خانه / آخرین اخبار / فرمول جدید برگزاری لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۶

فرمول جدید برگزاری لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۶

فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) با هدف صرفه جویی در زمان و افزایش هیجان، بیست و هفتمین دوره لیگ جهانی را نسبت به ادوار گذشته متفاوت برگزار خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، سال ۲۰۱۶ بازی های المپیک نیز برگزار می شود و به همین دلیل فدراسیون جهانی والیبال برای لیگ جهانی این سال فرمول جدیدی طراحی کرد که تیم های شرکت کننده در لیگ جهانی فرصت لازم برای استراحت و آماده سازی خود برای حضور در المپیک داشته باشند.

به همین دلیل فدراسیون جهانی والیبال تدبیری اندیشید تا بر خلاف دوره های گذشته که لیگ جهانی در مدت تقریبی ۲ ماه پیگیری می‌شد، در سال ۲۰۱۶ در یک دوره یک ماهه ۱۷ جون تا ۱۷ جولای (۲۸ خرداد تا ۲۷ تیرماه ۱۳۹۵) با فرمول و قالب جدید البته تنها در مرحله مقدماتی برگزار شود.

فرمول جدید لیگ جهانی که مختص سال المپیک در نظر گرفته شده، البته سالهاست در رقابت های جایزه بزرگ جهان (گرند پری) در حال انجام است و آزمون و خطاهای خود را نیز به پایان برده است. گرند پری؛ مدل زنانه لیگ جهانی مردان است که که از سال ۱۹۹۳ و پس از توفیق یافتن برگزاری لیگ جهانی مردان، از سوی فدراسیون جهانی برای رقابت های سالیانه زنان طراحی و راه اندازی شد، به گونه ای که حالا علیرغم فشردگی مسابقاتش، از هیجان انگیزترین و پر تب و تاب ترین رقابت های جهانی در والیبال محسوب می شود.

تیم های شرکت کننده
بر اساس قالب جدید لیگ جهانی در سال آینده ۳۶ تیم شرکت کننده در ۳ سطح دوازده تیمی دسته بندی شده اند که اسامی تیم های شرکت کننده در هر سطح به قرار زیر است:

سطح یک: فرانسه، ایتالیا، استرالیا، روسیه، آمریکا، برزیل، ایران، آرژانتین، صربستان، بلغارستان، بلژیک و لهستان

سطح دو: هلند، پرتغال، ترکیه، اسلواکی، ژاپن، کره جنوبی، فنلاند، کوبا، کانادا، چین، مصر و جمهوری چک

سطح سه: تونس، ونزوئلا، اسلوونی، قطر، آلمان، مکزیک، اسپانیا، مونته نگرو، پورتوریکو، چین تایپه، قزاقستان و یونان

فرمول مسابقات
در سال ۲۰۱۵ سطح یک این رقابت با حضور هشت تیم برگزار شد اما در سال ۲۰۱۶ این تعداد به ۱۲ تیم افزایش یافت. در سطح یک ۱۲ تیم به ۹ گروه ۴ تیمی متفاوت تقسیم شده اند. یعنی تیم های هر گروه در سه هفته دور مقدماتی، متفاوت هستند.

هر هفته ۳ تیم میزبان گروه خود هستند و تیم ها به صورت ضربدری با یکدیگر به رقابت می پردازند. در انتها نیز مجموع تمام نتایج و امتیازات ۹ گروه، در یک جدول رده بندی محاسبه می شود.

پس از پایان مرحله گروهی، تیم میزبان مرحله نهایی همراه با ۵ تیم برتر جدول مقدماتی برگزارکننده مرحله نهایی مسابقات خواهند بود که در هفته پنجم لیگ جهانی برگزار می شود.

فرمول مرحله نهایی لیگ جهانی اما مانند دوره های گذشته است. ۶ تیم راه یافته به فینال (Final 6) به ۲ گروه ۳ تیمی تقسیم می شوند و ۲ تیم برتر هر گروه به نیمه نهایی صعود می کند. سپس تیم های پیروز در فینال برای قهرمانی رو در روی یکدیگر قرار می گیرند.

در لیگ جهانی ۲۰۱۷، تیم قهرمان سطح دو ۲۰۱۶ به سطح یک صعود می کند و آخرین تیم سطح یک نیز به سطح دو سقوط خواهد کرد.

در سطح دو این دوره لیگ جهانی مانند سطح یک ۱۲ تیم شرکت کننده در ۹ گروه ۴ تیمی متفاوت حضور دارند. در هر هفته ۳ گروه به صورت ضربدری با یکدیگر به رقابت می پردازند و تیم میزبان فینال همراه با ۳ تیم برتر گروهی به مرحله فینال(Final 4) این سطح صعود می کند. مرحله فینال نیز هفته چهارم لیگ جهانی برگزار می شود.

در لیگ جهانی ۲۰۱۷، تیم قهرمان سطح سه ۲۰۱۶ به سطح دو صعود کند و آخرین تیم رده بندی سطح دو نیز به سطح سه سقوط می کند.

در سطح سه ۱۲ تیم حضور دارند اما در ۶ گروه ۴ تیمی به مصاف یکدگیر می روند. در هر هفته ۳ گروه به صورت ضربدری با یکدیگر به رقابت می پردازند و تیم میزبان فینال همراه با ۳ تیم برتر گروهی به مرحله فینال این سطح صعود می کند. مرحله فینال سطح سه هفته سوم لیگ جهانی برگزار می شود.

گروه بندی سطح یک
بر اساس این فرمول گروه بندی تیم ها و زمان برگزاری مسابقات سطح یک سه هفته به قرار زیر است:

هفته نخست: ۲۷ تا ۲۹ خردادماه

گروه A، میزبان استرالیا: استرالیا، فرانسه، ایتالیا، بلژیک

گروهB ، میزبان برزیل: برزیل، ایران، آمریکا، آرژانتین

گروهC، میزبان روسیه: روسیه، صربستان، بلغارستان، لهستان

هفته دوم: سوم تا پنجم تیرماه

گروهD ، میزبان لهستان: لهستان، روسیه، آرژانتین، فرانسه

گروهE ، میزبان ایتالیا: ایتالیا، آمریکا، استرالیا، بلژیک

گروهF ، میزبان صربستان: صربستان، ایران، بلغارستان، برزیل

هفته سوم: ۱۰ تا ۱۲ تیرماه

گروه G، میزبان فرانسه: فرانسه، بلژیک، برزیل، لهستان

گروه H، میزبان آمریکا: امریکا، بلغارستان، روسیه، استرالیا

گروه I- میزبان ایران: ایران، ایتالیا، صربستان، آرژانتین

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*