گفتگوی خواندنی با “ترانه آرام” فعال‌ترین ترنس ایران +تصاویر

25
ترانه آرام ۱۱ سال است که تغییر جنسیت داده و حالا در زمینه بازیگری فعالیت می کند و همچنان جزو فعال ترین ترنس های ایران است.
با وارد شدن به آپارتمان کوچک ترانه انگار وارد خانه آدمی می شوم که کلکسیون پروانه های رنگی دارد. پروانه هایی که یک روز مثل خودش بوی پیله بودند و بعد از مدتی مجالس برای پروانگی پیدا کرده اند. برای همه ترنس ها این پروانه شدن، دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد! ترانه بیشتر از ۶ سال قبل مهمان سرنخ بود و حالا بعد از این همه وقت، ملاقات دوباره من برای انجام مصاحبه با ترانه در آپارتمانش شروع می شود.
هزینه تغییر جنسیت عکس دو جنسه تغییر جنسیت ترنس ها ترانه آرام قبل از عمل بیوگرافی ترانه آرام
ترانه آرام
خانم تر شدم!«اون موقع که با هم مصاحبه کردیم، روی پله ۶ وایساده بودم، الان روی پله دوازدهمم! خیلی زود می رسم به پله بیستم.» راست می گوید: دیگر خبری از آن رنگ موهای تند و آراش های غلیظ نیست، عکس هایش را اغراق شده به دیوار نکوبیده، انگار دیگر دلیلی نمی بیند که چشمان خودش را پشت لنز های آبی و سبز پنهان کند. او حتی دیگر رفتارهایش هم خانمانه تر شده و این را می توان از چیدمان خانه اش هم فهمید.

کلاه گیس های رنگارنگ بارشان را از خانه او بسته اند و رفته اند. موهایش را بلند کرده و همان خوشحالش می کند؛ باور کرده دیگر نیاز به کلاه گیس ندارد. خانه اش آرامشی زنانه گرفته. دکور عوض شده اما هنوز هم ترانه یک چیز قدیمی در خانه اش دارد؛ کلی شمع و کتاب که رفقای او هستند. همه اینها نشان می دهد که ترانه در همه این سال ها چقدر بزرگ شده و چقدر آن طور که دوست داشته زندگی کردهاست. بعد از اینکه در سال ۹۱ مریم ملک آرا فوت کرد، ترانه به شناخته شدن ترین ترنس ایرانی تبدیل شد. او برای همه همایش ها و سمینارها، پایان نامه های دانشجویی و خیلی چیزهای دیگر پیشقدم است. هرچند به قول خودش دوستان ترنسش آنقدر که باید او را دوست ندارند.

هزینه تغییر جنسیت عکس دو جنسه تغییر جنسیت ترنس ها ترانه آرام قبل از عمل بیوگرافی ترانه آرام

اعتماد به نفسم بالاست

هنوز هم با گذشت این همه سال از شکسته شدن تابوی تغییر جنسیت که با تلاش ترانه و امثال او شکل گرفت، خیلی ها هستند که دل شان نمی خواهد جلوی دوربین بیایند و درباره زندگی شان صحبت کنند و شاید ترانه را بتوان تنها کسی نامید که این قدم را برای عادی تر شدن حضور ترنس ها در جامعه برداشته است. از او می پرسم چطور می شود که تو اینقدر همه چیزت رو است: «فکر کنم اعتماد به نفسم خیلی بالاست».

می خندد و ادامه می دهد:«به نظرم پنهان کردن ندارد، ما سال ها تلاش کردیم برای اینکه به دیگران بفهمانیم جنسیت مان آن چیزی نیست که شما می بینید. بعد از کلی تلاش و طرد شدن، تصمیم به تغییر جنسیت گرفتیم.

حالا که خانواده راضی هستند، خودمان هم در قالبی که دوست داریم زندگی می کنیم چرا باید همه چیز را پنهان کنیم؟ من برای همین که پنهان نباشم تغییر جنسیت را انتخاب کردم وگرنه می توانستم مثل قبل همانطور که تا ۲۳ سالگی زندگی کرده بودم، زندگی ام را ادامه بدهم.»

