خانه / بورس و سهام / دستاوردهای “شیران” طی 3 سال اخیر

دستاوردهای “شیران” طی 3 سال اخیر

نشست خبری طی روز چهارشنبه هفته گذشته در محل دفتر تهران شرکت سرمایه گذاری ایران با خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

براساس گزارش اعزامی خبرنگار بورس نیوز، طی این جلسه مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران و نیز مدیریت خدمات بندری ایران در خصوص وضعیت شرکت های مذکور اصلاع رسانی کردند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به مهمترین اقدامات “شیران” طی سه سال اخیر اشاره کرد و گفت: از مهمترین دستاوردهای این شرکت طی سه سال گذشته افزایش ظرفیت اسمی تولید، رشد سه برابری میزان صادرات محصولات، تنوع محصولات از سه به هفت نوع، انجام اقداماتی جهت دو نوع محصول جدید دیگر، اجرای طرح های توسعه ای و توسعه نیروهای انسانی بوده است.

حسین مهری در خصوص افزایش ظرفیت اسمی تولید” شیران” بیان کرد: این شرکت طی سه سال اخیر با تولید 104هزار تن محصول رکورد سال های اخیر خود را پشت سرگذاشته، این در حالی است که پیش بینی می شود طی سال جاری این میزان به 107 هزار تن ارتقاء یابد.

وی به فروش خارجی 75 درصدی محصولات به 15 کشور آسیایی و اروپایی اشاره کردو اظهار داشت: اگر چه صادرات محصولات طی سال های گذشته بویژه سال 91 در پی اعمال تحریم های بین المللی با مشکلا ت متعددی همچون حمل ونقل محصولات به کشورهای مقصد، تهیه کشتی و بیمه آن همراه بوده، اما با این حال می توان در حال حاضر ادعا کرد که “شیران” با بکاگیری راهکارها وبرنامه هایی جهت مقابله با این موانع و نیز با همکاری شرکت خدمات بندری ایران از توانایی صادرات محصولات خود به تمام نقاط دنیا و به هر روشی که متقاضیان خواستار آن باشند، برخوردار است.

این مقام مسئول افزود: به عبارت دیگر این شرکت از بابت نقل و انتقالات مالی و بانکی، حمل و نقل محصولات چه از راه زمینی و ریلی و چه از راه دریایی نگرانی ندارد. از این رو پیش بینی می شود که تا پایان سال جاری حدود 310میلیون دلار صادرات محصولات داشته باشیم که این مبلغ نسبت به سال 89 با افزایش سه برابری همراه بوده است. همچنین در حال حاضر نیمی از درآمدهای ارزی از طریق اتاق مبادلات ارزی ومابقی با نرخ ارز آزاد در حساب ها و صورت های مالی شرکت تسعیر می شود.

مدیر عامل این شرکت تولید کننده مواد اولیه محصولات شوینده و آرایشی در خصوص اهم طرح های انجام شده توسط “شیران” تصریح کرد: احیاء کاتالیست که از ارزش افزوده چهار میلیون دلاری برخوردار است، در حال حاضر توسط شرکت انجام می پذیرد و به زودی وارد راکتورها خواهد شد به گونه ای که برآورد می گردد طی دو ماه آینده این طرح به اجرا در خواهد آمد.

مهری به پروژه استحصال پلاتین نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح که همچون پروژه احیای کاتالیست از ارزش افزوده بالایی برخوردار است، طی هفته گذشته به طور رسمی به بهره برداری رسیده و تولید آن آغاز شده است. این دانش فنی تا کنون تنها در اختیار چهار کشور قرار داشته که این شرکت با همکاری اساتید دانشگاه های معتبر و پرسنل “شیران” به این دانش دست یافته است.

