خانه / بورس و سهام / مخابرات و همراه اول بدهی 4500 میلیارد ریالی خود را بپردازند

مخابرات و همراه اول بدهی 4500 میلیارد ریالی خود را بپردازند

مهم ترین برنامه معاونت توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت وصول مطالبات از مشتریان است و شرکت مخابرات ایران و همراه اول باید بدهی خود را به شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان نماینده بخش حاکمیتی دولت بپردازند.

ایسنا ، مجید خباز – معاون جدید توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت – در تشریح برنامه‌های جدید آن معاونت با اعلام این مطلب گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت بر اساس برنامه‌ها و اهداف تبیین شده مطابق با اسناد بالادستی از جمله برنامه پنج ساله پنجم و سند چشم انداز 20 ساله مکلف به اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های تعیین شده به عنوان متولی طراحی، اجرا و نگهداری شبکه مادر مخبراتی و ارتباطی کشور است.

خباز توضیح داد: اجرای این پروژه‌ها بستری مناسب و امن را برای برقراری ارتباط یکپارچه جهت ارایه سرویسهای متعدد و عملیاتی شدن دولت الکترونیک فراهم می کند.

وی با اشاره به این نکته که بقای شرکت ارتباطات زیرساخت همانند سازمان های اقتصادی دیگر نیازمند منابع مختلف از جمله منابع مالی است، افزود: قطعا برای تامین منابع مالی جهت ارایه این خدمات به مردم عزیز کشورمان نیازمند پرداخت به موقع صورت حسابها و بدهیها توسط مشتریانی است که از خدمات شرکت ارتباطات زیرساخت بهرمند هستند و بدحسابی و عدم پرداخت هزینه خدمات دریافت شده از سوی مشتریان اجرای این پروژه‌ها و طرح‌ها را دچار وقفه می کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص مشتریان عمده شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: شرکت مخابرات ایران و گروه شرکتهای مخابرات استانها، شرکت ارتباطات سیار(همراه اول)، سازمان صدا و سیما، شرکتهای PAP نیروهای مسلح، دیگر اپراتورهای مخابراتی از جمله مشتریان عمده این شرکت هستند که از میان آنها شرکت مخابرات ایران و همراه اول بیشترین بدهی را به شرکت ارتباطات زیرساخت دارند.

خباز در خصوص شیوه تعاملات مالی شرکت ارتباطات زیرساخت توضیح داد: قوانین موجود شیوه تعهدی را برای دریافت وجوه حاصل از ارایه خدمات شرکت ارتباطات زیرساخت تعیین کرده است که براساس آن ابتدا خدمات را ارایه می کنیم سپس صورتحساب را صادر و پس از آن هزینه را مطابق تعرفه مصوب از مشتری دریافت می کنیم.

خباز تاکید کرد: از سوی دیگر دور تسلسل ناشی از این موضوع در کنار الزامات قانونی این شرکت برای پرداختهای مالی شامل پرداخت سود سهام دولت، مالیات عملکرد شرکت، فشار مضاعفی برای تامین منابع مالی ما ایجاد می کند که در نهایت به توقف یا تاخیر در اجرای طرح های توسعه و ارتقای خدمات شرکت ارتباطات زیرساخت منجر می شود.

وی با اشاره به این نکته که شرکت ارتباطات زیرساخت اهتمام ویژه ای به شفاف سازی عاملات مالی و فنی خود با مشتریانش دارد ،تصریح کرد: در جلساتی که طی چند سال اخیر بیش از 20 جلسه با مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران و همراه اول داشته ایم که تمامی مستندات و توافقات و صورتجلسه‌های آن موجود است و در نهایت تلاش شده است هیچ ابهامی در این تعاملات باقی نماند در مقابل ما از شرکت مخابرات ایران و همراه اول به عنوان عمده ترین مشتریان این شرکت انتظار داریم با پرداخت به موقع مطالبات شرکت ارتباطات زیرساخت ، مشکلی برای تامین منابع مالی پروژه های حاکمیتی این شرکت، فراهم نکنند، چرا که در نهایت طرح‌هایی که در این شرکت اجرا می شود زیرساخت ارایه تمامی خدمات از راه دور، از جمله شبکه دولت الکترونیک، آموزش از دور، پزشکی از دور و…. است و نقشی بسزا در تسهیل ارایه خدمات سازمانهای دولتی، عمومی و خصوصی به تمامی هموطنان دارد و در صورت تاخیر و یا عدم اجرای این پروژه ها در نهایت هموطنانمان از عدم توسعه زیرساخت ها متضرر خواهند شد.

خباز با اشاره به میزان بدهی قابل توجه 4500 میلیارد ریالی شرکت مخابرات ایران و همراه اول به شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: هنگامی که مشتریان شرکت مخابرات ایران در پرداخت بدهیهای خود تاخیر می کنند، آن شرکتها فورا ارتباط مشتریانشان را قطع و علاوه بر جریمه حتی هزینه قطع و وصل مجدد را از آن ها مطالبه می کند و تا بدهی خود را نپردازند ارتباط آنها را برقرار نمی‌کند، در حالی که شرکت ارتباطات زیرساخت ضمن احترام به مشتریان خود تاکنون هیچ گاه با مشتریانش این گونه رفتار نکرده است.

ضمن این که تمامی تبادلات ترافیکی و ارتباطات مشترکان شرکتهای مخابرات استانها و همراه اول در بستر ارتباطات بین شهری و بین الملل ارتباط فی مابین اپراتورهای تلفن ثابت یا سیار و همراه اول با دیگر اپراتورهای سیار لزوما با استفاده از شبکه مادر مخابراتی کشور و تجهیزات و مراکز زیرساخت کشور محقق می شود.

این اپراتورها که هر سال از عملکرد مطلوب و برخورداری از درآمدهای قابل توجه سالانه شادمان می شوند قانونا باید حق السهم استفاده از شبکه مادر مخابراتی و مراکز زیرساخت انتقال ترافیک را به موقع پرداخت کنند.

وی در بخش دیگری به تلاش شرکت ارتباطات زیرساخت برای حل اختلافات و مغایرتها در خصوص املاک و تجهیزات اشاره کرد و گفت: شرکت مخابرات ایران پس از واگذاری به بخش خصوصی از واگذاری بخشی از املاک، ساختمانها و تجهیزاتی که بر ضوابط تعیین شده باید در حوزه حاکمیت و شرکت ارتباطات زیرساخت باقی می ماند، خودداری کرده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*