اعتماد به نفس داشتن و خود را پنهان نکردن، برای ترانه همان چیزهایی بود که او را به سمت بازیگری کشاند، با اینکه به قول خودش ۷ سال حضورش در کارگاه بازیگری یکی از قدیمی ترین کارگردان های ایران، نتیجه ای جز اتلاف وقت برای او نداشت، اما توسط یکی از بازیگران به شکل جدی وارد عرصه بازیگری شد: «با رفت و آمدهایی که به محافل هنری داشتم آقای کیانوش گرامی را دیدم. ایشان وقتی متوجه علاقه شدید من به بازیگری شد، من را برای حضور در کار معرفی کرد. تا الان ۴ تله فیلم بازی کرده ام و منتظر عقد قرارداد یک فیلم سینمایی با موضوع ترنس ها هستم. این فیلم سینمایی همان پله بیستم است که گفتم. من عاشق این کار هستم و از حضور در آن لذت می برم.»

فعالیتم بیشتر شده است

ترانه از جایش بلند می شود، می رود سمت میز کارش و عکس هایی که در پشت صحنه فیلم ها با بازیگرانی مانند بهنوش بختیاری، بهاره رهنما، شایسته ایرانی و… انداخته را نشانم می دهد. بالای میز کارش کلی کاغذ رنگی چسبانده و کارهایش را لیست کرده است.هر روز ساعت ها پشت میز می نشیند و کانال تلگرام و سایتش را اداره می کند و اگر دوستانش از او سوالاتی داشته باشند، شروع می کند به پاسخ دادن. می گوید یک روز بهنوش بختیاری را پشت صحنه یک کار دیده و چند ساعتی با هم درباره ترنس ها گپ زده اند. بعد از آن بود که این بازیگر نزدیک به ۸ ماه به عنوان سفیر ترنس ها فعالیت کرد، اما از آنجا که دغدغه های زیادی داشت نتوانست کارش را ادامه بدهد، برای همین کنار کشید.

«چند ماهی است که فعالیت هایم در گروه هایی که با دوستان ترنسم داریم چند برابر گذشته شده است. اگر سر کار نباشم، وقتی بیدار می شوم تا شب نزدیک به ۵ ساعت زمان می گذارم و با بچه ها در حال صحبت کردن هستم. کسانی که تغییر جنسیت نداده اند و مردد هستند را راهنمایی می کنم و به آنهایی که تغییر جنسیت داده اند اما هنوز درگیر مشکلات هستند، دلداری می دهم. این تنها کاری است که از دستم بر می آید.»

هزینه تغییر جنسیت عکس دو جنسه تغییر جنسیت ترنس ها ترانه آرام قبل از عمل بیوگرافی ترانه آرام
از خودم راضی نبودمترانه که تا ۲۳ سالگی، نامش امیر بود مثل خیلی از ترنس ها از زمان کودکی لباس های دخترانه می پوشید. او هم وقتی تصمیم گرفت تغییر جنسیت بدهد مانند خیلی های دیگر، مشکلات زیادی را پشت سر گذاشت؛ از راضی کردن خانواده تا اطلاعات کم و گنگی که از وضعیت بعد از تغییر جنسیت داشت. همین ها باعث شد ترانه تصمیم بگیرد تحقیقات میدانی اش را در زمینه ترنس ها بیشتر کند و با ساخت یک مستند خودش و دوستانش را به مردم بیشتر بشناساند: «سال ها قبل یک اکیپ تشکیل دادم و شروع کردم به تحقیق.

