خانه / آخرین اخبار / بازگشت “حسین ثابت” سوپر میلیاردر مشهدی به زادگاهش!

بازگشت “حسین ثابت” سوپر میلیاردر مشهدی به زادگاهش!

سوپر میلیاردر ایرانی برای دور جدید سرمایه گذاری های خود به زادگاه خود، مشهد بازمی گردد.

شنیده های خبرنگار پارسینه حاکی است که کلنگ پروژه گردشگری تفریحی آفتاب به مساحت ۱۰۰ هکتار در مشهد به زودی توسط حسین ثابت بکتاش به زمین می خورد.

حسین ثابت بکتاش (متولد خرداد ۱۳۱۳ در مشهد) کارآفرین ایرانی و مالک هتل بزرگ داریوش است.

ثابت در سال‌های قبل در جزایر قناری ۹ هتل داشته و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به‌سبک تخت جمشید در کیش ساخته‌است.

وی، علاوه بر این هتل، چهار هتل دیگر نیز در کیش داشت (هتل‌های هلیا، لاله، تماشا و پانیذ) که از سال ۱۳۸۸ طی دو ـ سه مرحله فروخته شدند.

شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعۀ پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم و باغ پرندگان با مساحت بیش از ۶۵ هکتار) متعلق به اوست.

کلنگ سرمایه‌گذاری هتل کوروش که قرار بود با انرژی خورشیدی کار کند (به‌عنوان نخستین هتل سبز ایران) با ۵۰۰ اتاق نیز در جزیرۀ کیش بر زمین زده شد، که ساخت آن در سال ۱۳۸۹ متوقف شد.

ایجاد کورس‌های اسب‌دوانی با تأسیس شرکت اسب ایران، که ناتمام ماند، از دیگر فعالیت‌های اوست. او همچنین ۲۵٪ سهام گروه هتل‌های لاله را در اختیار دارد.


مجموعه گردشگری و تفریحی آفتاب (پارک طُرُق) یک طرح تفریحی گردشگری است که بناست با مشارکت نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومانی حسین ثابت بکتاش در جنوب شرقی مشهدمقدس و در دروازه ورودی شهر در مسیر مشهد به تهران ساخته شود.

هتل کوروش هتل داریوش کیش مناطق دیدنی مشهد ثروت حسین ثابت بکتاش بیوگرافی میلیاردرهای ایران بیوگرافی حسین ثابت بیوگرافی ثروتمندان ایران اخبار مشهد

مساحت پروژه نزدیک به ۱۰۰ هکتار است که به دلیل قرار گرفتن در ورودی مشهدمقدس، نزدیکی به حرم مطهر و ویژگی‌های مختلف منطقه‌ای از ارزش بالایی برخوردار است. قرارداد این پروژه پس از کش‌وقوس‌های فراوان و پس از لایحه معاونت اقتصادی شهرداری مشهد به تصویب کمیسیون مشارکت‌های کلان شورا (در سال دوم از دوره چهارم شورا) رسیده و اکنون در مقطع اجرا قرارگرفته است.
با توجه به اهمیت موضوع و نیز وجود نقاط ابهام و بعضاً انحرافات جدی این طرح، چند نکته در باب این پروژه گوشزد می‌شود؛ باشد که موردتوجه دغدغه‌مندان و مسئولان شهر قرار گیرد و هر چه سریع‌تر برای تعیین تکلیف آن، اقدام گردد.

هتل کوروش هتل داریوش کیش مناطق دیدنی مشهد ثروت حسین ثابت بکتاش بیوگرافی میلیاردرهای ایران بیوگرافی حسین ثابت بیوگرافی ثروتمندان ایران اخبار مشهد

۱- باوجوداینکه از ابتدای شورای چهارم، بنابراین گذاشته‌شده که طرح‌های مشارکت خصوصی، به‌صورت بی‌نام در شورای شهر به تصویب برسد و بدین‌وسیله از اعمال‌نظر سرمایه‌گذاران در فرآیند تصویب ممانعت شود، اما متأسفانه برخلاف این روند، طرح قرارداد سرمایه‌گذاری مجتمع تفریحی و گردشگری پارک جنگلی طرق، با نام سرمایه‌گذار یعنی حسین ثابت بکتاش در شورا تصویب‌شده که مشخص نیست علت این تغییر روند چیست؟
۲- با اینکه یکی از معضلات جدی مشهد در دهه اخیر، رشد بی‌ضابطه و قارچ گونه مجتمع‌های تجاری لوکس و هتل‌های چند ستاره برای قشر بسیار مرفه بوده است و با اینکه بسیاری از دغدغه مندان بر این موضوع تأکید داشته‌اند، در این پروژه نیز متأسفانه حجم وسیعی از کاربری‌ها (بالغ بر صدهزار متر مربع) بدین امر اختصاص‌یافته است، با این تفاوت که اگر در مواردی چون مشهد مال، این کاربری‌ها از دید مسافرین و زائرین میلیونی مشهد دور بود، پروژه طُرق در شاهراه ورودی مشهد و کاملاً در منظر دید همگان قرار دارد. ظاهراً کاربری‌های پروژه که در آن زمین مینی گلف و بولینگ و مواردی از این‌دست هم یافت می‌شود، به همین شکل به تائید کمیسیون اقتصادی شورای شهر در سال دوم دوره چهارم شورا رسیده است که جای تأسف دارد. جدول کاربری‌های این پروژه و نمایی از طراحی‌های صورت گفته برای زمین‌های بازی، مجتمع تجاری و هتل پنج ستاره موجود در این پروژه در نماهای زیر قابل‌مشاهده است.

