بهروز وثوقی در کنار همسرش کتایون +عکس پدر و مادرش

40

بهروز وثوقی Behrouz Vossoughi که نام اصلی اش خلیل وثوقی است در سال ۱۳۱۶ در شهر خوی به دنیا آمد و پس از تحصیل مدرک دیپلم متوسطه در جستجوی کار به تهران آمد و در سال ۱۳۳۷ به کار دوبله فیلم های خارجی و ایرانی مشغول شد. وثوقی پس از سه سال فعالیت در این حرفه با حمایت یکی از هنرپیشگان زن سینمای ان روزگار به نام پوری بنایی با فیلم صد کیلو داماد فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد.

همسر گوگوش همسر کتایون امجدی همسر بهروز وثوقی بیوگرافی پوری بنایی بیوگرافی بهروز وثوقی Behrouz Vossoughi

 او برادر چنگیز وثوقی و شهراد وثوقی است که هر دو در ایران به کار هنرپیشگی مشغول‌اند. وثوقی قبل از بازیگری در سینما، کارمند ادارهٔ دارایی و بعد دوبلور و گویندهٔ رادیو تلویزیون بود.

بهروز وثوقی به مدت یک سال (۱۳۵۴ الی ۱۳۵۵) همسر گوگوش بوده است. همسر فعلی او کتایون امجدی است و دختر به نام لیلا دارد.

همسران گوگوش محمود قربانی (۱۳۴۶-۱۳۵۱)
بهروز وثوقی (۱۳۵۴-۱۳۵۵)
همایون مصداقی(۱۳۵۶-۱۳۶۸)
مسعود کیمیایی (۱۳۷۶-۱۳۸۲)

شبکه اطلاع رسانی دانا، به نقل از رهیاب نیوز نوشت:

بهروز وثوقی که نام اصلی اش خلیل وثوقی است در سال ۱۳۱۶ در شهر خوی به دنیا آمد و پس از تحصیل مدرک دیپلم متوسطه در جستجوی کار به تهران آمد و در سال ۱۳۳۷ به کار دوبله فیلم های خارجی و ایرانی مشغول شد. وثوقی پس از سه سال فعالیت در این حرفه با حمایت یکی از هنرپیشگان زن سینمای ان روزگار به نام پوری بنایی با فیلم صد کیلو داماد فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد.

اما علی رغم حضور در کنار این هنرپیشه زن و بازی در فیلم های مبتذل به شهرت چندانی دست نیافت. تا این که ناگهان جریانی با عنوان موج نو با حمایت نویسندگان وابسته ای همچون فیروز شیروانلو، پرویز دوایی کارمند پرسنلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، لیلی امیر ارجمند ندیمه فرح پهلوی و با سرمایه تهیه کنندگانی مانند علی عباسی، مهیی میثاقیه در سینمای ایران شکل گرفت. این عناصر ماموریت داشتند که بهروز وثوقی هنرپیشه درجه دهم سینمای ایران را به معروف ترین و گران ترین بازیگر سینما تبدیل کنند و چنین شد که به دستور اشرف پهلوی وی به یکی از پدرخوانده های سینمای ایران تبدیل شد. چنانکه با یک تلفن برای فیلم هایش مجوز نمایش می گرفت و یا یک تلفن هم فیلم های دیگران را سالها راهی انبارها می کرد.

همسر گوگوش همسر کتایون امجدی همسر بهروز وثوقی بیوگرافی پوری بنایی بیوگرافی بهروز وثوقی Behrouz Vossoughi

بستر سازی در جهت چهره سازی او چنان ماهرانه صورت گرفت که دیگر هنرپیشگانی که تا قبل از دهه ۵۰ گران ترین بازیگران سینمای ایران محسوب می شدند و فیلم هایشان از فروش خوبی برخوردار بود در اواخر دهه ۵۰ عمداً خانه نشین شده بودند. در حالی که وثوقی برای بازی در هر فیلم در سالهای ۱۳۵۷ـ ۱۳۵۳ رقم بالایی معادل نیمی از هزینه تولید فیلم در آن سالها به عنوان دستمزد دریافت می کرد.

