خانه / سیاسی / هدفمندی ستیزی دولت، اینبار بیژن زنگنه ، وزیر نفت

هدفمندی ستیزی دولت، اینبار بیژن زنگنه ، وزیر نفت

اين روزها مسئولين دولت يازدهم يكي پس از ديگري از اساس هدفمندي يارانه ها كه منجر به صرفه جويي ميلياردي در كشور شده را به راحتي مورد تخطئه قرار مي دهند. در تازه ترين مورد وزير نفت به عنوان تكنوكرات ترين چهره كابينه يازدهم نسبت به هدفمندي يارانه ها مواضع نگران كننده اي اتخاذ كرده است.
نكات پرس/در حالي كه حسن روحاني در جريان انتخابات رياست جمهوري درباره مسئله ملي و مهم هرفمندي يارانه ها بر پايبندي به انجام قانون متعهد شده بود و به طور واحد تمام كانديداها نيز بر لزوم اجرايي شدن قانون هرفمندي به عنوان يك الزام تاكيد داشتند اما اين روزها مسئولين دولت يازدهم يكي پس از ديگري از اساس هدفمندي يارانه ها كه منجر به صرفه جويي ميلياردي در كشور شده را به راحتي مورد تخطئه قرار مي دهند. در تازه ترين مورد وزير نفت به عنوان تكنوكرات ترين چهره كابينه يازدهم نسبت به هدفمندي يارانه ها مواضع نگران كننده اي اتخاذ كرده است.
يادمان نرود كه يكي از مهمترين مسيرهاي رسيدن به اقتصاد بدون نفت كه به گفته رهبر معظم انقلاب تكنوكراتها روزگاري به لزوم عملياتي شدن آن لبخند انكار مي زند هدفمندي يارانه است كه باعث مي شود سالانه ميلياردها دلار صرفه جويي در بخش انرژي كشور ايجاد شود و سود آن هم به جيب مردم مي رود.
روزنامه ارگان دولت كه امروز تيتر اول خود رابه مواضع ضد هدفمندي وزير نفت، اختصاص داده آورده: در روزهایی که بحث تصمیم گیری درباره یارانه ها در دستور کار مجلس و دولت قرار گرفته، وزیر نفت روحانی اظهاراتی هشدارآمیز و در عین حال افشاگرانه از عملکرد دولت احمدی نژاد در خصوص یارانه ها بر زبان آورد.
بيژن زنگنه که در مراسم توديع و معارفه مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش سخن می گفت،تصریح کرد: يك عده آدم كه فهم عميقي از حوزه صنعت نفت ايران نداشتند، به خاطر اجراي اهدافي، دستگاه‌هاي بزرگ بخش انرژي كشور را در آستانه نابودي كامل قرار دادند. اين دوستان به اسم دادن يارانه به مردم دستگاه‌هاي بزرگ انرژي همچون توانير، شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي و شركت گاز را با تخلف از قانون، نابود كردند.
وی افزود: ارزشمند‌ترين چيزي كه از شركت پالايش و پخش مانده است نيروي انساني آن است؛ زيرا هر چيز مادي كه اين شركت داشت نابود كردند، آن‌ها مكرر در مكرر اين كار را با زير پا گذاشتن قانون انجام داده‌اند. وزير نفت تأكيد كرد: براي اجراي هدفمندي يارانه‌ها خيلي چيزها را از دست داديم، براي چه؟ كه چه بشود؟ خدا را شكر كه خداوند جواب اين دوستان را داد، چون بنيان اين كار اشتباه و خراب بود و خداوند اجازه نمي‌دهد كار نادرست به ثمر برسد. ما نخستين كشوري نبوديم كه اين سياست را در دنيا اجرا مي‌كرديم بايستي با استفاده از فكر و تجربيات ديگران اين كار را اجرا مي‌كرديم.
زنگنه گفت: در سال‌هاي اخير براي اجراي هدفمندي يارانه‌ها پول‌هاي زيادي بر خلاف قانون از شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي گرفته شد و متأسفانه چون چاره‌اي ندارند امسال هم اين پول را از اين شركت مي‌گيرند، اما سعي مي‌كنيم اين مشكل خارجي كه مثل يك بختك عظيم روي گلو و سينه اين شركت قرار گرفته را از بين ببريم؛ اگر اين مشكل رفع شود وضعيت داخلي شركت پالايش و پخش طوري است كه مي‌توان با همدلي و بدون تنش كارها را به جلو برد.
وزير نفت با بيان اين كه من سر عهد خود هستم و تاكنون مديران جديد صنعت نفت را از بدنه اين صنعت انتخاب كرده ام، گفت: بنده در آينده نيز به اين عهد وفادار خواهم بود.
وي با اشاره به اين كه ساختار بودجه‌اي شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي بايد به سمت عقلانيت برود، گفت: وقتي عقل و تدبير بر كارها حاكم نيست كار جلو نمي‌رود، در جريان هدفمندي يارانه‌ها پولي به زور از اين شركت گرفته شد و باعث شد بي‌اعتمادي و بي‌اعتنايي در اين شركت حكمفرما شود. نمي‌شود با سيستمي كار كرد كه يك عده خود را برتر بدانند و آن عده به بقيه با زبان زور و توهين رفتار كنند، خدا را شكر اين دوران تمام شد.
زنگنه تصريح كرد: ما بايد در سال آينده كه تنظيم بودجه خيلي اهميت دارد تلاش كنيم تا بنيان‌هاي درستي در آن گذاشته شود و ديگر شاهد تكرار اين موارد و اشتباهات نباشيم، البته اين موضوع ممكن است چند سالي نيز طول بكشد.
