احمدی نژاد کشون روحانی در تلویزیون + جدول کنایه ها

0

“خیبرآنلاین”، درحالی که افکار عمومی مدتهاست منتظر بودند تا رییس دولت یازدهم طبق وعده ای که در جریان تبلیغات انتخاباتی داده بود، ظرف کمتر از ۱۰۰ روز، تحول اقتصادی و معیشتی ایجاد کند و گزارش این تحول را به ملت ارایه نماید، در این برنامه تلویزیونی که با گذشت چندین روز از ۱۰۰ روز فعالیت دولت به صورت زنده پخش شد، بیشتر به بررسی یکطرفه و با نگاه کاملا منفی به عملکرد دولت گذشته پرداخته شد.

براساس این گزارش، قبل از آغاز برنامه روحانی، فیلمی تبلیغاتی از وی پخش شد و در ادامه، گفتگوی تلویزیونی رییس دولت با اجرای پرایراد ۳ مجری تلویزیون به روی آنتن رفت.

در شرایطی که قطعا بسیاری از مردم ایران برنامه ی خود را تنظیم کرده بودند تا گزارش اقدامات و عملکرد دولت یازدهم را از زبان رییس آن بشنوند اما هرچه از زمان آغاز این گفتگوی خودمانی و کاملا یکطرفه می گذشت، مخاطب از این همه یکجانبه گویی راجع به دولت گذشته و عدم پرداخت درست و حسابی به عملکرد دولت فعلی بیشتر تعجب می کرد.

مجریان این گفتگو که روحانی را در ارایه ی آمار یکطرفه و کاملا منفی از دولت گذشته همراهی می کردند، فضا را به گونه ای ترسیم نمودند که مخاطبان گمان یک برنامه تبلیغاتی در جریان رقابت های انتخاباتی را در ذهن تداعی می کردند.

ارایه ی آمارهایی عجیب در حالی که در طرف مقابل کسی نبود تا نسبت به صحت و سقم آنها سخنی بگوید، عدم اشاره به حتی یک اقدام مفید راجع به دولت گذشته و زیرسوال بردن کلی شاکله ی دولت های نهم و دهم بیشترین وقت این برنامه تلویزیونی را از ان خود کرد.

این اتفاق درحالی رخ داد که یکی از مهمترین نقدهای روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی به صداوسیما،به روی آنتن فرستادن برنامه هایی بود که در آنها، فردی در غیاب افراد دیگر راجع به آنان و عملکردشان مطالبی را ارایه می کرد.

به نظر می رسد برنامه دیشب تلویزیون نیز دقیقا به همین عارضه مبتلا شده بود. روحانی باتوجه به اینکه در این برنامه هیچ فردی از طرف دولت گذشته نیست تا نسبت به آمار و ارقام و سخنان کاملا منفی وی پاسخی ارایه دهد، تا انتهای گفتگو کوشید تا این اقدام یکطرفه ی خود را تداوم بخشد.

در پایان این برنامه ی گزارش گونه، آنچه که بیشتر از هر چیز در ذهن مردم تداعی شد، سردرگمی میان آمارهای ارایه شده بود به طوری که تماس های تلفنی و پیامک ها و ایمیل ها نشان می دهد که این نوع رفتار، منجر نوعی اعتمادسوزی میان مردم و عموم مسئولان خواهد شد به شکلی که آنها می گویند چندی قبل، وزیر اقتصاد دولت سابق آمارهایی از دارایی های مالی تاریخی اقتصادی در زمان تحویل دولت سخن می گوید و اینک رییس دولت جدید، از این همه نداریی های تاریخی دم می زند.

بالاخره کدام سخن درست است و اینجاست که در نتیجه ی این رفتار که ناشی از عدم تدبیر صحیح است، پایه های اعتماد مردم به سخنان مسئولان سست می شود.

نکته ی جالب اینجاست که این همه آمارهای منفی و عدم اشاره به حتی یک اقدام مثبت در دولت گذشته درحالی مطرح شد که در جریان همین برنامه، روحانی از همه ی افراد جامعه و جریان های سیاسی خواست تا “دلها از کینه ها شسته شود”!

او همچنین یکی از شعارهای سه گانه اش را “احیای اخلاقی” دانست و البته توضیح نداد که این چه نوع احیای اخلاقی است که در منظر عمومی، راجع به فرد، مجموعه و دولتی سخن بگویید که او نماینده ای برای دفاع ندارد و به صورت یکطرفه و همه جانبه همه ی بدی ها را به آنها نسبت دهید؟!

