خانه / بورس و سهام / توصیه به ۳ گروه (حرفه‌ای، حقوقی و جدید‌الورود ) بازار سهام

توصیه به ۳ گروه (حرفه‌ای، حقوقی و جدید‌الورود ) بازار سهام

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس ضمن توصیه به ۳ گروه حرفه‌ای، حقوقی و جدید‌الورود به بازار سهام، تأکید کرد: رشد بازار سرمایه یک فرصت است، اما باید تهدیدهای موازی را نیز مدیریت کرد.
محمودرضا خواجه‌نصیری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به وضعیت فعلی بورس و میزان رشد آن طی یک ماه گذشته اظهار كرد: شاخص بورس اوراق بهادار تهران از 17 شهریور ماه تا به امروز از 57 هزار و 35 واحد به 69هزار و 703 واحد رسید كه رشد بازدهی 22 درصدی را طی یک ماه اخیر نشان می‌دهد.
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، ادامه داد: رشد شاخص قبل از سال 1392 نیز وجود داشت، اما شیب آن طی 7 ماهه ابتدایی سال قابل توجه و طی یک‌ماهه اخیر بسیار پرشتاب بوده است.
خواجه‌نصیری گفت: ورود جریان نقدینگی از بازارهای رقیب و افزایش تزریق سرمایه‌های جدید به بازار سهام موجب رشد قابل توجه قیمت‌ها در اين بازار شده است؛ این در حالی است که ممکن است افزایش سودآوری شرکت‌ها با رشدی مشابه همراه نباشد.
وی با بیان اینکه افزایش سطح عمومی نسبت قیمت‌ به درآمد در تمام صنایع مشاهده می‌شود، گفت: فضای فعلی یک نوع خوش‌بینی برای فعالان بازار و سرمایه‌گذاران ایجاد کرده و بخشی از سرمایه‌گذاران بر این مبنا اقدام به ورود به بازار کرده‌اند.
خواجه‌نصیري تاکید کرد: باید رشد قیمت سهام در وضعیت فعلی، تناسبی با انتظارات سرمایه‌گذاران از بهبود فضای کسب‌و‌کار و رشد سود شرکت‌ها داشته باشد.
وی گفت: در بازار ما این تفسیر برای تمام صنایع قابل تسری نیست و برای برخی از صنایع می‌تواند نگران‌کننده باشد.
وی با اشاره به اینکه سرعت ایجاد تغییرات بنیادی و تاثیرگذار بر سودآوری برای برخی از صنایع کند و زمان‌بر است، گفت: صنایعی که  بیش از این به دلیل تحریم یا افزایش نرخ ارز یا افزایش هزینه‌ها و کاهش تولید روبه‌رو بودند، یک شبه نخواهند توانست مشکلات گذشته را رفع و سودآوری خود را متحول کنند.
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بی‌شک اکنون چشم‌انداز مثبتی از سوی بازار برای بسیاری از شرکت‌ها وجود دارد، ولی قطعا باید تناسبی بین انتظارات و واقعیت وجود داشته باشد.
توصیه به سهامداران
وی در توصیه‌ای به سهامداران جدیدالورود تاکید کرد که به صورت مستقیم وارد بازار نشوند، چراکه سرمایه‌گذاری مستقیم ریسک‌های بسیار زیادی دارد.
خواجه‌نصیر افزود: هر چه سطح قیمت‌ها در بازار افزایش می‌یابد، ریسک هم به دنبال آن در حال افزایش است، بنابراین سرمایه‌گذاران با نگاهی بازتر وارد بازار شوند.
وی همچنين معتقد است: سهامداران باید معیارهای بازده و ریسک را به طور همزمان مدنظر قرار دهند. وي همچنین ارزیابی درست از ریسک سرمایه‌گذاری را یکی از اساسی‌ترین اطلاعات در زمان سرمایه‌گذاری ‌دانست و عنوان کرد: متاسفانه بعضا این ارزیابی‌ها دقیق انجام نمی‌شود و سرمایه‌گذاران ناشی از این موضوع زیان می‌کنند؛ بر این اساس توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران غیرمتخصص حتما از طریق صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری مبادرت به سرمایه‌گذاری در بورس کنند.
خواجه‌نصیری همچنین در توصیه‌ای به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بازار خاطرنشان کرد: در انتخاب سهام در بازار باید بیش از پیش دقت کنند و با وسواس بیشتری نسبت به خرید سهام اقدام کنند.
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: لازم است درخصوص صنایع و شرکت‌ها که ارزیابی از وضعیت آتی ایشان تناسبی با قیمت سهام آنها ندارد مداقه بیشتر صورت گیرد.
خواجه‌نصیری با بیان اینکه شرکت‌های حقوقی هم در شرایط مثبت بازار باید نسبت به عرضه سهام اقدام کنند، گفت: شرایط بسیار مطلوبی برای هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد شده تا با عرضه سهام، نقدینگی مناسبی را در جهت توسعه تولید و افزایش ظرفیت جمع‌آوری کنند.
وی تاکید کرد: تجربه نشان داده که این فرصت‌ها همیشگی نیست و شرکت‌هایی که به موقع اقدام کرده‌اند از این فضا بهره فراوانی برده‌اند.
وی در پایان ضمن تاکید به این مطلب که ورود نقدینگی از بازارهای غیر مولد به سمت بازار سرمایه می‌تواند زمینه‌ساز رشد مطلوب اقتصادی شود، گفت: رشد بازار ورود سهامداران و تزریق نقدینگی های جدید به بازار سرمایه، روند رو به رشد شاخص را در مدار مثبت نگه داشته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*