همسر گوگوش همسر کتایون امجدی همسر بهروز وثوقی بیوگرافی پوری بنایی بیوگرافی بهروز وثوقی Behrouz Vossoughi

حضور مافیایی وثوقی در عرصه هنر چنان بود که در هنگام ازدواج با فائقه آتشین معروف به گوگوش وی ترانه سرایان و آهنگسازان معترض به همسرش را یکی دوسال ممنوع القلم و ممنوع التصویر ساخت تا برای همیشه ادب شوند. وثوقی پس از افتضاح افشای روابط همسرش با داریوش اقبالی و پس از طلاق همسرش این خواننده معتاد به مواد مخدر را توسط ماموران به دام انداخت و با حمایت اشرف مطبوعات را وادار ساخت تا تصویر او را به همراه مواد مخدر مکشوفه در صفحات حوادث خود به چاپ برسانند.

همسر گوگوش همسر کتایون امجدی همسر بهروز وثوقی بیوگرافی پوری بنایی بیوگرافی بهروز وثوقی Behrouz Vossoughi

بدین ترتیب در جامعه این شایعه قوت گرفت که داریوش اقبالی به جرم سیاسی به زندان افتاده است سرانجام نیز داریوش با خواندن ترانه ای رسول رستاخیز و طلایه دار در تلویزیون و تقدیم آنها به شاه از زندان آزاد شد.

«وثوقی» درآستانه پیروزی انقلاب پس از فروش سینماها و املاکش به آمریکا گریخت. وی هم اکنون بازیگر نقش های چرخ پنجم در فیلم های ضد ایرانی هالیوود است. نقش هایی همچون «بادیگارد»، «تروریست» و الخ.

قدس آنلاین نوشت:

گوگوش دوست صمیمی پوری بنایی بود و این دوستی را خود پوری بنایی اینگونه یاد می کند :«در حین فیلمبرداری در عروس فرنگی با گــوگــوش آشنا شدم ، کنار استخر ، از آنروز با دوستهای صمیمی شدیم . بطوری که تمام سیسمونی کامبیز را من برای گوگوش خریدم.»

گوگوش و پوری بنایی در مراسم ازدواج گوگوش با محمـــــــــــــــود قربانی بواسطه همین دوستی با بهروز وثوقی هم آشنا بود ، بهروز در دهه پنجاه به اوج قدرتش رسیده بود و مراوداتی با حـــکومت داشت و رفت و آمد هفتگی به دربار داشت . پس نزدیکی به بهروز چاره ی مشکل بود البته گوگوش در مصاحبه ای عنوان کرده که رابطه ی پوری بنایی و بهروز چند سال پیش از رابطه وی با بهروز به پایان رسیده بوده است اما در واقع اینگونه نبود چـرا که درست که بهروز و پوری بنایی با هم مشکل داشتند اما کمــاکان با هم در ارتباط بودند ، فیلم ممل آمریــــــــــکایی این موقعیت را به گوگوش داد که با بهروز عجین تر شود بهـروز در خاطراتش می گوید : « …روحیه گوگوش اصلا خوب نبود…درگیر طلاق گرفتن بود و شوهرش رضایت نمی داد . جراید هم مرتب می نوشتند که آنــــــــها دارند ازهم جدا می شوند ..گوگوش ناچار دست به دامن نخست وزیر شد .تا این که بلاخره با وساطت هـــویدا، قضیه فیصلــــه پیداکرد …البته شوهرش فکر می کرد من باعث جدایی شان هستم .در صورتــــــــــــــــی که همه می دانستند دلیل جدایی گوگوش آزار و اذیت های شوهرش است » .

همسر گوگوش همسر کتایون امجدی همسر بهروز وثوقی بیوگرافی پوری بنایی بیوگرافی بهروز وثوقی Behrouz Vossoughi
پدر و مادر بهروز وثوقی

اما سوال اینجاست که چه کسی با نخست وزیر وقت هویدا صحبت کرد تا وارد یک مساله خانوادگی شود ؟ آیا این امر به دلیل این نبود که از طرف دربار به هویدا چنین مساله ای گفته شد ؟ آیـــــا بجز بهروز وثوقی کسی دیگری از هنرمندان به دربار رفت و آمد داشت؟ این درست است که دلیل جدایی گوگوش از محمود قربانی وجود بهــــروز وثوقی نبود اما قطعاً بهروز وثوقی این امر را تسهیل کرده است .

گوگوش اگرچه به مدت بیست سال پس از انقلاب اسلامی د ایران ماند و مشمول رافت اسلامی قرار گرفت ؛ اما در سال ۱۳۷۹ به بهانه بازی در یک فیلم سینمایی به کارگردانی شوهر اسبقش مسعود کیمیایی از کشور خارج شد و باز هم به کار مطربی و خوانندگی مشغول گردید.

