خیابان فروشی در تهران با روزی ۳۰ میلیون تومان درآمد!

0

ابوالقاسم چیذری، مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری تهران می‌گوید در بررسی‌هایشان متوجه شده‌اند در هر منطقه تهران حدود ۵ تا ۱۵ نفر اقدام به «خیابان‌فروشی» برای دستفروشی و بساط‌گستری می‌کنند. به گفته او، درآمد این افراد در شب عید در برخی مناطق به «روزی ۳۰ میلیون تومان» هم رسیده است.

ابوالقاسم چیذری، به پرسش‌های روزنامه «شهروند» پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید:

– در آخر صحبت‌های خود در نشست خبری که داشتید، به ماجرای خیابان‌فروشی ازسوی برخی افراد اشاره کردید، آماری از این افراد دارید؟

تعداد کسانی که خیابان‌فروشی می‌کنند، عدد قابل توجهی است. ما در بررسی‌های خود، ۲۰ منطقه را به‌عنوان مکان‌های ویژه شناسایی کرده و متوجه شده‌ایم که در هر منطقه حدود ۵ تا ۱۵ نفر اقدام به خیابان‌فروشی می‌کنند، اینها کسانی بودند که به‌عنوان افراد پشت پرده خیابان‌فروشی فعالیت می‌کردند.

– این افراد بیشتر برای چه نوع کاری، خیابان را می‌فروختند؟

اغلب برای دستفروشی و بساط‌گستری است. بیشتر از همه هم در این بساط‌ ها لباس فروخته می‌شود. لباس‌هایی با مارک‌های تقلبی و چینی. اینها به‌ دلیل ارزان بودن، معمولا با استقبال مردم مواجه می‌شوند.

– مشخص شده این افراد هر شب چقدر از این خیابان‌فروشی درآمد دارند؟

بررسی‌های ما از درآمد این افراد در شب عید به‌ویژه در منطقه و محدوده ۱۵ خرداد، روزی ۳۰ میلیون تومان بود. البته در همین ارتباط ۱۵ نفر شناسایی و تحویل مراجع قضائی داده شدند. در میان این افراد کسانی هم که نیازمند بودند، به بازارچه‌هایی که از سوی شهرداری راه‌اندازی شده، هدایت شدند.

– موضوع دیگری که جزو ماموریت‌های حریم‌بانان است، برخورد با کوه‌خواری است. شما با این موضوع به‌ویژه در ارتفاعات که دسترسی به آن سخت است، چگونه برخورد می‌کنید؟

در ارتفاعات بنچمارک‌هایی وجود دارد، بالاتر از این بنچمارک‌ها هیچ ساخت‌وسازی وجود ندارد، اگر هم ساخت‌وسازی هست، در مرز این بنچمارک‌ها صورت گرفته و به محدوده کوه تعرضی نمی‌کند.

– در کنار این موضوع، اتفاقی که در کارواش سعادت‌آباد رخ داد، عواقب اجتماعی خوبی برای شهرداری نداشت، شما به‌عنوان شرکت شهربان از این اتقاق چه درسی گرفتید؟

درسی که ما گرفتیم، این بود که با متخلف نباید کوتاه بیاییم. ما در چند ‌سال گذشته از آن‌جا که این متخلف، خودش را به مسجد منتسب می‌دانست، با او مماشات کردیم اما در نهایت آنها مدعی شدند.

– در حوادث دیگر چطور؟ به ‌هرحال این اقدامات با بازتاب‌های اجتماعی خوبی برای شهرداری همراه نبوده و نیست؟

به هر حال تجربه ما بیشتر شده و سعی کردیم تا به بحث آموزش شهربان‌ها اهمیت بیشتری بدهیم. ما در این آموزش‌ها، به دنبال آموزش اخلاق حرفه‌ای، آموزش اجتماعی و کنترل خشم ماموران هستیم.

– چقدر انتقاداتی که در زمینه روش برخوردها با دستفروشان را وارد می‌دانید؟ به‌ویژه پس از انتشار ویدیوهایی از برخورد با آن لبوفروش یا خبرهایی که در ارتباط با مترو شادمان و برخورد با دستفروشان جلوی مترو، منتشر شد.

ما در این سه چهار مورد ایرادی در خودمان نمی‌بینیم و انتقادها را قبول نداریم اما می‌دانیم که باید در زمینه آموزش نیروهایمان اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم.

– در حال حاضر چه تعداد نیرو به‌عنوان شهربان، حریم‌بان و معبربان در سطح شهر، فعالیت می‌کنند؟

ما حدود ۶۰۰ معبربان داریم که در سطح شهر فعالیت می‌کنند. در کنار این افراد هم یک هزار و ۱۰۰ شهربان و حریم‌بان داریم. این افراد هم بیشتر از همه در مناطق ۵، ۱ و ۱۸ فعالیت می‌کنند.

– کسانی که از نحوه برخورد با این شهربان‌ها شکایتی داشته باشند، به کجا باید شکایت کنند؟

مردم می‌توانند با همان شماره‌های ۱۸۸۸ و ۱۳۷ که مربوط به شکایت‌های شهرداری است، تماس بگیرند.

– در راستای همین انتقادها، ایرادی هم به ماموران شهربان گرفته شد به‌طوری که منتقدان اعلام کردند، برخی از این افراد از افراد سابقه‌دار در زمینه شرارت هستند. این موضوع چقدر درست است؟

بله، ما اکنون تعداد افراد سابقه‌دار را به حداقل رسانده و به صفر هم می‌رسانیم، اینها سابقه‌دار بوده یا وجاهت منطبق با کار در شهرداری را نداشتند، ما در‌سال گذشته ۳۰۰ نفر از آنها را اخراج کردیم.

– دلیل اخراج این افراد همین سابقه‌دار بودن آنها بود؟

خیر، این افراد تعامل ناصوابی با دستفروشان داشته و در انجام ماموریت‌هایشان کوتاهی کرده، بی‌انضباط بودند و سابقه‌های خوبی هم نداشتند.

منبع: روزنامه شهروند

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