بيش از 258 ميليارد ريال به معامله سهام پالايش نفت لاوان اختصاص داشت و پالايش نفت تهران از حيث ارزش معاملات با رقمي حدود 161 ميليارد ريال رتبه دوم را احراز كرد. ديروز همچنين پتروشيمي جم توانست با ارزش معاملاتي 64 ميليارد ريالي در پله سوم قرار گيرد.
در همين حال بيشترين حجم معاملات، 6/18 ميليون سهم بود كه در جريان معاملات سهام بانك دي در روز گذشته به ثبت رسيد.
پس از بانك دي، پالايش نفت لاوان با حجم معاملات 5/8 ميليون سهمي در جايگاه دوم و ذوب‌‌آهن اصفهان نيز با معاملات 2/8 ميليون سهمي در جايگاه سوم قرار گرفت.
از سوي ديگر كمترين ارزش معاملات يك ميليون ريال و كمترين حجم معاملات نيز 2999 سهم بود كه به حق‌تقدم بيمه نوين اختصاص يافت.
مقايسه تغييرات قيمت‌ها در فرابورس، نشان مي‌دهد روز گذشته سبحان‌دارو با 5 درصد افزايش قيمت بيشترين رشد را در بازار ديروز تجربه كرد. پس از اين شركت نفت ايرانول و توكاريل به ترتيب 99/4 درصد و 98/4 درصد رشد را به ثبت رساندند.
از سوي ديگر بيشترين افت، نصيب حق‌تقدم بيمه پاسارگاد شد كه 47/3 درصد كاهش قيمت را تجربه كرد.
براساس اين گزارش، روز گذشته فرابورس شاهد دادوستد 117 نماد بود كه در اين ميان 60 نماد با افزايش قيمت و 24 نماد با كاهش قيمت روبه‌رو شدند و 33 نماد نيز بدون تغيير ماندند.
شاخص فرابورس نيز روز گذشته با 05/8 واحد رشد به رقم 9/754 واحد رسيد.
ديروز امتیاز تسهیلات مسکن آبان 89 با بیشترین رشد قیمت به نرخ 356 هزار و 213ریال و امتیاز تسهیلات مسکن اسفند 89 با بیشترین کاهش قیمت به نرخ 350 هزار و 909 ریال رسید.
افزون بر این، در بازار ابزار های نوین مالی، بیشترین حجم معاملات به خرید و فروش 16هزار و 140برگه اجاره امید تعلق داشت. پس از آن معامله، 10هزار و 200 برگه مشارکت نفت فصلی و 8 هزار و 10برگه اجاره ماهان به ترتیب در رده دوم و سوم قرار گرفت.
در عین حال در بازار ETF، 307هزار و 730 واحد صندوق قابل معامله آرمان سپهر آیندگان به ارزش 2/3 میلیارد ریال معامله شد.
طبق پیام ناظر بازار، ديروز نماد های معاملاتی حق تقدم خرید سهام شرکت مجتمع معادن مس تکنار و پتروشیمی کازرون، بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت، معامله شدند. در همین حال با توجه به اتمام مدت اعتبار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مهرماه سال 89، این نماد معاملاتی در پایان معاملات امروز، متوقف می‌شود.
عرضه بلوك 84/10 درصدي پتروشيمي تبريز در بازار سوم
540 ميليون و 48 هزار و 800 سهم معادل 84/10 درصد از سهام شركت پتروشيمي تبريز از سوی بانک تجارت به ارزش 2/2هزارميلياردريال و به قيمت پايه هر سهم 4101 ريال، فردا روی میز فروش بازار سوم می‌رود.
اين بلوك به صورت يكجا و نقد و با پرداخت كل ارزش معامله و طبق رويه جاري تسويه پاياپاي (T+3) واگذار مي‌شود.
براساس اين گزارش، پتروشيمي تبريز با سرمایه 9/4 هزار میلیارد ریال در زمينه احداث و راه‌اندازي و بهره‌برداري از كارخانجات صنعتي به منظور توليد، بازار‌يابي، فروش و صدور محصولات پتروشيمي فعاليت مي‌كند.
پذیره‌نویسی 4/494 هزار ورقه اجاره صکوک چادرملو در فرابورس
در چهارمین روز پذیره‌نویسی يك ميليون و500 هزار ورقه شركت واسط مالي فروردين يكم به منظور تامين مالي شركت معدني و صنعتي چادرملو، در مجموع تاکنون 494هزارو 420 ورقه پذیره‌نویسی شد و ادامه پذیره‌نویسی امروز دنبال می‌شود.
این اوراق با نام و قابل معامله در فرابورس بوده و به قيمت اسمي هر ورقه يك ميليون ريال به مدت 15روز از طريق بازار سوم پذيره نويسي مي‌شود.
مجمع فوق‌العاده فرابورس
28 مهرماه
رییس حسابداری فرابورس از برگزاری مجمع عمومي فوق العاده شركت فرابورس ايران ساعت 15 روز یکشنبه 28 مهر در موسسه مطالعات بهره‌وري منابع انساني خبر داد.
به گزارش روابط عمومي فرابورس ايران، امید شفیعی با اعلام اين خبر گفت: مجمع عمومي فوق‌العاده با موضوع تصميم‌گيري در خصوص افزايش سرمايه و اصلاح موادي از اساسنامه، ساعت 15 روز یکشنبه 28 مهر در سالن پویش موسسه مطالعات بهره‌وري منابع انساني واقع در تهران، خيابان شيخ بهايي جنوبي، خيابان ايران‌شناسي، خيابان نهم برگزار می‌شود.
وي با اشاره به اينكه كارت ورود به جلسه مجمع از ساعت 14 در محل برگزاری مجمع توزيع مي‌شود، افزود: سهامداران برای دریافت کارت ورود به جلسه مجمع با در دست داشتن اصل ورقه سهام و کارت شناسایی معتبر در شركت فرابورس به آدرس خيابان حافظ، پايين‌تر از جمهوري، نبش كوچه هاتف، شماره 192 ساختمان بورس اوراق بهادار تهران، طبقه 16 به سهامداران يا نمايندگان قانوني آنها ارائه مي‌شود.
رییس حسابداری فرابورس تاكيد كرد: به همراه داشتن كارت ملي هنگام دريافت كارت ورود به جلسه ضروري است و بر اساس مفاد تبصره 2 ماده 20 اساسنامه شركت، هيچ شخص حقيقي يا حقوقي نمي‌تواند وكالت سهامداران ديگر را به نحوي كه به همراه سهام خود بيش از 10 درصد از كل سهام شركت باشد، در مجمع بر عهده بگيرد.
به گفته شفیعی وكالت‌نامه‌هاي رسمي و محضري با تاييد امضاي موكل توسط دفاتر اسناد رسمي به همراه كارت ملي قابل قبول هستند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*