هتل کوروش هتل داریوش کیش مناطق دیدنی مشهد ثروت حسین ثابت بکتاش بیوگرافی میلیاردرهای ایران بیوگرافی حسین ثابت بیوگرافی ثروتمندان ایران اخبار مشهد

۳- پروژه گردشگری آفتاب، به دلیل وجود اثرات اجتماعی و فرهنگی وسیع و به دلیل حساسیتی که نسبت به آن وجود داشت، پس از ارائه لایحه، با تلاش برخی از اعضای شورای شهر، مکلف به تهیه پیوست فرهنگی در همان فاز طراحی کار شد تا بتوان از کلیت آن اطمینان حاصل نمود. اما از تاریخ ابلاغ مصوبه به شهرداری، یعنی اواخر مردادماه، با اینکه می‌بایست در عرض ۴ ماه، پیوست فرهنگی و اجتماعی طرح تهیه و پس از بررسی در جلسه شورای راهبری پیوست به تائید کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا می‌رسید، پیمانکار پروژه پس از دو ماه از آغاز مهلت، هنوز هیچ تلاشی برای تهیه پیوست ننموده و عملاً این مسیر را دور زده و نه‌تنها طراحی کار را خود صورت داده بلکه کار عمرانی پروژه را بدون توجه به اثرات اجتماعی و فرهنگی آن، آغاز نموده است. در روزهای گذشته، باوجودآنکه یک‌بار به دستور منطقه مربوطه شهرداری، فرآیند عمرانی مربوط به ساخت دیوار پیرامونی این پروژه متوقف‌شده بود، اما ظاهراً دوباره با دستور مقام بالاتری، کار از سر گرفته‌شده است.

۴- متأسفانه باوجوداینکه طبق قانون، امکان کشیدن دیوار و حصارهای بلند، در پیرامون پارک‌ها و بوستان‌ها وجود ندارد، در این طرح، کل پیرامون بوستان طرق به طول تقریباً ۵ کیلومتر، با دیوارهایی که مجموعاً نزدیک ۳ متر ارتفاع خواهد داشت، در حال محصور شدن هستند. متأسفانه شنیده‌ها حاکی از آن است که معماری دیوارها نیز با تبعیت از برج و باروهای هخامنشی! طراحی‌شده و در حال اجراست. جای تأسف دارد که مسئولان شهری، مهم‌ترین گذرگاه ورودی شهر مشهد را با یک معماری بی‌تناسب از هخامنشی‌ها پوشش دهند. امری که اگر اتفاق بیفتد، قطعاً با موضع‌گیری خواص و دغدغه مندان حوزوی و دانشگاهی که دلشان برای هویت و معماری اصیل در مشهد می‌تپد مواجه خواهد شد.

۱۵ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

 1. واقعا ایران به همچین ثروتمندانی جهت پیشرفت و آبادانی نیاز داره.
  خدا حفظشون کنه.

 2. یکی هم که بخواد ایرانو آباد کنه شما تاسف بخورین!همین کارارومیکنین جلوی پروژه ها گرفته میشه

 3. بابا اومده مشهد چند تا پروژه خیلی بزرگ داره خیلی ها مخالفت میکنن و دلیل شرعی میارن. مگه ما چه گناهی کردیم به خاطر مذهبی بودن شهرمون نباید بلندمرتبه سازی بشه
  همین کارارو میکنین ادم از اسلام زده میشه
  امیدوارم عوص بشه به حق امام رضا
  صلوات بفرس۱۰تا

 4. واسه امثال شما باید تاسف خورد که با افراط و طرح های مزخرف مشهد نابود کردید ۴تا ادم درست حسابیم نمیزارید کار کنن تو این منطقه خودمختار!!چرا نمیگی ۱۲تا تصفیه خانه داره تو مشهد میسازه !!۱ قران سودم واسش نداره!! سر ساخت همین تصفیه خانه ها هم دارن اذیتش میکنن!!

