طرز تهیه ترحلوای شیرازی +مواد لازم

4

آموزش و طرز تهیه ترحلوای شیرازی دسری مناسب برای سفره های افطاری شما روزه داران عزیز

طرز تهیه شیرینی طرز تهیه حلوا خلاقیت آشپزی ترحلوای شیرازی آموزش حلوا مجلسی آموزش انواع شیرینی

فرق این حلوا با بقیه حلواهائی که نشاسته دارن اینه که یک حالت ژله ای داره و بخاطر اون آرد برنجش مثل ژله لرزان هست .این ترحلوا اون قدیما به دو رنگ سفید و زعفرانی درست میشد و به قطر تقریبی ۷ سانت لوزی لوزی بریده میشد و یکی سفید و یکی زرد کنار هم چیده میشد .

برای درست کردن این ترحلوا به یک ساعت و نیم تا دو ساعت وقت نیاز داریم پس هر وقت که حوصله داشتید و ایضا وقت شروع به کار کنید چون باید بالای سرش باشید و نمیشه به امان خدا رهاش کرد .

مواد لازم ترحلوای شیرازی:

نشاسته یک پیمانه

آرد برنج یک دوم پیمانه

شیر ۶ پیمانه

آب ۴ پیمانه

گلاب یک پیمانه

شکر ۳ پیمانه

زعفران به میزان لازم

انواع مغز برای تزئین

طرز تهیه ترحلوای شیرازی :

قبل از هر کار بهتره بگم که پیمانه ای را که انتخاب می کنید برای تمام موادتون باید یکسان باشه و تغییرش ندید من از پیمانه شیرینی پزی برای تمام مواد استفاده کردم  شما اگر مثلا لیوان استفاده می کنید باید تمام مواد را با همون لیوان اندازه بگیرید .

طرز تهیه شیرینی طرز تهیه حلوا خلاقیت آشپزی ترحلوای شیرازی آموزش حلوا مجلسی آموزش انواع شیرینی

این مقدار مواد برای ۴ تا ۶ نفر کافیه .

نشاسته را با آب مخلوط می کنیم تا حل بشه .آرد برنج را با شیر مخلوط می کنیم هر دو مخلوط را روی هم ریخته و از صافی رد می کنیم .

بهتره که این حلوا تو ظرف تفلون یا چدن پخته بشه که به دیواره و کف نچسبه .

حرارت مناسب برای تهیه این ترحلوا حرارت کم هست چون باید خامی آرد برنج کاملا گرفته بشه .یک وقت حرارت را زیاد نکنید به این خیال که زودتر غلیظ بشه اصلا به طعمی که باید نمیرسید اگر قرار بود که زود غلیظ بشه اینقدر شیر و آب بهش اضافه نمیشد .

طرز تهیه شیرینی طرز تهیه حلوا خلاقیت آشپزی ترحلوای شیرازی آموزش حلوا مجلسی آموزش انواع شیرینی

مخلوط نشاسته و آرد برنج و آب و شیر  را در قابلمه میریزیم و روی حرارت ملایم قرار میدیم باید توجه کنید که این ترحلوا باید مرتب به هم بخوره در غیر این صورت خیلی سریع آرد برنج و نشاسته ته قابلمه جمع میشن و حالت پختگی پیدا می کنند و می چسبند به هم پس مرتب باید به هم بخوره .

وقتی که مخلوط ما مقداری غلظت پیدا کرد شکر و گلاب را بهش اضافه می کنیم و به هم زدن ادامه میدیم تا وقتی که کاملا غلیظ بشه .

غلظتش به این شکل هست : نه زیاد شل و نه زیاد سفت حد وسط دیدین سفیده تخم مرغ را که میزنین برای کیک بعد جای همزن روی سفیده میمونه اینجا هم وقتی جای قاشق شما تقریبا روی مواد موند دیگه حاضره .امیدوارم که توی عکس راحت بتونید ببینید که مقداری از مواد را که من روی کل مخلوط ریختم مونده و حرکت نکرده .

حلوا را از روی حرارت برمیداریم مواد را نصف می کنیم نصف سفید و به نصف بقیه زعفران کاملا غلیظ اضافه می کنیم که دیگه آب نندازه .

ظرفی که برای ریختن ترحلوا استفاده میشه باید لبه دار باشه ظرف را با آب سرد خیس می کنیم بعد مواد سفید را درون اون میریزیم میتونیم مواد زرد را روی مواد سفید بریزیم یا در دو ظرف جدا ریخته بشه روش را میتونیم با پودر یا خلال پسته تزئین کنیم میذاریم بیرون یخچال تا دماش را از دست بده بعد تو یخچال گذاشته بعد از چند ساعت قابل برش زدن هست .

ابتدا با یک چاقو دور ترحلوا را از ظرف جدا می کنیم و برش میزنیم به راحتی برش میخوره و از ظرف میشه بیرون آورد .

سنتی این ترحلوا به این صورت بود که یک سینی را سفید درست می کردند و یک سینی زرد بعد موقع فروش از هر دو به یک نسبت به خریدار فروخته میشد .

طرز تهیه شیرینی طرز تهیه حلوا خلاقیت آشپزی ترحلوای شیرازی آموزش حلوا مجلسی آموزش انواع شیرینی

نکته :

-اگر احیانا از این ترحلوا موقع هم زدن غافل شدید و مقداری مواد ته قابلمه جمع شد همه موادتون را در یک ظرف دیگه خالی کنید که همزن به ظرف تفلون یا چدنتون صدمه نزنه بعد با همزن های فنری اون را بزنید تا تمام گلوله هائی که توی اون بوجود اومده باز بشه و دوباره مواد را به ظرف اصلی برگردونید .

-به این مواد شیر یا آب اضافه نکنید چون دیگه نمیشه تضمین کرد که درست از آب در میاد یا نه .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 4 )
 1. آتلیه عروس می گوید

  حلوای شیرازی خیلی خوشگله خیلی خوشرنگ و خوشمزه است من درست کردم عالی شد خیلی خوبه همه نکاتو می گین راح درست کردم ممنون سایت بی نظری دارین موفق باشین

 2. مریم می گوید

  سلام من هروقت درست میکنم فرنی میشه یا ترک میخوره

 3. sara می گوید

  چه خوب بود. ممنون

 4. ماریا می گوید

  درود . دستور عالی است . فقط شکر آن زیاد است . بهتر است با ۲ پیمانه شکر هم امتحان شود .