خانه / بورس و سهام / افزایش 10 درصدی ظرفیت تولید “دالبر”

افزایش 10 درصدی ظرفیت تولید “دالبر”

با بهره برداری از این طرح فضای تولید مطلوب تر خواهد شد و همراه با تولید محصولات با استفاده از دستگاه های جدید، ظرفیت های از دست رفته هنگام تولید ناشی از فرسوده بودن ماشین آلات بازیافت خواهد شد. از این رو انتظار آن می رود حداقل 10 درصد به ظرفیت اسمی تولید افزوده شود.
بسیاری از شرکت های دارویی بودجه سال مالی جاری خود را به دلیل نوسانات نرخ ارز براساس نگرشی محتاطانه برآورد کرده اند، زیرا اگرچه این شرکت ها بخش عمده ای از مواد اولیه مورد نیاز تولید خود را نرخ ارز مبادله ای تأمین می کنند، اما در مقابل مابقی این مواد همچنان با نرخ ارز آزاد فراهم می شود. این در حالی است که می توان گفت حتی قیمت خرید داخلی مواد اولیه مورد نیاز نیز متأثر از روند قیمتی ارز و نوسانات آن است. برهمین اساس می توان گفت فعالان گروه دارویی در پی عدم اطمینان به روند آتی قیمت ارز مصرفی خود، برآوردهای محتاطانه ای را در خصوص وضعیت سودآوری سال مالی جاری ارایه کرده اند.

قائم مقام مدیر عامل شرکت البرز دارو با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: شرکت های داروساز طی شش ماهه اول سال جاری با تغییر ترکیب تولید و فروش و تمرکز بر تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، موفق به رشد حدود 20 تا 25 درصدی سود برآوردی خود طی دوره عملکرد سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه اول سال جاری شده اند.

الیاس کهزادی در خصوص عملکرد “دالبر” طی دوره نیمه اول سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 92 اظهار داشت: موارد عنوان شده از جمله راهکارهایی بوده که “دالبر” نیز بکار برده است. زیرا زمانی که تعداد محصولات تولیدی متنوع و زیاد است، تغییر بهینه ترکیب تولید و فروش محصولات و نیز تمرکز بر تولید محصولاتی که روند تأمین مواد اولیه مورد نیاز آن به سهولت انجام می پذیرد، می تواند به بهبود و رشد وضعیت سودآوری شرکت های دارویی منجر شود.

وی به اقدامات این شرکت تولیدکننده دارو جهت افزایش پنج میلیارد تومانی سرمایه آن اشاره کرد و ابراز داشت: این افزایش سرمایه جهت تکمیل طرح در دست اجرای “دالبر” یعنی خرید ماشین آلات و تجهیز دستگاه های تولیدی عملیاتی خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اجرای طرح مذکور تا پایان سال مالی آینده به اتمام می رسد، افزود: با اجرای این پروژه افزایش ظرفیت اسمی تولید محصولات چندان دور از ذهن نخواهد بود. چراکه با بهره برداری از این طرح فضای تولید مطلوب تر خواهد شد و همراه با تولید محصولات با استفاده از دستگاه های جدید، ظرفیت های از دست رفته هنگام تولید ناشی از فرسوده بودن ماشین آلات بازیافت خواهد شد. از این رو انتظار آن می رود حداقل 10 درصد به ظرفیت اسمی تولید افزوده شود.

قائم مقام مدیر عامل شرکت البرز دارو در خاتمه پیرامون واردات مواد اولیه مورد نیاز از منابع خارجی تصریح کرد: حدود 50 درصد از مواد مصرفی از کشورهای خارجی همچون چین و هند فراهم می شود. این در حالی است که نقل و انتقالات ارزی و نیز قوانین موجود در سیستم بانک های داخلی از جمله موانع موجود بر سر راه واردات مواد اولیه مورد نیاز است. افزون بر آنکه واردات مواد اولیه در بسیاری از موارد با ارز مبادله ای و در پاره ای از مواقع با نرخ ارز آزاد انجام می پذیرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*