خانه / بورس و سهام / تحلیل بنیادی “وامید”

تحلیل بنیادی “وامید”

  سرمايه‌گذاري اميد بزرگترین هلدینگ معدنی بورس تهران است كه عمده منابع خود را در صنعت سنگ‌آهن متمركز كرده است.بدین ترتیب اين شركت با دارا بودن مالکیت 37 درصدی در بزرگترین تولید‌کنندگان سنگ‌آهن کشور یعنی گل‌گهر و چادرملو، بیش از 80 درصد سرمایه‌گذاری‌های «وامید» به صنعت مزبور اختصاص یافته و طبیعتا همگرایی زیادی بین سهام این هلدینگ و دوقلوهای سنگ‌آهنی بازار سهام ایجاد شده است. مالكيت عمده «واميد» در اختيار بانك سپه است كه در سال‌های اخیر يك عضو هيات مديره آن نيز به صندوق بازنشستگي كاركنان بانك‌ها رسيده است.
براي ارزش‌گذاري سهام، مطابق روش شركت‌هاي سرمايه‌گذاري، بايد از روش برآورد خالص ارزش دارايي‌ها استفاده شود. بدین منظور حقوق صاحبان سهام را با مازاد ارزش پرتفولیوی بورسی و خارج بورسی نسبت به بهای تمام شده جمع می‌کنند. محاسبات مربوطه با استفاده از این روش در جدول شماره یک ارائه شده است.
در خصوص ارقام جدول یک باید به چند نکته توجه داشت:
1- رقم حقوق صاحبان سهام از اطلاعات و صورت‌هاي مالي 6 ماهه منتهي به 31 تیر92 به علاوه سود فروش سهام در ماه‌های مرداد و شهریور به دست آمده است.
2-مازاد ارزش سهام بورسي نسبت به بهاي تمام شده با استفاده از آخرين صورت وضعيت پرتفوليو و اعمال قیمت‌های سهام در پایان هفته گذشته درج شده است.
3- بهاي تمام شده سرمايه‌گذاري‌هاي خارج بورسي شركت 540 ميليارد تومان است كه سهمي حدود 5 درصد از كل پرتفوليوي سرمايه‌گذاري را به خود اختصاص داده است. برای ارزش‌گذاری این سبد سهام از روش قیمت بر درآمد استفاده شده است. در این راستا با لحاظ کردن نسبت قیمت بر درآمد (P/E) 5 واحدی برای زیرمجموعه‌های سود‌ده، اقدام به برآورد ارزش روز سرمایه‌گذاری‌ها شده است. بدین ترتیب کل مازاد ارزش برآوردی پرتفولیوی خارج بورسی نسبت به بهای تمام شده معادل 8527 میلیارد ریال حاصل شده است.
4- شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در بورس تهران در حال حاضر به طور ميانگين در قيمتي معادل 25 درصد كمتر از خالص ارزش دارايي‌هاي خود معامله مي‌شوند. محاسبه فوق نشان مي‌دهد كه نسبت قيمت به خالص ارزش دارايي‌ها (P/NAV) بر اساس آخرین قیمت‌های معاملاتی در مورد اميد 64 درصد است. بنابراين، مي‌توان گفت سرمایه‌گذاران، «واميد» را ارزان‌تر از متوسط صنعت از لحاظ نسبت مزبور قيمت‌گذاري کرده‌اند. در واكاوي دلايل اين رويكرد مي‌توان بر تمركز سرمايه‌گذاري‌ها بر صنعت سنگ‌آهن و رشد شدید اخیر قیمت سهام شرکت‌های این صنعت اشاره کرد که هنوز تثبیت نشده و بازار منتظر اطمینان از سطوح قیمتی جدید در سهام دوقلوهای سنگ‌آهنی است. گفتنی است نسبت مورد بحث درخصوص «وامید» در اواخر تابستان در محدوده همان میانگین متوسط صنعت (75 درصد) قرار داشت که رشد شدید قیمت سهام چادرملو و گل‌گهر و عدم رشد متناسب سهام سرمایه‌گذاری امید باعث ایجاد فاصله مزبور شده است.حال به جدول شماره 2 مراجعه کنید که در آن برآورد تحلیلی از سودآوری شرکت در سال مالی آینده (منتهی به 30 دی 93) را ارائه کرده است. (ارقام به میلیون ریال)
در تحلیل ارقام جدول 2 و آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری امید باید به چند نکته توجه داشت:
1- درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سال مالی آینده، بر اساس پیش‌بینی تحلیلی از بودجه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و با فرض سیاست تقسیم سود 80 درصدی محاسبه شده است. در این راستا، پیش‌بینی سود هر سهام چادرملو و گل‌گهر برای سال مالی 92 به ترتیب 1400 و 1500 ریال به ازای هر سهم برآورد شده‌اند. همچنین، برای سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی، سود شرکت‌ها با افزایش 10 درصدی نسبت به سال جاری در محاسبات لحاظ شده‌اند.
2- سایر سرفصل‌های سود و زیان در پیش‌بینی تحلیلی به علت کم‌اهمیت‌تر بودن ارقام معادل آخرین پیش‌بینی شرکت در سال مالی جاری تخمین زده شده‌اند. تنها هزینه‌های عمومی و اداری با رشد 20 درصدی بر مبنای تورم سالیانه مواجه شده‌اند.
3- سرمايه‌گذاري اميد در سال 90 قرارداد پروژه توسعه فاز سوم يك ميدان نفتي به نام «دارخوين» را با همكاري سه شريك ديگر آغاز کرد. پروژه توسعه ميدان نفتي دارخوين با هدف دستيابي به توليد روزانه 71 هزار بشكه نفت از منطقه‌اي در شمال خرمشهر در مدت 5/5 سال به ارزش 6/1 ميليارد دلار تعریف شده است. عمليات اجرايي اين پروژه در قالب شركت سرمايه‌پذير «پترو اميد آسيا» انجام مي‌شود. به اين منظور شركت مزبور در سال مالي گذشته، سرمايه خود را از 50 ميليون تومان به 100 ميليارد تومان افزايش داده است و به زودی افزایش سرمایه دیگری تا سقف 200 میلیارد تومان را در دستورکار دارد.
4- «وامید» اخیرا اجرای افزایش سرمایه دو مرحله ای از 1000 میلیارد تومان به 3000 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را مد نظر قرار داده است که مجمع مربوط به آن نیز در هفته گذشته برگزار شد. مرحله نخست این افزایش سرمایه در هفته گذشته به میزان 100 درصد (1000 میلیارد تومان) انجام شد و منابع آن عمدتا صرف شرکت در افزایش سرمایه زیرمجموعه‌های بورسی و خارج بورسی می‌گردد. به اين ترتیب با لحاظ کردن سرمایه جدید، سود تحلیلی مورد محاسبه برای سال مالی آتی به 760 ریال به ازای هر سهم می‌رسد.
وامید گزارش وامید عملکرد وامید سرمايه‌گذاري اميد تحلیل بنیادی وامید تحلیل بنیادی سرمايه‌گذاري اميد پوشش وامید پرتفوی وامید اخبار مهم سرمايه‌گذاري اميد

شروین شهریاری

Shervin.Shahriari@turquoisepartners.com

وامید گزارش وامید عملکرد وامید سرمايه‌گذاري اميد تحلیل بنیادی وامید تحلیل بنیادی سرمايه‌گذاري اميد پوشش وامید پرتفوی وامید اخبار مهم سرمايه‌گذاري اميد

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*