همسر گوگوش همسر کتایون امجدی همسر بهروز وثوقی بیوگرافی پوری بنایی بیوگرافی بهروز وثوقی Behrouz Vossoughi

منبع : شبکه اطلاع رسانی دانا و قدس آنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 40 )
 1. morteza می گوید

  بسیار عالیست

 2. mehran می گوید

  بهروز بهترین بازیگره تاریخه ایرانه

  1. گندم می گوید

   خلابق هرچه لایق

   1. محمد می گوید

    واقعا جای تاسفه همچین چیزایی درباره اسطوره سینما ایران نوشته شده
    اگه بعد از انقلاب مث خیلی بازیگرای دیگه غلط نامه پر میکرد و ….اون وقت واستون میشد جناب اقای بهروز وثوقی؟!

 3. احساس می گوید

  میگم شما با گفتن کلمه مطربی به تمامی خوانندگان توهین کردین، درست نیست حالا که شما از گوگوش و بهروز وثوقی و غیره متنفرید و میخاین خردشون کنین با لحن توهین آمیز به جامعه هنر حرف بزنین این حرفتون درست نیست، یعنی هرکسی خواننده است مطرب? اگه یک لحظه آهنگ گوش نکنین یا یه خواننده با تمام وجودش واستون ترانه نخونه تا اون حس آرامش رو به شما دست بده، یعنی اینکار این هنرمند رسوایی و ننگه که با این لحن به هنر توهین میکنین، وقتی دارین به شخصی توهین میکنین حداقل حواستون باشه که بقبه هم ممکنه اونکار رو انجام بزن اما توی ایران ، در هرحال این حرف درست نیست

 4. رها می گوید

  حالم از گوگوش بهم میخوره خیلی هوس باز بوده شخصیت بدش باعث شده هنرش دیده نشه

  1. رضا می گوید

   ازکجا میدونی هوس باز بوده و شخصیتش بده , یه زمانی مثل همه زنها و دخترها در جوانی زیبایی داشت و توی اوی زمان هم ازادی بود و کسی منعی نمیکرد .

   1. آذر می گوید

    افرین بدوستانم ک اینقدر آگاه هستین ک این نوشته های کاملا مغرضانه رو قبول نکنید زنده باد مردم زنده باد عاشقتونم شمام برید بمریید با این دروغاهتون

 5. سحر می گوید

  واسه چی اینقدر دروغ جفت و جور میکنید؟ طبیعیه که روابط هنرمندها با همدیگه یه مقدار آزادانه تر از بقیه اجتماع هست. گواه این حرف هم روابط هنرمندهای بعد از انقلابه که خیلی خیلی افسار گسیخته تر از زمان شاه بوده. ضمنا خانم فرح پهلوی موسس کانون پرورش فکری کودکان بوده ند و علاقه خاصی به هنر داشتند. مشخصه که توجه بیشتری به هنرمندان داشته باشند این نشاندهنده نفوذ هنرمندان خاصی برای تصمیم گیری های مهم نیست. دستتون خیلی وقته که رو شده. مردم واسه حرفهاتون تره هم خورد نمیکنن.

 6. علی میرزاجانی می گوید

  تحلیل غیرحرفه ای ومغرضانه ای بودوانصاف دران رعایت نشده است

 7. سحر می گوید

  مغرضانه بودوپرازترورشخصیت به کارکترهای موردنظر.بیاییدبهم احترام بگذاریم.

 8. عاشق بهروز وثوق می گوید

  تورا بخدا به هنر و هنرمند توهین نکنید ، بهروز وثوق اسطوره سینمای ایرانه ، چرا چرند میگید ، بازی وثوق رو نمی بینید بعد میگید با زد و بند به اینجا رسیده ، یعنی با زد و بند اینقده خوب بازی می کرد ، با زد و بند میشه خیلی چیزها شد ولی بهروز وثوق نه

  1. فرشته می گوید

   ???? آفرین …. چرند گفتن کارشونه … آخه نه اینکه خودشون فاسد و مختلس و … نیستن ؛ بقیه رو اینطوری می بیینن !
   آقایون حناتون رنگی دیگه نداره برای ملت …
   خدا انشالله نگذره ازتون که مردم رو به اسم … بدبخت کردید …

 9. behzad10 می گوید

  یعنی همش دروغ و سیاه نمایی…..
  رو دست بهروزخان هیشکی نمیتونه بیاد. بعد میگی با زد و بند به اینجا رسیده!!!!

