خانه / بورس و سهام / رشد ۹۴۴ درصدی قیمت سهام یک شرکت نفتی + جدول پر بازده ترین سهم ها

رشد ۹۴۴ درصدی قیمت سهام یک شرکت نفتی + جدول پر بازده ترین سهم ها

نوزدهم مهر ماه سال ۱۳۹۱ نماد  شرکت پالایش نفت تهران با سرمایه اندک خود به میزان حدود سه میلیون سهم و با قیمت ۷۴ هزار ریال مورد معامله قرار گرفت. بر اساس اطلاعیه رسمی ، پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ بر اساس عملکرد واقعی دوره ۳ ماهه (حسابرسی شده ) که سه روز قبل از عرضه سهم بر روی کدال منتشر شد، مبلغ ۱۰,۳۰۴ ریال اعلام شد.

 این در حالی است که در همان اطلاعیه ، شرکت طی دوره سه ماهه ۱۰۶ درصد از بودجه پیش بینی شده را محقق کرده بود. اما پس از هفت روز کاری ، نماد “شتران “با ۳۵ درصد افزایش قیمت و صف خرید به دلیل تعدیل با اهمیت پیش بینی سود سال ۹۱، متوقف شد و این توقف هفت ماه طول کشید .

 در این میان  سوم دی ماه سال گذشته در حالی که نماد  این شرکت همچنان در فرا بورس متوقف بود، سود عملکرد شش ماهه پالایش نفت تهران ۲۷,۶۸۳ ریال اعلام شد و در اقدامی جذاب تر  پالایش نفت تهران در تاریخ دوم اسفند ۱۳۹۱ در گزارش پیش بینی درآمد سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۱ (بر اساس عملکرد واقعی دوره ۹ ماهه) سود هر سهم اش را به مبلغ ۳۸,۸۹۱ افزایش داد.

سرمایه گذاران و کسانی که ماه ها منتظر بازگشائی نماد پالایشگاه نفت تهران بودند در نهم اردیبشت ماه شاهد انتشار  نخستین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی ۹۲(حسابرسی نشده) به مبلغ ۹,۰۰۱ ریال بودند و بالاخره  فردای انتشار این گزارش نماد  پالایش نفت تهران در قیمت پایانی حدود هشتصد هزار ریال باز شد و بسیاری از سرمایه گذاران را به سود کلانی رساند و بازار سهام را شگفت زده کرد.

 در عین حال اول خرداد ۱۳۹۲ و زمانی که نماد شرکت همچنان در فرا بورس باز بود گزارش صورت های مالی سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۲ (حسابرسی نشده) منتشر شد، شرکت سود اش را  ۳۵,۵۹۱ ریال به بازار اعلام کرد و سرانجام در تاریخ ۱۸ تیر ماه صورت های مالی حسابرسی شده خود را با مبلغ ۱۵,۹۲۴ ریال تقدیم همه سرمایه گذارانش کرد . اما در نهایت نماد این شرکت با اعلام پیام ناظر بازار در فرا بورس بسته شد.

رشد ۹۴۴ درصدی قیمت

هفته نامه بورس در جدیدترین شماره خود در گزارشی آورده است که :تازه ترین اطلاعات از روند بازده سهام شرکت های بورس نشان می دهد که شرکت پالایش نفت تهران بیشترین بازده را از ابتدای سال تاکنون نصیب سهامداران خود کرده است . آمار ها بیانگر آن است که میزان بازده سرمایه گذاری در این سهام بیش از ۹۴۴ درصد بوده که رویدادی کم سابقه در بورس تلقی می شود.

پس از پالایش نفت  تهران شرکت های پاکسان و کویر تایر در رتبه های بعدی پر بازده ترین سهام بورس قرار گرفته اند. سهامداران این دو شرکت در مجموع ۶۰۸ و ۶۰۵ درصد سود از محل سرمایه گذاری در سهام این دو شرکت به دست آورده اند.

با وجود میزان بازده بالای سهام این شرکت ها که بخش زیادی از این بازده ناشی از افزایش قیمت سهام بوده اما رتبه نقد شوندگی سهام این شرکت ها چندان مناسب نیست و این نشان می دهد که خرید و فروش سهام این شرکت ها به آسانی امکان پذیر نیست.

