خانه / آخرین اخبار / فهرست کالاهایی که روس ها به ایران سفارش داده اند

فهرست کالاهایی که روس ها به ایران سفارش داده اند

معاون وزیرجهاد کشاورزی با اعلام این که “روس‌ها درخواست واردات پسته، خرما،انگور و انواع میوه تازه و خشک، سبزی، صیفی و انواع کلم را از ایران دارند” گفت:صادرات این محصولات به صورت تخصصی و توسط خود اتحادیه و تعاونی‌ها، اما با برندی مشخص انجام شود.

محمدعلی طهماسبی اظهار کرد: مقامات روسی در جدیدترین اعلام نیاز، درخواست واردات پسته، خرما،میوه های تازه و خشک، انگور تازه و خشک، سبزی و صیفی؛ انواع کلم دارند. بنا بر اعلام وزیر کشاورزی روسیه، این کشور تنها ۱.۵ میلیون تن، نیاز به واردات سبزی دارد.

وی با بیان اینکه بهتر است که صادرات محصولات ما با برند مشخص انجام شود و در این زمینه ۵ تا ۶  برند در کشور تعریف شود، افزود: با این روش است که می‌توان بازارهای صادراتی را حفظ کرد و نباید هر فردی به صورت جداگانه و شخصی اقدام به صادرات کند.

طهماسبی گفت: بازرگانی برای خود یک صنعت است و بازرگانی تخصصی، باید توسط خود اتحادیه و تعاونی‌ها و  با مشخص شدن یک برند و با پشتوانه لازم انجام شود.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه صنعت بازرگانی در بخش کشاورزی کمرنگ است، ادامه داد: کل صادرات پسته آمریکا توسط چند شرکت انجام می‌شود و در واقع شاهد این هستیم که عملیات صادرات محصولات کشاورزی توسط برندها صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول گفت: اگر قرار باشد که هر کس بخواهد ۱۰۰ تا ۲۰۰ یا  ۱۰۰۰ تن تولید خود را به صورت مستقل صادر کند که صادرات منسجمی نخواهد بود و سهم بازار در این زمینه باید تعریف شود، تا مکانیزم‌ و رایزنی لازم در سطح مسئولین نیز ایجادشود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به نیاز روس‌ها به واردات میوه از ایران، در چه محصولاتی ما ظرفیت، تامین نیاز آنها را داریم، یادآورشد: تولید خرما در سال جاری حدود یک میلیون تن است که  مازاد بر مصرف کشور است، تولید کیوی با حدود ۳۰۰ هزار تن، بیشتر از مصرف کشور است، تولید پسته نیز با تولید حدود ۲۳۰ هزار تن می تواند  بازار خیلی خوبی در این کشور داشته باشد و در محصول سیب درختی نیز،  ۶۰۰  تا ۷۰۰ هزار تن  تولید اضافه بر مصرف داریم.

طهماسبی در پاسخ به این سوال “در بخش محصولات باغی آیا موافقت بهداشتی نوشته شده یا خیر؟” گفت: موافقت نامه‌های بهداشتی مربوط به محصولات پروتئینی است و در بخش ما، بر اساس  رعایت مسائل قرنطینه محصولات خود را به این کشور صادر می‌کنیم که مسئولیت این امر با سازمان حفظ نباتات است.

منبع: تسنیم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*