خانه / بورس و سهام / تحلیل بنیادی ” کچاد “

تحلیل بنیادی ” کچاد “

معرفی شرکت:

شرکت معدنی وصنعتی چادرملو با نماد کچاد محصولاتی ازقبیل کنسانتره آهن،سنگ دانه بندی وگندله را تولید می نماید. شرکت 63% از کنسانتره خود را به فولاد مبارکه و 37% از آن را به فولاد خوزستان می فروشد.

شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو جزء 6 شرکت بزرگ معدنی کشور است که پروانه بهره برداری آن در اختیار ایمیدرو است این شرکت بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن در بین شرکت های فعال در این گروه می باشد و 48% از سهم کل بازار را در اختیار دارد ودر حال حاضر این شرکت سالیانه به تولید 3.4 میلیون تن گندله سنگ آهن اکسیدی درکارخانه گندله سازی اردکان می پردازد که قرار است درسال های آتی به 4 میلیون تن برسد.اما براساس گزارش هئیت مدیره،شرکت مذکور از سال 94 سالانه یک میلیون تن فولاد تولید خواهد نمود.

بررسی وضعیت مالی وعملکرد مالی شرکت:

1-پیش بینی درآمد هرسهم برای سال مالی منتهی به 1392،12،29 با سرمایه 1200 میلیارد تومان مبلغ 938 ریال به طور خالص پس ازکسر مالیات اعلام نموده و سود محقق سال قبل که با سرمایه600 میلیارد تومان حاصل شده مبلغ 2201 ریال می باشد در مقایسه دو سال سود هرسهم از کاهش 57.38 درصدی برخوردار بوده است.

2-مجموع تولیدات شرکت درسالجاری بالغ بر13450000 تن پیش بینی شده که نسبت به تولید واقعی 14277785 تن درسال قبل،از کاهش 5.79 درصدی روبرو بوده است.

3-شرکت سرمایه خود را از مبلغ 6000 میلیارد ریال به مبلغ 12000 میلیارد ریال افزایش داده است واز آنجا که افزایش سرمایه از محل آورده و مطالبات سهامداران می باشد، بنابراین نیاز به تعدیل درآمد هرسهم برای شرکت وجود دارد. با درنظر داشتن تغییرات در هزینه های مالی وسایر درآمد ها وهزینه های غیر عملیاتی،با توجه به سود هرسهم قبل از افزایش سرمایه که مبلغ 1862 ریال می باشد و برمبنای 6000000000 سهم است،در مقایسه با سودهرسهم پس از افزایش که مبلغ 938 ریال پیش بینی گردیده است و برمبنای 12000000000 سهم است سودخالص روند صعودی خواهد داشت.طبق مصوبه مجمع فوق العاده شرکت سرمایه خود را به میزان 17100 میلیارد ریال افزایش خواهد داد که این افزایش سرمایه طی 2سال آینده به مرحله اجرا خواهد رسید.

بررسی وضعیت اخیر شرکت:

شرکت درسه ماه پیش از پاییز دارای بیشترین تولید کنسانتره آهن بوده و پس ازآن گندله دررتبه دوم قرار می گیرد.کچاد در 2ماهه اول تابستان با عدم تولید کنسانتره آپاتیت روبرو بوده است و در ماه جاری تا این تاریخ(92،07،08) میزان کنسانتره آهن در دامنه نوسان (31و21)تن تولید شده است،کنسانتره آپاتیت تولید نگردیده،و تولید گندله باز هم در رتبه دوم پس از تولید کنسانتره سنگ آهن می باشد که دامنه نوسان آن (3.946 تا12.329)تن می باشد.به طور کلی به دلیل دسترسی آسان چادرملو به مواد اولیه (معدن سنگ آهن چادرملو) تولید کنسانتره سنگ اهن بیشترین میزان خواهد بود.

کچاد در سال های 85 و86 با عدم تولید محصول گندله روبرو بوده است وپس ازآن درسالهای 90 به بعد گندله در رتبه دوم از لحاظ تولید وفروش قرار گرفته است. در مهرماه سال جاری جهش قابل ملاحظه ای داشته است که درروزهای نخست مقدار تولید گندله از 3.946 تن به 11.101 تن افزایش یافته است وسیر صعودی را درپیش دارد.اما دربین محصولات شرکت ،کنسانتره آهن(خشک) سیر نزولی را تاحدودی درمهرماه درپیش گرفته است.میزان پیش بینی فروش گندله تا پایان سال 52% می باشد که نسبت به سایر محصولات بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

شرکت برای سال مالی منتهی به 92،12،29 درآمد 1.9 میلیون ریال به ازای هرتن فروش کنسانتره سنگ آهن را در سال جاری برآورد نموده است،ودرآمد 3.87 میلیون ریال برای فروش هرتن گندله را پیش بینی نموده است.