 10. behzad10 می گوید

  اینکه زنها اجازه خوانندگی در ایران را ندارند هم اصلا نمیتونه باعث مطرب خواندنشون بشه و زیر سوال برن.
  جالبه به قول متنتون خانم گوگوش حتی برای ترک وطن هم باید ترفند میزد.یعنی حتی نمیتونست بدون دردسر خارج بشه.

 11. احمد می گوید

  یک نوشته مغرضانه و غیر عادلانه تنها برای سیاه نمایی سینمای ایران پیش از انقلاب
  چه بخواید چه نخواید امثال بهروز وثوقی گوگوش حمیرا مهستی اینها اعتبار فرهنگ و هنر ایرانند که به لطف جهنمی به نام …. از فعالیت در کشور خودشون محروم شدن
  ….

 12. مریم می گوید

  اگه مطربی و خوانندگی گناهه پس اختلاس و رباخواری اسمش چیه پس دروغ و وعده الکی اسمش چیه و هزاران خلاف دیگه که ….

 13. یاور می گوید

  اون شبنم قلی خانی رو میدونید بزودی بروندهاش میاد دادگاه

 14. حسام می گوید

  همرمندانی که واسه مردم زحمت کشیدن وانها رو خوشحال کردن نباید با بی مهری با آنها بر خورد شود. بازیگرانی مثل بهروز وثوقی که در تاریخ سینما تکرار نشده است که با بازی ماندگار در فیلم گوزنها تاریخ ساز شد؛ پس نباید به هنرمندان محبوب مردم توهین شود خانوم گوگوش یک خواننده و بازیگر است که در ایران محروم ماند ومجبور به ترک ایران شد

 15. سیروس وثوقی می گوید

  بهروز بازیگر بود وبه هر جا رسید حقش بود شما داغی نمیدونی چی میگی

 16. رضا می گوید

  بهروز و گوگوش “دو اسطوره تکرار نشدنی”
  حالا شما هر چی دوست دارید بگید!

 17. حمیدرضا می گوید

  … بهروز اگه به جایی رسید جوهره و لیاقتش رو داشت حتی اشناییش با اشرف پهلوی بعد از فیلم قیصر بود که اون رو به اوج رسونده بود و به ایران معرفی کرده بود پس اشرف در محبوبیت و هنر وثوقی هیچ نقشی نداشت …

 18. روح الله می گوید

  هه هه
  هه هه

 19. مهتاب می گوید

  همسر بهروز چرا این شکلیه چشمهایش. بینی عمل کرده وای

  1. کیانوش رحیمی می گوید

   اتفاقا خوشگله

 20. بهداد می گوید

  اخه چراهرچی حرف مفته ازدهنت درمیادمینویسی ازباباخوشت نمیاددربارش ننویس باعصراطلاعات نمیشه زیرابی بری داریوش بخاطرترانه زندانی ویسری فعالیتهای سیاسی افتادزندان ……..

 21. Nildamokhtari می گوید

  وای اینحرفو نزنید هیچکس جذابیت بهروز وثوقو نداشت و تا ابد هم هیچکس مثل بهروز و گوگوش نخاهد آمد

 22. امیر می گوید

  واقعاا چطور با زدبند میشه اسطور شد .خداوند عالم گفته اگ تمام خلق بخوان یکی رو بد کنن ومن نخوام نمیتونن وبرعکس.حالا تمام نویسندهای جیر خوار بگن بهروز فاسد با بازی متحیر کننده اسطور چه میکنن.کاش همه با زدبند اینقد تو کارشون عالی باشن.و زندگی سخصیش به هیچ کس مربوط نیست.ببببببههههههههرررررووووووز دوستداریم

 23. امیر می گوید

  و جالب اینه که بهروز این همه به داریوش بدی کرده و اون براش ترانه ماندگار میخونه وبزرگش میکنه واینقد دوسشداره

 24. حجت حسین دوخت می گوید

  کله تاریخ سینمای ایران توی فیلمهای بهروز خلاصه میشه،اونوقت شما….،خیلی بی شخصیتید،واقعا متاسفم براتون