در بین راه با شراره عطاری آشنا شدم. شراره پیشنهاد ساخت یک مستند را داد، من هم قبول کردم. این تنها کاری بود که می شود به واسطه آن دید جامعه را عوض کرد.» رفت و آمدها و فعالیت هایی که ترانه و بقیه ترنس های پرکار و فعال برای خودشان انجام دادند باعث یک اتفاق خوب شد: «خستگی من و بقیه کسانی که در این زمینه فعالیت کردند زمانی از تن مان رفت که بعد از پخش مستند، مجلس برای درمان هر تی اس مبلغ ۵ میلیون تومان تصویب کرد که این، خبر خوبی برای ما بود.»

با امیر خداحافظی کردم

شرایط در دوره هایی از زندگی برای ترانه هم مانند دیگر ترنس ها سخت شد. او می توانست در قالب مردانه اش بماند و به زندگی ادامه بدهد اما تصمیم این زن، چیز دیگری بود؛ چیزی که او را مجاب کرد با تمام خوبی ها و بدی های زندگی امیر، با او خداحافظی کند و به سمت «ترانه» شدن قدم بردارد.

«تازه ۱۱ سال است که می توانم نفس بکشم. تا قبل از این، نفس کشیدن برای من خیلی سخت بود. مدام احساس تنگی نفس داشتم. البته طبیعی است که بعد از عمل، خیلی از ما دچار افسردگی می شویم.»

هزینه تغییر جنسیت عکس دو جنسه تغییر جنسیت ترنس ها ترانه آرام قبل از عمل بیوگرافی ترانه آرام
افسردگی ای که ترانه از آن حرف می زند و دلایلی که از آن صحبت به میان می آورد کمی طبیعی است: «از آنجا که فرد ساعت ها زیر عمل جراحی می ماند، طبیعتا افسرده می شود اما منظور من از افسردگی اتفاقی است که بعد از عمل می افتد. بچه های ترنس قشری هستند که تمام نگاه ها را روی خودشان می بینند و همین مساله، گمراهشان می کند که بعد از عمل قرار است همه دنیا فقط به آنها نگاه کنند، در حالیکه اینطور نیست. بعد از عمل آنها به یک فرد طبیعی تبدیل می شوند که قرار نیست همه نگاه ها را به سمت خودشان بکشانند و یک زندگی رویایی بسازند.یک مساله دیگر هم ماجرای بچه دار شدن از طریق طبیعی است که خوب امکانش برای هیچکدام از ما وجود ندارد. کسی که قصد دارد تغییر جنسیت بدهد باید با این مسائل کنار بیاید.»

مادر نمی شویم

این ناتوان بودن از مادر شدن را آن قدر تلخ به زبان می آورد که غصه ام می گیرد. خودم را می گذارم جای او با تمام احساس زنانه ای که دارد. حس تکان خوردن یک موجود در وجود هر زنی، شاید ناب ترین اتفاق زندگی اش را رقم بزند اما ترنس ها ممکن نیست این حس را تجربه کنند، تنها راهی که در پیش دارند به سرپرستی گرفتن یک کودک از بهزیستی است.

ترانه چندباری تا پای ازدواج رفت اما هیچوقت لباس عروسی به تن نکرد. سال ها قبل که با او صحبت کردم خیلی دلش می خواست ازدواج کند، اما این روزها یک «نه» غلیظ، جوابی است که او به سوالم می دهد: «چند بار تا الان خواستگار جدی داشتم.

اغلب هم آدم های معمولی بودند و خودشان با تغییر جنسیت من مشکلی نداشتند اما مشکل خانواده ها بودند. یک بار تا پای سفره عقد رفتیم اما وقتی خانواده طرف فهمیدند مراسم به هم خورد. از همان موقع تا الان مسیر زندگی ام را عوض کردم و دیگر دلم نمی خواهد ازدواج کنم.»