اساس فروش کنسانتره چادرملو تا پایان سال،پیش بینی های بودجه می باشد. از اهداف شرکت افزایش تولید گندله می باشد که می تواند سود هرسهم را بالا ببرد.

مقدار فروش شرکت درخصوص محصول گندله برای سال مالی منتهی به 92،03،31 درمقایسه با مقدار فروش واقعی سال قبل حدود 0.18 درصد کاهش یافته است.برطبق گزارشات اخیر جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد برای توسعه ظرفیت گندله سازی خود یک واحد 5 میلیون تنی در سیرجان احداث کند.ظرفیت گندله سازی ایران در حال حاضر 39 میلیون تن در سال است و که با افزودن معادن سیرجان صادرات آن احتمالاً به 40 میلیون تن در سال می رسد.

بررسی شرکت در بخش خارجی:

گفتنی است طبق گزارشات افزایش نرخ جهانی سنگ آهن در سال 2014 به 117 دلار ودرسال 2015به 114 دلار می رسد و طبق پیش بینی های انجام گرفته متوسط پیش بینی برای نرخ جهانی سنگ آهن به 115 دلار درسه ماهه پیش رو خواهد رسید اما گفتنی است که نرخ سنگ آهن در ایران متاثر از نرخ جهانی نمی باشد وتوافقات صورت گرفته برای افزایش نرخ سنگ آهن می تواند اثر گذار باشد.

باتوجه به وام های ارزی شرکت،جهت پیش بینی هزینه های مالی سال های آتی،تاثیر افزایش نرخ ارز را بر عملکرد شرکت باید لحاظ نماییم. بازار فروش شرکت و منابع تامین مواد اولیه شرکت 100 درصد در داخل کشور می باشد و به همین دلیل تحریم های بین المللی و همین طور وضع قوانین مختلف برای عوارض صادرات برای این شرکت تاثیری ندارد.

سودآوری کچاد:

در بدترین حالت شرکت 938 ریال سود به ازای هر سهم خواهد داشت. با توجه به نرخ فروش بیلت فولاد خوزستان در بورس کالا، محتمل ترین سناریو، پرداخت عوارض دولتی توسط ایمیدرو و نرخ بیلت 17757 ریالی به ازای هر کیلو می باشد،در این صورت سود هر سهم با 51% افزایش نسبت به پیش بینی شرکت مبلغ 1416ریال به ازای هر سهم خواهد بود. امادرخصوص بهره مالکانه 5 درصدی،کچاد با کاهش 12درصدی سود روبرو خواهد شد که این می تواند قیمت ها را بالاتر از ضرایب فعلی قرار دهد،که این سبب کاهش سود خالص شرکت خواهد شد،ولی ازآنجا که ان 12 درصد مبلغ بالایی نیست تاثیر چشمگیری روی سود خالص دربلند مدت نخواهد داشت اما درکوتاه مدت امکان افت غیر قابل ملاحظه در سود وجود دارد.

درخصوص توافقات شرکت معدنی وصنعتی چادرملو با فولادی ها درمورد افزایش نرخ سنگ آهن باید گفت اگر احتمالات را درنظر بگیریم می توان به افزایش نرخ 100% خوش بین بود ودر این صورت معدنی ها از این افزایش نرخ سنگ آهن به دنبال افزایش ضرائب تعیین نرخ های فروش محصولات منتفع خواهند شد،آثار مثبت اجرایی شدن این برنامه تا اندازه زیادی به میزان و چگونگی روش قیمت گذاری و تغییر ضرائب تعیین نرخهای فروش محصولات بستگی دارد به طوریکه در سال جاری قیمت گذاری سنگ اهن تا حدودی فارغ از ضرایب ثبت شده سال 88 خواهد بود و از شیوه قیمت گذاری آزاد تبعیت می کند،دولت با ایجاد معادنی همانند معدن سیرجان می تواند از کمبود موجود در مورد سنگ آهن جلوگیری کند،اما با به اجرا درآمدن آزاد سازی قیمتها میزان سود آوری روبه رشد خواهد رفت.

با درنظر داشتن پتانسیل بالای شرکت درخصوص تامین مواد اولیه ازمحل تامین( معدن سنگ آهن چادرملو) می توان گفت که شرکت توانایی تامین مواد اولیه را به آسانی دارد و اگر شرکت بتواند از افزایش قیمت ارز منتفع شود می توان انتظار رشد را دربلندمدت داشت.شرکت چادرملو به دلیل واقع شدن درمنطقه محروم معاف از مالیات است که شرکت مذکور اساساً به تمدید معافیت مالیاتی به مدت 10سال پرداخته است.

منبع : نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*