 5. کاش قدرت درک وتمیز دادن ثروتمندانی رو که قصد خدمت دارند رو با تازه به دوران رسیده هایی که قصدثروت اندوزی و دزدیدن آخرین لقمه نان سفره مردم (مخصوصا فقرا ) را دارند را داشتی . این آقا ( ثابت) اگه قصد مال اندوزی و تولید ارزش افزوده رو داشت , میرفت تو هاشمیه یا سجاد یا شاندیز برج می ساخت , نه یک منطقه محروم و دور افتاده …

 6. اقای نسبتا محترم استفاده از نماد های تاریخی و تمدنی ایرانی جای تاسف داره؟تو اصلا ایرانی هستی؟……

  تو امثال تو چطور می تونید پاسخگوی جوانان ,وطن دوستان,گذشتگان و تاریخ چند هزار ساله ایران باشین .

 7. با سلام،

  فقط میتونم بگم بنده که یکی از همکاران و مدیر یکی از پروژه های جناب مهندس ثابت در کرمانشاه بودم و از نزدیک بخوبی ایشان را میشناسم،جای تاسف داره که مسئولین وقت اینگونه سنگ اندازی میکنن به دلایل مختلف جلوی پای ایشان(مهندس ثابت)چراکه به جرأت میتونم قسم بخورم قلب آقای مهندس ثابت در درجه ی اول برای ایران و تمدن ایران و در درجه ی دوم برای مشهد و زادگاهش می تپد و بدون هیچ چشم داشتی با تمام وجود و عشق و علاقه نسبت به ایران و مشهد حتی حاضر هستند جانشان را هم فدا کنند،تأکید میکنم به جرأت قسم میخورم عین واقعیت رو دارم میگم،انتظار داریم که مسئولین هم از ایشان حمایتهای لازم را بکنند انشاءالله

 8. جناب آقای حسین ثابت ! احسنت به درایت و تلاش شما و نیز البته شانس و اقبال و کمک والدین و اطرافیان شما . اما بهرحال همگی ما دیر یا زود باید قید این دنیا رو بزنیم و با یه کفن بی ارزش بریم زیر خاک !
  پس چه بهتر که قبل از رفتنتون به اشخاصی که به دلایل موجه نتونستن اون پیشرفتیو که شایستش هستن داشته باشن کمک کنید تا حداقل وضع معیشتی قابل قبولی داشته باشن !
  اینجوری هست که هر دو دنیا رو واسه خودتون خریدید . مثلا کار آفرینی نه صرفا از طریق گردشگری و خرید و فروش مستغلات بلکه تولید و ایجاد ارزش افزوده در کشور ایجاد شغل توی همون کیش پر طمطراق !
  یا هر جای کشور در کل دست جوونا رو بگیرید و کمبودهای منطقیشون رو برآورده کنید مطمئنا خودتون هم سود خواهید کرد
  آقای حسین ثابت بکتاش ! امیدوارم توی این آزمایش سخت ، موفق باشید .

  • دوست عزیز مطمئن باشید ایشان در این زمینه پیش قدم بوده و هستند و اگر غیر از این بود جای تعجب دارد کاش مسولین قدر این بزرگ مردان را بدانند که اینها سرمایه های این مملکت هستند. خداوند متعال به ایشان عمری با برکت عطا کنند

 9. خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد..
  جناب مهندس ثابت افتخار من این است که ۱۵ سال در کنار شما هستم انشاءالله در مشهد مقدس هم مثل جزیره کیش به اهداف خود خواهید رسید و من هم در کنار شما سهم کوچکی دارم. خداوند متعال به شما عمری با برکت عطا کنند که عمر و سرمایه خود را در این زمینه گذاشته اید.

 10. یکی هم کی میخواد کلی پول بیاره تو کشور و مشهد اینجوری فراریش دادن کار درستی نیست

 11. …کل دنیا درحال وام گرفتن از تاریخ تمدن ایران هستند بعد ماها خودمون که میخوایم استفاده کنیم امثال شماها که معلوم نیس ریشه تون مال کجاست سنگ اندازی میکنید.واقعا متاسفم

 12. با سلام.
  آرزوی سلامت روان دارم برای نویسنده این متن که همش در حال تاسف خوردن بود در قبال تاریخ کشوری که حداقل داره نوش نون در میاره و میخوره. نویسنده محترم، اگر شما از برادران عراقی هستید دلیل نمیشه عقاید و نظرات خودتون رو تحمیل بر تاریخ کشور کنید. هر چند بالا دستی ها و رئیس های فعلی ایرانی نباشند و عرب عراقی باشند. معماری اسلامی باشد پیش کش به همان منطقه ثامن و شهری مثل اصفهان.
  همیشه سنگ اندازی جلوی پیشرفت کردین، همیشه . خدا نیامرزه باعث بانی های این بدبختی و بد اقبالی های فعلی رو.
  با تشکر

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*