هزینه تغییر جنسیت عکس دو جنسه تغییر جنسیت ترنس ها ترانه آرام قبل از عمل بیوگرافی ترانه آرام
ترنس های موفق زیادی داریمیکی از اتفاقاتی که باعث می شود مردم جامعه نظرشان نسبت به ترنس ها مساعد نباشد، نوع پوشش و رفتاری است که تعداد بسیار اندکی از این افراد برای خودشان انتخاب می کنند و جمعیت عظیمی از دوستان خودشان را با این حرکت در نگاه مردم زیر سوال می برند: «من هم قبول دارم که یک عده بسیار کمی که شاید ۲۰ درصد از کل جمعیت ما را تشکیل می دهند رفتار نامناسبی داشته باشند اما بقیه ترنس ها به شکل کاملا معمولی، بدون اینکه حتی در نگاه دیگران، متفاوت جلوه کنند زندگی خودشان را دارند و اتفاقا آدم های موفقی هستند، از پزشک گرفته تا وکیل پایه یک دادگستری و استاد دانشگاه. نباید از روی آن عده اندک، درباره بقیه تصمیم گیری و قضاوت کرد.»

هزینه تغییر جنسیت عکس دو جنسه تغییر جنسیت ترنس ها ترانه آرام قبل از عمل بیوگرافی ترانه آرام

توصیه های زنی که ۱۱ سال است متولد شده، به خانواده های بچه های ترنس

در این تصمیم بزرگ، همراه شان باشید

قبول این شرایط برای خیلی از پدر و مادرها سخت و غیرقابل باور است اما خانواده تران چنین مشکلی با فرزند ترنس شان نداشتند و شاید به همین دلیل است که او اینقدر در کار و زندگی اش موفق شده و «ترنس» بودن را انگی نمی داند که لازم باشد آن را پنهان کند. «زمانی که تصمیم به تغییر جنسیت گرفتم نزدیک عید ۸۳ بود. همه در خانه جمع بودند. آمدم و در حضور تمام فامیل گفتم از قالبی که در آن زندگی می کنم راضی نیستم و قصد تغییر جنسیت دارم کسی از شنیدن این حرف شوکه نشد اما پدربزرگم با پیشنهاد خرید خانه و خرج یک عروسی مجلل تصمیم داشت جلوی من را بگیرد که البته موفق نشد.»

متاسفانه تعداد زیادی از خانواده ها زمانی که متوجه می شوند فرزندشان ترنس است شروع می کنند به سرزنش کردن او. وقتی می بینند او باور دارد که ترنس است از هراس اینکه آبروی شان نرود، او را از خانه و خانواده طرد می کنند.

بعضی ها هم بعد از عمل جراحی، به اشتباه فرزند ترنس شان را از دید اقوام و دوستان پنهان می کنند در حالی که همراهی خانواده بهترین موهبتی است که این افراد به آن نیاز دارند.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 25 )
 1. علیرضا می گوید

  سلام من هم ۱۸ سال پیش عمل کردم و الان یک پسر ۳۴ ساله ام ایا میشود با خانم ترانه ارام صحبتی داشته باشم ……

  1. مصطفی اسماعیل پور می گوید

   سلام بله @aram_argavan1166
   ادرس اینستای خانم ارام

 2. س می گوید

  منحرف … خفه شو تو مریضی یعنی همه ترنس ها منحرفن کسی که بخواد برای یه میل اش از همه چیز طرد بشه به نظر من سالم نیست یه حیوونه چطور یهترنس خاضر میشه از همه چیز دل بکنه و خودشو زن یا مرد بکنه ؟؟از پدرش از مادرش از خانواده اش ؟امیر آرام لطفا یه چند نمونه انسان موفق تراسن نام ببر چرا همه شماها پوششهاتون بده ؟؟ خود توی … چرا اندامت را به نمایش میگذاری ؟؟ عقده داری ؟؟؟البته صد درصد عقده داری تو ….

