خانه / بورس و سهام / تداوم صعود یا لزوم اصلاح قیمتی سهام؟

تداوم صعود یا لزوم اصلاح قیمتی سهام؟

برای بررسی حرکت های بعدی قیمت سهام می توان بازه زمانی را به دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم کرد. در بازه زمانی کوتاه مدت با توجه به رشد سریعی که پس از برگزاری نشست بین المللی سازمان ملل و افزایش امیدها به بهبود روابط خارجی ایران، در قیمت اکثر سهام رخ داد و این روند مثبت به صورت عمده با برآورد EPS شرکت ها مطابق بود، به نظر نمی رسد یک تا دو ماه آتی رشد قابل توجهی در قیمت ها مشاهده شود.
سرعت رشد قیمت سهام و شاخص صنایع در پیشروی و صعود به سطوح بالاتر همراه با افزایش قابل توجه حجم معاملات در آستانه شروع مذاکرات ایران با گروه 1+5 و همزمان با انتشار گزارش های عملکرد 6 ماهه از سوی شرکت ها، سرمایه گذاران را با یک سوال رو به رو کرده تا در کنار بررسی نتایج جلسات مذکور و آثار آن بر بورس، از تداوم روند صعودی و یا لزوم اصلاح قیمت سهام در بازار ارزیابی دقیقی به دست آوردند.

در همین ارتباط مدیر سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: چشم انداز سرمایه گذاران پیرامون نتایج حاصل از مذاکرات ایران با گروه 1+5 و نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی مثبت و بر پایه حصول نتایج امیدوار کننده بوده و یکی از دلایل رشد اخیر قیمت ها در بازار با این سرعت بالا نیز رفع ریسک های سیستماتیک در پی امید به بهبود روابط خارجی کشور است.

عباسیون افزود: البته فارغ از نتایج مذاکرت پیش رو، انتظار می رود شرکت های فعال در صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی به ویژه شرکت های مصرف کننده خوراک مایع، فلزات اساسی و نیز دارویی گزارش های عملکردی مطلوبی را با پوشش مناسب بودجه های پیش بینی شده و تعدیل سودآوری طی دوره شش ماهه نخست امسال اعلام کنند.

وی تأکید کرد: اما در حال حاضر قیمت ها در بورس در اکثر صنایع به سطوحی رسیده که مقاومت های تاریخی را پیش روی خود نظاره گر است و در مواردی به نظر می رسد اصلاح قیمتی سهام لازم باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در بیان ارزیابی خود از روند آتی بورس عنوان کرد: برای بررسی حرکت های بعدی قیمت سهام می توان بازه زمانی را به دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم کرد. در بازه زمانی کوتاه مدت با توجه به رشد سریعی که پس از برگزاری نشست بین المللی سازمان ملل و افزایش امیدها به بهبود روابط خارجی ایران، در قیمت اکثر سهام رخ داد و این روند مثبت به صورت عمده با برآورد EPS شرکت ها مطابق بود، به نظر نمی رسد یک تا دو ماه آتی رشد قابل توجهی در قیمت ها مشاهده شود.

وی ادامه داد: اما در بررسی شرایط تا پایان سال جاری و نیز تا زمان برگزاری مجامع شرکت ها طی سال بعد، بایستی انتظار تحقق سطوح قیمتی بالاتری را برای سهام آنها داشت. چراکه به احتمال زیاد طی عملکردهای 9 و 12 ماهه شرکت ها تعدیل مثبت سودآوری مشاهده خواهد شد. بطوریکه برآورد می شود بازار سرمایه طی عملکرد سال جاری تمام صنایع فعال خود، رقمی در حدود 60 هزار میلیارد تا 65 هزار میلیارد تومان سود محقق کند و این رقم در حالت خوش بینانه و با افزایش سود صنایعی همچون خودرو و بانک می تواند به 70 هزار میلیارد تومان نیز افزایش یابد که بر مبنای ارزش بازار حدود 300 هزار میلیارد تومانی کنونی می توان نسبت P/E تعدیلی حدود 3.5 تا 4 واحد را برای سال آتی و زمان تقسیم سود شرکت ها در مجامع سالیانه برآورد کرد که رقم معقولی بوده و جای نگرانی خاصی برای آن وجود ندارد. از این رو با انتظار از ارقام برآوردی مربوط به سود سال 93 شرکت ها می توان پتانسیل رشد قیمت ها را برای آنها در بازه بلندمدت مشاهده کرد.

عباسیون شاخص 90 هزار واحدی با کسب میانگین بازدهی 25 تا 30 درصدی از قیمت سهام شرکت ها تا فصل برگزاری مجامع عادی سالیانه را پیش بینی کرد و در بیان اینکه آیا نسبت P/E بازار تا آن زمان امکان رشد دارد یا خیر، گفت: با انجام مذاکرات آتی و در بازه زمانی کوتاه مدت برخی صنایع همچنان روندی مثبت را در قیمت سهام خود مشاهده کرده و در برخی دیگر ورود به فاز استراحت قیمتی محتمل خواهد بود.

وی در بیان این صنایع اظهار داشت: به نظر می رسد با روند مثبت شکل گرفته در میان پتروشیمی ها طی یک ماه اخیر، شروع فاز استراحت قیمتی برای آنها مشاهده گردد. چراکه جدا از بحث های کلان حوزه سیاسی اثرگذار بر آنها، پیرامون عوامل درون صنعتی، همچون تعیین نرخ خوراک و یا مقدار تولید آنها که تابعی از روند تأمین خوراک مصرفی این صنعت است، ابهاماتی در خصوص گروه مذکور وجود دارد و شروع مجدد حرکت قیمتی سهام آنها منوط به روشن شدن این موارد و یا اعلام گزارش های عملکردی جدید از سوی شرکت های این گروه است.

مدیر سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها افزود: در مقابل طی چند وقت اخیر صنایعی همچون بانک ها و خودرویی ها در جا زدن در یک محدوده قیمتی خاص را تجربه کرده و در روند رو به رشد اخیر حاکم بر قیمت ها در بازار سهام حضور نداشتند. از این رو انتظار می رود با مثبت بودن نتایج ناشی از مذاکرات، دید مثبتی که سرمایه گذاران نسبت به این دو گروه پیدا می کنند، منجر به افزایش قیمت سهام آنها شود. حال آنکه در شرایط فعلی سرمایه گذران به ویژه برای گروه خودرویی EPSهای قطعی را برآورد نمی کنند و دید محافظه کارانه ای را نسبت به آنها دارند.

عباسیون در خاتمه سخنان خود تأکید کرد: با توجه به موارد عنوان شده به نظر می رسد در کوتاه مدت شاخص کل چندان توان صعود نداشته و در محدوده 73 هزار واحد برای مدتی معاملات متعادلی را نظاره گر باشد. پس از آن نیز تا پایان سال جاری دستیابی به میانگین بازدهی 25 تا 30 درصدی محتمل است، هرچند زمان و سرعت رسیدن تحقق این پیش بینی ها، به متغیرها و مسایل کلان اقتصادی همچون حجم نقدینگی و نیز وضعیت بازارهای رقیب وابسته است. با این حال، از لحاظ منطقی انتظار می رود چنین برآوردی با سرعتی آرام و به تدریج محقق شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*