خانه / بورس و سهام / واگذاری 80 درصدی 7 طرح فولادی

واگذاری 80 درصدی 7 طرح فولادی

ناظر مجلس در شورای عالی معادن كشور از واگذاری 80 درصدی 7 طرح فولادی به افراد حقیقی و حقوقی خبر داد.
داریوش اسماعیلی، ناظر مجلس در شورای عالی معادن كشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به سر و سامان دادن به 7 طرح فولادی اظهار داست: در جلسه‌ای كه با مهدی كرباسیان، رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برگزار شد مقرر شد تا پروژ‌ه‌های 7 طرح فولادی امسال نهایی شود و به همین منظور این 7 طرح به صورت مشاركتی احیا می‌شوند.
وی افزود: بر این اساس ایمیدرو با همكاری حداقل20 درصدی و بخش خصوصی با مشاركت تا 80 درصد در این پروژه‌ها مشاركت خواهند داشت.
فاینانس 7 طرح فولادی با چینی ها در حال نهایی شدن است
رضا رحمانی، رییس كمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در این باره به ایلنا گفت: با همكاری وزیرصنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران فاینانس 7 طرح فولادی با چینی‌ها در حال نهایی شدن است كه به زودی اطلاع رسانی میشود.
وی افزود: با تامین مالی 7 طرح فولادی در سال جاری شاهد اجرای بخش قابل توجهی از این طرح‌ها خواهیم بود.
به گزارش ایلنا، طرح‌های فولادی كه شامل بافق در نزدیکی یزد، شادگان در نزدیکی اهواز، سپید دشت در چهارمحال و بختیاری، قائنات در خراسان جنوبی و میانه در آذربایجان غربی از برنامه مصوب عقب هستند و درصد تحقق عملکرد آنها تاكنون بسیار کمتر از برنامه مصوب بوده است.
در این راستا مهدی کرباسیان رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) چندی پیش در حاشیه مراسم امضای قرارداد ساخت کارخانه فولادسازی بین ایران و ایتالیا گفته بود قرار است هیاتی از چین برای تامین مالی طرح‌های فولادی به ایران بیاید اما تاكنون در این باره اطلاع رسانی نشده است.
اما كارشناسان در این خصوص معتقدند، مهمترین دلایل عقب ماندگی این طرح‌های فولادی، مسایل مدیریتی و ضعف مدیران اصلی این طرح‌ها است، زیرا شرکت ملی فولاد ایران به عنوان مجری طرح‌ها، باید دارای توان تخصصی قوی و مسلط به انجام طرح ها باشد.
به هر حال، تاكنون تاخیر در اجرای این طرح ها، هزینه ها را در بخش ریالی تا دو برابر افزایش داده و در بخش ارزی نیز هزینه تسعیر ارز را به همراه داشته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*