وی به استحصال 95 درصدی پلاتین و تلاش “شیران” جهت ارتقای آن به 98 درصد اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود با بهره برداری از این طرح سالانه حدود 300 کیلو پلاتین خالص که از طلا نیز با ارزش تر است، تولید می شود. از این رو می توان گفت که این پروژه ارزش افزوده حدود 26 میلیارد تومانی برای “شیران” به ارمغان خواهد آورد.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه این شرکت در حال اجرای 20 طرح توسعه ای است، عنوان کرد: تاکنون در حالی حدود 920 میلیارد ریال به منظور اجرای پروژه های مذکور سرمایه گذاری انجام پذیرفته که سرمایه گذاری چهار هزار و 200 میلیارد ریالی بر چند طرح دیگر در دستور کار ” شیران” قرار دارد.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در خصوص مهمترین طرح های توسعه ای آن بیان کرد: از جمله این موارد می توان به افزایش 100 هزار تنی ظرفیت اسمی تولید شرکت اشاره کرد. با اجرای این طرح ظرفیت اسمی 75 هزار تنی تولید شرکت به بیش از دو برابر ارتقاء خواهد یافت. البته توجه به این نکته حایز اهمیت است که حدود سه هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری جهت انجام این طرح نیاز است که 15 شرکت در مناقصه حضور یافته و اجرای طرح از 15 آبان ماه جاری آغاز می شود. از همین رو برآورد می شود که این پروژه طی 32 ماه آینده به بهره برداری برسد.

مهری افزود: طرح مذکور با بکارگیری جدیدترین تکنولوژی روز دنیا به اجرا درخواهد آمد که در پی آن تولید محصول الکیل بنزن خطی به هر دو روش تولید HF و دیتال همراه با کاهش هزینه، کاهش خطرات زیست محیطی و افزایش کیفیت محصولات خواهد بود.

این مقام مسئول با اشاره به افزایش 100 درصدی سرمایه “شیران” از محل اندوخته و اجرای آن طی چند ماه آینده در خصوص نحوه تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید محصولات گفت: نفت سفید یکی از مواد مصرفی مورد نیاز تولید”شیران” است که روزانه 20 هزار تا 30 هزار بشکه از طریق پالایش نفت اصفهان تامین می شود. همچنین روزانه 100 تن بنزن از طریق بورس کالا فراهم می گردد. علاوه بر این ، کاتالیست ها و سایر مواد مورد نیاز، که اگر چه درصد کمی را در فرآیند تولید محصولات به خود اختصاص می دهند اما از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند، از کشورهای خارجی تامین میشوند.در این خصوص می توان گفت که نیاز حدود سه تا هفت سال آینده”شیران” فراهم و در انبار ها ذخیره شده تا در صورت بروز مشکلات با موانعی روبرو نشویم.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در خاتمه به تمایل این شرکت واگذاری 16 درصد از سهم “شیران” به شرکت پالایش نفت اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: جهت تعامل بیشتر با این شرکت تامین کننده خوراک، “شیران” تمایل به داد و ستد سهام خود با “شپنا” دارد.

در ادامه مدیر عامل شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران افزود: عملیات بازسازی اسکله بهشهر که اسکله ملی بوده و مستهلک شده است در حال انجام می باشد.

وی به تنوع خدمات حمل و نقل اشاره کرد وگفت: با توجه به شدت تحریم های اعمالی طی سال 91 بهترین گزینه یعنی روش زمینی و ریلی جهت حمل و نقل محصولات به کشورهای خارجی انتخاب شد که این امر با تحمیل حداقل هزینه ها نسبت به گزینه های دیگر همراه بوده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: اگر جهت حمل و نقل محصولات کشتی خریداری می شد این امر به علت اینکه نیاز “شیران” به اندازه ظرفیت کشتی نبود، هزینه های هنگفتی را به شرکت تحمیل می کرد، از این رو روش زمینی و ریلی را جهت صادرات محصولات انتخاب کرده و بدین ترتیب موفق به افزایش فروش خارجی تولیدات شده ایم.

مدیر عامل شرکت خدمات بندری ایران در خاتمه سخنان خود در خصوص وضعیت سودآوری این شرکت تصریح کرد: میزان سود برآوردی این شرکت طی سال جاری حدود 20 میلیارد تومان برآورد شده که این مبلغ معادل سود برآوردی “شیران” طی سال های 87 و 88 “شیران” است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*