  1. زهرا می گوید

   چقدر عصبانی هستی

  2. فرزانه می گوید

   خاک تو سر بی نام و نشونت کنن که قد یه ارزن سواد و مطالعه نداری وگرنه فرق بین ترنس سکچوال و هومو سکچوال رو میفهمیدی متوجه میشدی با جمجمه خالی و دهن گشادت درد های مردم رو قضاوت نکنی!!! بیشعور و منحرف توئی
   امیدوارم بزودی زود خفه خون بگیری

  3. هانیه می گوید

   واقعا شما متوجه نیستی و هرگر مثل خیلی ها نمیفهمی چون درکشو نداری.از نظر شما ترنس بخاطر خانواده باید سکوت کنه اما نمیفهمی که چقدر سخته یه پسر باشی ولی داخل جسم یه دختر.هرگز نمیفهمی تا وقتی که با یکیشون از نزدیک دوست بشی.اگه نمیتونی مرهم کسی باشی پس زخم هم نزن لطفا

  4. سارینا می گوید

   به هر حال جامعه به انسانهای ابله هم نیاز داره تا فهمیده بودن بقیه و سطح شعورشون به چشم بیاد ??

 3. س می گوید

  پروانه خخخخ خفه شو پروانه خودشو در شمع فنا میکنه ولی توی عوضی بقیه رو برای خواسته خودت فنا میکنی

 4. آیدا می گوید

  نیس ماها که دختر ۳۰ ساله ایم میتونیم مادر بشیم ایشون نمی تونه. خدا رو شکر که مشکل جامعه ما فقط انزوای ترانس ها بود که حل شد به سلامتی! والا!……

 5. نیلو می گوید

  ترانه جون برات آرزوی موفقیت میکنم……
  امیدوارم این مساله تو ایران فرهنگ سازی بشه…

 6. سما می گوید

  ترانه جونم بهت افتخار میکنم تو همون راهی رو انتخاب کردی که خودت دوست داشتی مگه چن سال قراره زنده بمونیم شصت هشتاد اصلا صدسال اخرش میمیریم ریسکت قابل تحسینه افرین دوست دارم سما

 7. رضا می گوید

  من به تازگی با موضوع ترنسها آشنا شدم و برایم جالب توجه است که باور می تواند همه چیز را تغییر دهد. البته من روی ضمیر ناخودآگاه و اینکه تمامی باورها در آنجا بایگانی می شوند مطالعاتی داشته ام و همچنین در مورد اینکه چطور می توان بر روی ضمیر ناخودآگاه کار کرد و باورها را تغییر داد. فکر می کنم موضوع ترنسها و موضوع باورهای ضمیر ناخودآگاه به هم مربوط باشند. یک توضیح هم بدهم : در ضمیر ناخودآگاه باورهایی هستند که خود ما هم نمی دانیم (یا یادمان نیست) که چگونه آنجا جا خوش کرده اند و تمامی طرز فکر ، دیدگاه و احساس خوب بد ما از آنها نشات می گیرد. خبر بد این است که همه آنها درست نیستند و برخی از آنها می تواند ما را بسیار اذیت کند و خبر خوب این است که قابل تغییرند.

 8. کتی می گوید

  سلام به همه.شاید این احساسم اشتباه باشه اما من دلم واقعا برا ترنسها میسوزه و فکر میکنم تولد ترنسها با ویژگی های دو جنسیتی یه جور نقص در نظامه در حالی که میدونم در کار خدا نقصی وجود نداره. بهشون حق میدم با عمل جراحی یا تغییر سبک زندگی جنسیت قالبشون رو انتخاب کنند.

 9. بی نام می گوید

  به جایی رسیدیم که یه عده ادم نا اگاه و بی درک بیان و بدون اتطلاعات هویت اصلی دیگران رو نادیده بگیرن
  #ترنس_ مجرم _نیست

 10. محمد می گوید

  سلام/یادتون باشه که هیچ انسانی در خلقت خودش نمیتونه دخالتی بکنه/خداست که تصمیم میگیره چی خلق بکنه/پس هیچ وقت،نباید کسی بخاطر ترنس بودن سرزنش بشه، چون کار خداست!
  اگه ما همین قدر شعور داشته باشیم کافیه!

