خانه / آخرین اخبار / فقط با فارسها شوخی کنید!

فقط با فارسها شوخی کنید!

معاون سازمان صدا و سیما در اقدامی عجیب و در پی ماجراهای پیش آمده درباره برنامه فیتیله، به تمام مدیرانش دستور داده که هرگونه لهجه را در هر آیتم و برنامه ‌ای حذف کنند تا حاشیه جدیدی برای تلویزیون پیش نیاید.

علی اصغر پورمحمدی با اتخاذ این راهکار می خواهد جلوی تکرارا اتفاقات مشابه را بگیرد اما این شیوه که بیشتر پاک کردن صورت مسئله است منجر به تناقضات مهمی خواهد شد. باید دقت کرد که فیتیله تنها برنامه ای بود که بدلیل استفاد از لهجه دردسرآفرین شد، اما در گذشته و در حال حاضر برنامه هایی از صدا و سیما پخش می شود که شخصیت های آن از لهجه مناطق مختلف استفاده می کنند و هیچ مشکلی هم برایشان پیش نیامده است. یک نمونه موفق در این زمینه سریال پایتخت است، همچنین جناب خان نیز در برنامه خندوانه با لهجه آبادانی صحبت می کند و نه تنها موجب رنجش کسی نشده بلکه بسیار هم در بین مردم به محبوبیت دست پیدا کرده است. باید پرسید با اتخاذ این راهکار تکلیف این برنامه های محبوب چه خواهد شد؟ آیا آنها نیز باید لهجه ها را در برنامه خود حذف کنند و مثلا فصل بعدی پایتخت، شخصیت های آن با لهجه فارسی صحبت کنند؟ تناقض بعدی این است که اگر بنا باشد هیچ لهجه ای در برنامه ها استفاده نشود پس فرهنگ و زبان های محلی کشور چگونه باید از طریق رسانه ملی معرفی و تقویت شوند؟

بنظر می رسد صدا و سیما اینبار هم بدون توجه به این مسائل، ساده ترین راه را برای حل این مشکل انتخاب کرده است و از اتخاذ تصمیمات هوشمندانه تر که نتایج مثبت تری به همراه خواهد داشت اجتناب ورزیده است.

نظر شما در مورد این اتفاقات چیست ؟

یک نظر ثبت شده

  1. اینطور که معلومه طبق این خبر چند وقت دیگه باید روزنامه وار مردم حرف بزنند وگرنه باعث بوجود اومدن یه سری مشکلات میشه

    مردم عادت کردن همه چیزو به خودشون بگیرن
    انگار خودمونم میدونیم یه سری حرفا خیلی هم دروغ نیس

    بهتره اونایی که مسئولیت یه سری کارا به عهدشون گذاشته شده کمی فکر کنند بعد تصمیم بگیرن.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*