در عین حال شرکت های فراوده های نسوز آذر،لبنیات کالبر و کاغذ سازی کاوه در رتبه های سوم تا ششم سود آور ترین سهام بورس جای گرفته اند و هر کدام به ترتیب ۴۹۱-۴۸۹ و۴۲۳ درصد سود نصیب سهامداران خود کرده اند.

ردیف

شرکت

قیمت پایانی

درصد بازده

رتبه نقد شوندگی

۱

پالایش نفت تهران

۱,۱۰۰,۶۶۹.۰۰

۹۴۴.۵

۳۱۰

۲

پاکسان

۲۶,۴۰۶.۰۰

۶۰۸.۹

۳۲۰

۳

کویر تایر

۱۷,۲۱۲.۰۰

۶۰۵.۷

۲۷۲

۴

فرآورده های نسوز آذر

۴,۵۶۵.۰۰

۴۹۱.۸

۳۲۴

۵

لبنیات کالبر

۱۲,۷۵۸.۰۰

۴۸۹.۴

۲۰۸

۶

کاغذ سازی کاوه

۲۱,۹۸۳.۰۰

۴۲۳.۰

۲۱۸

۷

تکین کو

۱۲,۵۴۹.۰۰

۴۰۳.۹

۵۸

۸

فرآورده های نسوز ایران

۳۰,۴۵۰.۰۰

۳۹۸.۹

۲۹۵

۹

سالمین

۲,۸۹۲.۰۰

۳۹۲.۷

۳۰۸

۱۰

لامپ پارس شهاب

۱۵,۰۵۵.۰۰

۳۷۳.۳

۲۸۴

۱۱

سیمان اصفهان

۴۰,۸۷۹.۰۰

۳۴۶.۸

۲۶۴

۱۲

سر. توسعه و عمران استان کرمان

۳,۷۴۲.۰۰

۳۴۰.۲

۲۶۰

۱۳

بین المللی محصولات پارس

۹,۹۹۶.۰۰

۳۴۰.۰

۲۵۵

۱۴

آبسال

۴,۴۲۷.۰۰

۳۳۲.۱

۱۵۳

۱۵

پارس خزر

۱۰,۱۹۱.۰۰

۳۳۰.۴

۳۱۲

۱۶

کاشی پارس

۴,۳۵۵.۰۰

۳۱۰.۵

۳۳۰

۱۷

پگاه آذربایجان

۲,۱۰۰.۰۰

۳۰۶.۶

۱۰۵

۱۸

شیمی داروپخش

۹,۱۶۱.۰۰

۳۰۶.۲

۲۸۸

۱۹

مهرام

۷,۴۴۱.۰۰

۲۹۸.۱

۶۹

۲۰

کاشی سینا

۱۳,۴۵۰.۰۰

۲۹۵.۹

۱۶۵

۲۱

پالایش نفت لاوان

۳۱,۱۹۶.۰۰

۲۸۵.۴

۳۵۸

۲۲

سیمان خاش

۹,۸۷۲.۰۰

۲۸۵.۴

۱۹۹

۲۳

معدنی املاح ایران

۱۵,۱۷۱.۰۰

۲۸۲.۰

۲۷۸

۲۴

عمران و توسعه فارس

۳,۶۴۳.۰۰

۲۸۱.۵

۱۱۰

۲۵

صنعتی بارز

۸,۵۴۳.۰۰

۲۵۴.۷

۲۰۲

۲۶

پگاه اصفهان

۸,۱۵۴.۰۰

۲۵۳.۲

۱۹۸

۲۷

سیمان صوفیان

۴,۶۲۶.۰۰

۲۵۱.۲

۲۵۹

۲۸

سیمان آرتا اردبیل

۱۸,۸۱۲.۰۰

۲۴۷.۹

۳۱۱

۲۹

سر. گروه توسعه ملی

۵,۶۲۵.۰۰

۲۴۷.۷

۱۴۷

۳۰

سر. پارس توشه

۳,۳۹۱.۰۰

۲۴۷.۵

۱۹۵

۳۱

پگاه خراسان

۷,۸۹۶.۰۰

۲۴۶.۲

۴۹

۳۲

چین چین

۱۳,۸۱۹.۰۰

۲۴۵.۵

۲۷۶

۳۳

درخشان تهران

۶,۴۷۵.۰۰

۲۴۵.۲

۳۲۵

۳۴

گلتاش

۲۳,۹۵۵.۰۰

۲۴۳.۳

۲۲۱

۳۵

پارس مینو

۷,۳۵۸.۰۰

۲۳۰.۶

۱۱۸

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*