 25. پرویز می گوید

  گوگوش یک ادم فاسد و بی بند وبار هستش و بهروز هم بلاخره یک کارایی کرده

 26. کورش می گوید

  در تمامی فیلمهای بهروز وثوقی استعداد وافر و کم‌نظیر به چشم.میخورد و‌این‌را تمامی منتقدین‌تایید میکنند.
  بهروز خان از معدود هنرمندانی بود که وقتی نقش،بازی میکرد شما میتوانستید در همان‌لحظه به او رای دهید و این‌یعنی یه ویژگی منحصر به فرد.
  تمامی حملات به وی بسیار خصمانه و دیکته شده بود

 27. moj می گوید

  من عاشق بهروزم تاریخ سینما بازیگر رودستش ندیده

 28. آزیتا می گوید

  این چرندیات چیه راجع به بهترین بازیگر تاریخ ایران نوشتید؟شما داش آکل سوته دلان قیصر و … را ببینید و بابت نوشتا هایتان خجالت بکشید

 29. رضا می گوید

  این مزخرفات چیه نوشته ایدلااقل یه ذره انصاف میکردیدمتاسفم

 30. مریم۰۰۵۸ می گوید

  خیلی جالبه هر چی گشتم یک نفر رو پیدا نکردم که موافق حرفهای نویسنده این مطلب باشه. فقط نمی دونم واسه چی اینا رو نوشته و مخاطبینش کیا هستن. هر چند که من نه از گوگوش خوشم میاد و نه از بهروز وثوقی ولی اصلا جانب عدالت و انصاف رو رعایت نکرده. دیگه همه می دونن که بهروز هنرپیشه قابلی بوده و نیازی به حمایت دربار نداشته

 31. علیرضا می گوید

  دقیقاازلابلای متن میشه فهمیدکه خودنویسنده متن هم باحرفهای خودش موافق نیست.بنده به شخصه قبل ازاینکه مطلبی یانوشته ای درباره بهروزدررایدیااینترنت بخوام بخونم فیلمهای بهروزرادیدم وشایدچندبار. از اون فیلمهای تجاریش مثل ممل امریکایی یاهمسفرگرفته تافیلمهای هنریش مثل سوته دلان وگوزنهابازیگری باقابلیت بالاوارزشمندکه فکرنکنم بازی دراین فیلمهانیازبه پشتیبانی وحمایت فرددیگری داشته باشه ووقتی فکرمیکردم چه کسی میتونسته اینجوری جای اون دراین فیلمهابازی کنه کسی به ذهن من نرسیده چه ازهنرمندهای قبل وچه بعدازانقلاب.وبازی ایشون مطمئنااینقدرخوب بوده که کارگردانهایی مثل مسعودکیمیایی وعلی حاتمی ازش دعوت کردن که بازی کنه.یادمه ازاکبرعبدی پرسیدن فکرمیکنیدکسی بوده درسینمای ماکه نقش شمارادرفیلم مادربتونه اجراکنه که ایشون باصراحت کامل وبدون هیچگونه شک وریایی گفتم بهروزوثوقی که اگه ایشون بودن این نقش رااقای حاتمی به ایشون میدادند.پس تنهادلیل سیاهنمایی نویسنده مطلب فوق فقط فقط حفظ کردن وب سایتی هست که راه اندازی کرده تابااندکی خایه مالی این نظام بتونه وبسایتش رانگه داره والکی بسته نشه.چه بسامجلات زرد هم اینکاررابرای فروش بالای مجله شون میکنند

 32. Mhdi445247 kafar می گوید

  بهروز اسطوره هنر پیشگان ایرانیست وهم نین پوری بنایی با شرف ترین زن هنرپیشه گوگوش یکی بود ومانند زاده نخواهد شد وزندگی خصوصی آنها به کسی ربطی ندارد

 33. مجید می گوید

  فساد اخلاقی در سینما همیشه بوده
  البته بهروز نباید به پوری بنایی خیانت می‌کرد
  اینکه پوری بنایی هیچوقت ازدواج نکرد هم میتونه دلیل خیانت بهروز وثوقی باشه

 34. بهروز Orange می گوید

  اونا دارن کیف واززندگیشان لذت میبرند شماها چرا به سروکله ی همدیگه میزنید بریدبفکرمافقیعتهای خودتان وزندگیتان باشید اونا عشقشونو کردندوالانهم وضع شون هم ازمنوتوبهتره وزندگیشونو می‌کنند شماها چرا توسروکله هم میزنید همشون یه کوحی بودند ورفتن خارج از ایران کیف می‌کنند وسلام