خانه / آخرین اخبار / چه کسی “نزار زاکا” جاسوس را به ایران آورد؟

چه کسی “نزار زاکا” جاسوس را به ایران آورد؟

پای دبیرکل اتحادیه تشکل‌های ICT عرب سال گذشته با دعوت یکی از سازمان‌های خصوصی حوزه ICT به ایران باز شد و اکنون نیز جاسوس از آب درآمد.

هفته گذشته منابع اطلاعاتی خبر از دستگیری فردی با دو تابعیت آمریکایی – لبنانی به نام نزار زاکا دادند که گویا ارتباطات ویژه‌ای با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا داشته است.

جاسوسان سیا جاسوسان آمریکا بیوگرافی نزار زاکا ایران و اعراب
برخی عکس‌های منتشر شده از نزار زاکا، وی را در لباس ارتش آمریکا و در پایگاه نظامی «ریور ساید» در آمریکا، نشان می‌دهد.

برخی منابع با اشاره به ارتباطات بسیار ویژه نزار زاکا با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا، از وی بعنوان یک «گنج پنهان» یاد کردند.

اما با این حال شهریور ماه سال گذشته برای نخستین بار نام این فرد از تریبون سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور هم‌زمان با همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان مطرح شد.

از آنجا مشخص شد که تعاملات پشت پرده‌ای با این فرد وجود داشته که مسئولان در اقدامی تعجب برانگیز وی را برای همایش مختص پارسی زبانان نیز دعوت کردند.

در آن زمان اعلام شد که وی -دبیر کل اتحادیه تشکل‌های ICT عرب (اجمع)-  با مشارکت در برگزاری هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان به دنبال بازکردن راه سرمایه‌گذاری شرکت‌های خصوصی دنیا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران هست.

علی‌رغم اینکه قرار بود وینتون سرف – پدر اینترنت- نیز در این همایش حضور داشته باشد و اطلاع‌رسانی ویژه‌ای پیرامون این موضوع صورت گرفته بود اما نهایتا رئیس وقت سازمان نظام صنفی‌ رایانه‌ای کشور اعلام کرد که به دلیل تداخل زمانی، از حضور وی در این همایش بی‌بهره‌ایم.

کاظم آیت‌اللهی در نشست خبری هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان که با حضور نزار زاکا – رییس مجمع تشکل‌های ICT کشور‌های عرب – برگزار شد با بیان اینکه همایش در ۱۲ پنل و با حضور مهمانان خارجی برگزار خواهد شد، گفت: مشکل دریافت ویزای برخی از مهمانان خارجی برطرف نشده است. با این حال هماهنگی‌های لازم برای حضور وزیر قطر، لبنان و نماینده وزیر فناوری اطلاعات مصر صورت گرفته و این افراد در همایش حضور خواهند داشت.

وی درباره‌ عدم تأیید ویزای برخی از مهمانان خارجی تصریح کرد: سیاست‌هایی برای اعطای ویزا به مهمانان وجود دارد و مساله عدم اعطای ویزا به برخی مهمانان تقصیر تمام دست‌اندرکاران دعوت این افراد از جمله من بود.

آیت‌اللهی با اشاره به اینکه عدم حضور برخی از مهمانان خارجی ممکن است در برنامه تاثیر منفی داشته باشد، تصریح کرد: متاسفم آنچه که می‌خواستیم در مورد این همایش اجرا شود به‌طور کامل انجام نشد.

بعد از برگزاری بی‌رونق آن همایش تسنیم در گزارشی با عنوان “پدر اینترنت به ایران نیامد، عرب‌ها تلافی کردند” به چالش برگزاری این همایش با مخارج سنگین پرداخت.

جالب است که پیش از برگزاری آن همایش آزاده داننده – رئیس وقت کمیسیون بین‌الملل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور- گفته بود که ۴۰۰ هزار دلار برای حضور ۵۰ میهمان خارجی و ۱۲۰۰ میهمان داخلی در دو روز تدارک دیده شده که هزینه آن از طریق ثبت‌نام، حامی مالی و نمایشگاه جانبی تامین می‌شود.

در آن مراسم نه تنها پدر اینترنت حاضر نشد، مشکل دریافت ویزای برخی از مهمانان خارجی نیز باعث عدم حضور آنان شد و عملا تنها نمایندگانی از قطر، لبنان و مصر در این مراسم حضور پیدا کردند.

البته تا آخر هم به شکل شفاف مشخص نشد که دلیل حضور کشورهای عرب زبان در هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان چه بود! حتی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در برابر اصرار خبرنگار تسنیم بر این سوال، بار دیگر گفت که تنها می‌خواهیم زمینه سرمایه‌گذاری و تعاملات بیشتر با کشورهای منطقه را فراهم کنیم.

نزار زاکا به پشتوانه اتحادیه تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای عرب (اجمع) در برنامه جایزه چالش نوآورانه نیز با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای همکاری داشت.

این برنامه ویژه حمایت از جوانان ایرانی خلاق جهت راه‌انداری کسب‌و‌کارهای شخصی برنامه‌ریزی شده بود.

در این برنامه حمایت‌های مالی و معنوی از جوانان کارآفرین زیر سی سال و دارای طرح‌های خلاقانه در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات با قابلیت پیاده‌سازی در مدت‌زمان یک ماه پیش‌بینی شده بود.

منبع: تسنیم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*