وزير نفت گفت: اجراي نادرست و بدون آينده نگري سياست‌هاي اصل ۴۴ در صنعت پالايش و پخش كشور صدمات جبران ناپذيري را به كشور وارد كرده است، ما نخستين كشوري نبوديم كه كه اين سياست را در دنيا اجرا مي‌كرديم بايستي با استفاده از فكر و تجربيات ديگران اين كار را اجرا مي‌كرديم. وي با بيان اين كه در شركت پالايش و پخش ديگر قرار نيست دولت هزينه پالايشگاه‌هاي جديد و بهينه‌سازي را پرداخت كند، گفت: قرار است به مرور زمان آزاد‌سازي قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي در ايران اجرا شود و نه به صورت يكباره، در آن زمان بايد همكاري خود با بخش‌هاي خصوصي را براي ساخت پالايشگاه‌هاي جديد تعريف كنيم.
زنگنه با بيان اين كه روز به روز بايد نقش حاكميتي شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي افزايش و نقش توسعه‌اي كاهش يابد، گفت: هم‌اكنون شركت ملي صنايع پتروشيمي در زمينه واگذاري و توسعه نقش حاكميتي از همه شركت‌ها جلوتر است.
وي با تأكيد بر اين كه در سال آينده با راه‌اندازي فازهاي جديد در پارس جنوبي و شروع مقداري واردات سوخت، فشارها به پالايش و پخش براي تأمين سوخت بخش حمل و نقل كم خواهد شد، گفت: امسال استثنايي‌ترين سال تاريخ كاري شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران است زيرا اوج حمل و نقل و مصرف سوخت مايع در سال‌جاري را خواهيم داشت. وي ادامه داد: امسال نزديك به ۳۰ ميليون تن گازوئيل و مازوت به نيروگاه‌هاي كشور تحويل داده خواهد شد، زيرا نزديك به ۳۶ ميليارد متر مكعب كمبود گاز در شبكه خواهيم داشت.
وي افزود: امسال ۴۸ درصد از سوخت نيروگاه‌هاي كشور را سوخت مايع تشكيل خواهد داد، درحالي كه اين موضوع در ۲۰ سال اخير بي‌سابقه بوده است، به‌طوري كه ركورد مصرف سوخت مايع با ۱۹ درصد در سال ۱۳۷۸ بوده است.
وزير نفت گفت: صنعت نفت به صورت مستقيم تأثيري بر زندگي مردم ندارد به جز گاز و سوخت مايع كه در اين ميان نماد شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي جايگاه‌هاي سوخت است.
تأكيد بر راه‌اندازي جايگاه‌هاي كوچك سوخت
وي گفت: در سه چهار سالي كه در مديريت هستيم بايد تلاش كنيم ظاهر جايگاه‌هاي سوخت در كشور را تغيير دهيم، ايران اين ادعا را دارد كه‌ام القراي جهان اسلام است اما جايگاه‌هاي ما به اين ادعا نمي‌خورد. بخشي از اين مشكل قيمت سوخت است كه بايد اصلاح شود و بخشي ديگر به خاطر مسائلي همچون گراني زمين است.
زنگنه گفت: در حال حاضر جايگاه‌هاي سوخت در ايران حتي از داشتن سرويس بهداشتي مطابق حداقل استاندارد محروم هستند و جز در مجموعه‌هايي كه براي جهانگردي احداث شده اين مسائل حل نشده باقي مانده است.
وي با بيان اين كه ۱۶ سال است كه در دنيا بر راه‌اندازي تك پمپ و پمپ سيار بنزين و گازوئيل در كنار خيابان‌ها تمركز شده، گفت: اين بار تمام تلاشمان را خواهم كرد تا اين نوع جايگاه‌ها را راه‌اندازي كنيم زيرا با توجه به توليد گازوئيل با كيفيت و مجوزهاي دولت براي شماره‌گذاري خودروهاي سواري ديزلي اين نوع جايگاه‌ها مي‌تواند كمك خوبي به بخش حمل و نقل كند و حداقل در كوتاه مدت مي‌تواند در چهار- پنج شهر بزرگ كشور اجرايي شود.
وي با تأكيد بر توسعه جايگاه‌هاي سي ان جي در كشور گفت: اين موضوع بايستي در شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي جدي گرفته شود، ما هم‌اكنون به اندازه يك پالايشگاه ۴۰۰ هزار بشكه‌اي نفت در روز مصرف سي ان جي داريم و ما اگر اين صنعت را توسعه دهيم بسيار به صرفه‌تر است.
وي با بيان اين كه به دنبال آن هستيم كه مراحل ساخت پالايشگاه ستاره خليج فارس تا دو ماه آينده فعال شود، گفت: از نظر من اين پروژه موردي است كه مي‌شود به عنوان تجربه تلخ مديريت پروژه صنعت نفت در دانشگاه‌ها از آن ياد كرد، چون در اين پروژه همه چيز ساخته شده جز واحدهاي فرآيندي؛ اگر همه شرايط هم فراهم باشد امكان ساخت فاز اول پالايشگاه ستاره خليج فارس با ظرفيت پالايش ۱۲۰ هزار بشكه در روز ميعانات گازي در مدت ۱۲ تا ۱۴ ماه وجود ندارد.
زنگنه گفت: سياست وزارت نفت براي توسعه ظرفيت پالايش نفت كشور ايجاد فضاي مناسب براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و حتي خارجي با در نظر گرفتن يك حاشيه سود منطقي است، از اين رو اگر شرايط لازم فراهم شود هيچ گونه نگراني بابت تأمين منابع مالي ساخت پالايشگاه‌هاي جديد وجود ندارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*