خانه / بورس و سهام / وضعیت پرتفوی بورسی و غیر بورسی “وامید”

وضعیت پرتفوی بورسی و غیر بورسی “وامید”

استراتژی کلی این شرکت آماده سازی و عرضه سهام کلیه شرکت های سرمایه پذیر غیربورسی در یکی از بازارهای بورس و فرابورس است که در این راستا، سهام فولاد ارفع به زودی در فرابورس عرضه خواهد شد و برای شرکت سرمایه گذاری ساختمانی سپه نیز مشاور پذیرش انتخاب گردیده است.
شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید در نظر دارد در مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1392.8.1 سرمایه خود را طی دو مرحله از مبلغ یک هزار میلیارد تومان به مبلغ سه هزار میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران افزایش دهد.

مدیر امور سرمایه گذاری های شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: مرحله اول افزایش سرمایه به میزان یک هزار میلیارد تومان پس از تصویب در مجمع عمومی فوق العاده به انجام خواهد رسید و مرحله دوم افزایش سرمایه به مبلغ یک هزار میلیارد تومان نیز به مدت دو سال از زمان تصویب در اختیار هیأت مدیره قرار خواهد گرفت.

حمیدرضا بهزادی پور در بیان اهداف “وامید” جهت اجرایی کردن این برنامه اظهار داشت: این برنامه به منظور شرکت در افزايش سرمايه شرکت هاي سرمايه پذير به منظور حفظ موقعيت در شرکت هاي مذکور، افزايش سهم مالکيت سرمايه گذاري جديد در شرکت هاي سرمايه پذير و نیز تأمين مالي شرکت هاي زيرمجموعه به اجرا در خواهد آمد.

وی در ارتباط با پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت بیان کرد: عمده سرمایه گذاری های “وامید” را سرمایه گذاری در صنایع معدنی، سیمانی و واسطه گری های مالی تشکیل می دهد. جمع بهای تمام شده پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت به ترتیب 16.935 میلیارد و 5.395 میلیارد ریال در مجموع مبلغ 22.330 میلیارد ریال است. همچنین ارزش روز پرتفوی بورسی 100.265 میلیارد ریال و ارزش روز برآوردی پرتفوی غیربورسی 18.107 میلیارد ریال می باشد. به بیان دیگر ارزش افزوده پرتفوی بورسی 83.330 میلیارد ریال و ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی 12.712 میلیارد ریال می باشد.

این مقام مسئول در خصوص وضعیت پرتفوی بورسی تصریح کرد: سرمایه گذاری امید بیش از 37 درصد سهام شرکت های‏ چادرملو و گل گهر را در اختیار دارد که این دو شرکت نزدیک به 70 درصد سنگ آهن مورد نیاز کشور را تأمین می کنند. همچنین “کگل” و “کچاد” به منظور تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی، تأسیس کارخانجات جدید کنسانتره و گندله و کارخانجات فولادسازی و نیروگاه‏های اختصاصی را در دست اجرا دارند که بهره برداری از این طرح ها، آثار مثبتی بر وضعیت سودآوری شرکت های مذکور و گروه سرمایه گذاری امید در پی خواهد داشت. علاوه بر این، شرکت های سنگ آهنی گل گهر، چادرملو و گهر زمین حدود 72 درصد ارزش روز پرتفوی سرمایه گذاری امید را تشکیل می دهد.

بهزادی پور همچنین به برنامه های این شرکت جهت واگذاری شرکت های زیرمجموعه غیر بورسی به بازار بورس و فرابورس اشاره کرد و گفت: استراتژی کلی این شرکت آماده سازی و عرضه سهام کلیه شرکت های سرمایه پذیر غیربورسی در یکی از بازارهای بورس و فرابورس است که در این راستا، سهام فولاد ارفع به زودی در فرابورس عرضه خواهد شد و برای شرکت سرمایه گذاری ساختمانی سپه نیز مشاور پذیرش انتخاب گردیده است.

مدیر امور سرمایه گذاری های “وامید” در ارتباط با برنامه های شرکت جهت اصلاح پرتفوی بورسی آن اظهار داشت: هر چند عمده ارزش روز پرتفوی شرکت را سرمایه گذاری در صنعت سنگ آهن تشکیل می دهد، اما با توجه به مزیت های نسبی بخش انرژی در کشور، شرکت از سال 89 جهت متنوع سازی پرتفوی وارد صنایع سودآور نیروگاهی و نفتی شده است و همچنین از سال 92 نیز برنامه ورود تدریجی به صنایع پالایشی و پتروشیمی را در دستور کار دارد که می توان به خرید سهام شرکت های نفت و گاز پارسان، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی پردیس و پالایش نفت بندر عباس اشاره کرد.

وی در خاتمه سخنان خود در ارتباط با آخریم رقم خالص ارزش روز دارایی های این شرکت سرمایه گذاری بیان کرد: ارزش خالص داریی NAV هر سهم “وامید” مبلغ 11 هزار و 979 ریال است. حال آنکه نسبت قیمت به NAV هر سهم “وامید” 59.9 درصد بوده که این نسبت بسیار پایین به نظر می رسد. از این رو امیدواریم قیمت سهم “وامید” طی ماه های آتی رشد قیمتی مناسبی را تجربه کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*