شاید برخی حامیان روحانی بگویند که همین رفتار از سوی احمدی نژاد نیز سر زده است که پاسخ کاملا واضح و روشن است. اولا قطعا چنین رفتاری از سوی هرکسی سر بزند امری نکوهیده و قابل سرزنش است، ثانیا اگر قبول دارید که او اشتباه کرده و چنین رفتاری، اشتباه است، چرا خود به این عمل مرتکب شده اید؟!

همچنین، روحانی در بخشی از سخنانش بدون مرزبندی با هیچ فرد و جریانی گفت که “این دولت می خواهد با همه آشتی کند”! اینک سوالی که مطرح می شود این است که آیا این همه منفی گویی از اقدامات دولت گذشته که با رای تاریخی و بی سابقه ی مردم بر سر کار آمده بود و قطعا با همه ی اقدامات مثبت و منفی اش، همچنان در میان بخش هایی از جامعه حامیانی دارد، در راستای همین آشتی کنان محسوب می شود؟!

اگرچه راجع به اقدامات بیش از ۱۰۰ روزه ی دولت یازدهم و نیز آمار و ارقامی که رییس دولت از عملکرد خود و مجوعه اش ارایه کرده، سوالات و ابهامات بسیاری مطرح است اما باتوجه به اینکه بیشترین حجم گفتگوی تلویزیونی دیشب روحانی به اقدامات دولت گذشته معطوف شده بود، بیشترین حجم این نوشتار نیز به همین مساله اختصاص یافت.

مجددا یادآوری می شود که اگر همه ی سخنان روحانی را صحیح بدانیم اما معتقدیم که شاید یکی از علل رای ۵۰+۰/۷ درصدی او در انتخابات که منجر به پیروزی اش شد، به خاطر همان اقدامات اشتباه دولت گذشته باشد و مردم به او رای دادند که آن مسایل را اصلاح کند. اینکه پس از ۱۰۰ و چند روز، باز هم مانند دوران انتخابات به همان مسایل پرداخته شود، چه مفهومی می تواند داشته باشد؟

روحانی وعده کرده بود که در مدت ۱۰۰ روز و حتی کمتر، تحول اقتصادی و معیشتی برای مردم ایجاد می کند.

در جدول ذیل، بخشی از کنایه های مستقیم و غیرمستقیم روحانی نسبت به دولت گذشته و رییس آن آمده است که قضاوت را برعهده ی مخاطبان می گذاریم:

کنایه های روحانی در گفتگوی تلویزیونی با مردم

خطاب به :

۱- در زمان تحویل دولت کشور از لحاظ کالاهای اساسی دچار مشکل بود

۲- در یکی از استان ها تنها برای سه روز گندم داشتیم

۳- خزانه خالی بود

۴- سال ۹۱ رشد ۵/۸ – درصد و تورم بالای ۳۰ درصد و در زمان تحویل دولت تورم بالای ۴۰ درصد بود

۵- رکوردتورمی دولت قبل در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بود

۶- دولت نهم و دهم پولدارترین دولت بود

۷- دولت گذشته بدهکارترین دولت بود

۸- برای مسکن مهر،  چطور، کجا، با چه شرایط و در چه حجمی مسکن بسازیم و پولش را از کجا بیاوریم. چون درست نیست که پول مسکن را از جیب تک تک مردم درآورده باشیم

۹- روابط دولت با دنیا در گذشته به جز چند کشور محدود در حد بسیار پایینی قرار داشت و مشکلات فراوانی برای ایرانیان داخل و خارج از کشور نیز وجود داشت

۱۰- در شرایطی که ما به سمت تحریم می‌رفتیم و دولت هم این موضوع را می‌دانست، می‌گفت که این تحریم‌ها کاغذ پاره است و وابستگی‌اش را به خارج در بخش اقتصادی بیشتر می‌کرد

۱۱-  متاسفانه در سال‌های گذشته عمل ما با شعارمان سازگار نبود و این موضوع برای کشور، مشکل ایجاد کرد

۱۲-  ما سایه سیاست را از روی ورزش برداشتیم. اکنون چرا اصحاب فرهنگ خوشحالند چون ما فضای امنیتی را مقداری کنار زدیم.

۱۳- در گذشته با کارشناس‌ها فاصله گرفته بود و دیدیم سازمان مدیریت و برنامه و بودجه تعطیل شد. اما ما معتقدیم کارشناس‌ها باید بیایند

۱۴- آمار و ارقام نجومی از بدهی دولت گذشته به سیستم بانکی، صندوق تامین اجتماعی و بازنشستگی، بخش خصوصی

۱۵- تنها ۳۰ درصد تسهیلات وعده داده شده به مردم در سفرهای استانی محقق شده است

۱۶- از سال ۸۴ به بعد هرسال خرید داخلی گندم سالی ۱ میلیون تن کم شد

عملکرد احمدی نژاد، مجموعه دولت نهم و دهم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