 11. Mehdi می گوید

  آهای حق نداری قضاوت کنی بی این که اطلاعی داشته باشی تو از درد یه ترنس چی میفهمی قبل از نظر دادن یکم اطلاعات جمع کن بعد حرفاتا مزه مزه کن بعد نظر بده اگه نمیتونیت ما ترنسارا قبول کنید حق ندارید بهمون توهین کنید

  1. شکیلا می گوید

   سلام عزیزم بعضی ادما سطح شعورشون پایینه. واقعابی شعورن

 12. هیراد می گوید

  ترنس بودن انتخاب ما نبود همونطورکه زن یا مردشدن شما دس خودتون نبوده پس وقتی نمی درکید لااقل قضاوت نکنید نزنیدداغونترمون کنین
  بیشترازدردایی که ازین جسم لعنتی می کشیم،حرفاوقضاوتای نابجای ملته کاش بفهمن مانه منحرفیم ونه حتی بیمار .
  ترنس پارادوکس روح و ذهن با جسم نابه کاره.عمل کردن فقط یکی ازراههاییه که قدری ازآرامش رو به ترنس برمیگردونه با هورمون تراپی یا عمل یا مبدل پوشی ما به چیزی نزدیکترمیشیم که ذهنمون هدایتمون میکنه و واقعیتمون روتثبیت میکنیم. واقعیت ما همون ذهن وروحه که عوض شدنی نیس

  1. هیمان می گوید

   درستع،واقعیت تلخ.یچیزی مثل ی حد وسط موندن،گیر کردن تویه بتلاق ک ن میری پایین و ن میتونی ازش در بیای.

 13. ع می گوید

  انسان ها نباید تغییر جنسی کنن با گدشت زمان همه جیز حل میشه چه افکار ذهنی چه جسمی

 14. ع می گوید

  هرکی ک ادیت کنه خودش گرفتار میشه تحمل کننین بعد ازسختی راحتی هست من کسی رو ادیت میکردم میگفتم ک ارزتو گدشته بعد از چند سال از من جلو زد ومن عقب افتادم هروقتم اونو میبینم یک حسی دارم بهش ک همیشه دوست نداشتم ببینم همه چیز برعکس شد الان من نمیتونم حسمو براتو بگم

 15. زینب می گوید

  ترنس منحرف نیست

 16. مسيح می گوید

  اهای جناب «س»
  بی زحمت وقتی یه جو عقل نداری یه ذره عم سواد…اظهار نظر نکن
  ترنسا حق زندگی دارن
  من خودم ترنسی هستم که به تازگی عمل کردم
  خانوادم و اطرافیانم اوایل بشدت مخالف بودن ولی حالا که میبینن من دارم زندگیمو می کنم اونا هم مشکلی ندارن
  تو اصن نمیتونی فرض کنی که ترنس بودن ینی چی
  اگه پسری…باید که لباس عروسکی پف داااار صورتی بپوشوننت برات لاک و رژلب و هزارتا کوفت و زهرمار دیگه هم بزنن بفهمی زندگی توی جسمی ک مال خودت نیست چه حسی داره
  یا اگه دختری یه روز اینا رو ازن بگیرن…صدای نازکت کلفت شه.به جای عشوه شتری رفتارات خشن باشه
  اونوقت میفهمی زندگی برای ما ترنسا چه جهنمیه.
  ترنس بودن فکرنیست.ما یه قسمت از مغزمون مشکل داره.اون قسمت از هیپوتالاموس مغزکه مربوط به جنسیت هست،برای ما سروتهه.واسه همین روحمون با جسممون متفاوته.
  فک نکنم بشه با کار روی ضمیر ناخودآگاه تغییرش داد
  #ترنس_مجرم_نیست
  #ترنس_منحرف_نیست

 17. سپیده می گوید

  تو این جامعه اسلامی که همه قوانین به نفع مردهاس یه حس غریبی تو همه ما زنهاس که ای کاش مرد بودیم و اینقدر مشکل نداشتیم.

  1. آیسو می گوید

   دقیقا من با سپیده جان کاملا موافقم. فکر می کنم تو ایران دختری نباشه که یکبار آرزوی پسر بودن را نکنه