خبر بسیار خوش برای خریداران خودرو

0
لغو تحریم‌ها و برگزاری نخستین همایش بین‌المللی صنعت خودرو، چشم‌انداز روشنی را پیش روی شرکت‌های خودروسازی داخلی برای بهبود کیفیت، افزایش تیراژ و کاهش قیمت خودرو قرار داده است. کاهش قیمت خودرو تا پایان امسال قطعی است

به گزارش افکارنیوز،با وجود این پیشگامی دوباره خودروسازان فرانسوی برای مشارکت در صنعت خودروی کشورمان با اما و اگرهای بسیاری مواجه است. در این باره با رضا دانش فهیم، مدیر پیشین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت‌وگو کرده‌ایم.

تأثیر لغو تحریم‌ها بر شرکت‌های خودروسازی داخلی چگونه خواهد بود؟

لغو تحریم‌ها و رفع مشکلات گشایش اعتبار، نقل و انتقال ارز تأمین قطعات و ماشین‌آلات موجب تسهیل فعالیت‌های صنعتی به‌ویژه در صنایع خودروسازی کشور خواهد شد و حتی رفع بخشی از این مشکلات و تسهیل روند تأمین قطعات و مواداولیه تولید نیز می‌تواند چشم‌انداز روشن و امیدوارکننده‌ای را پیش روی خودروسازان ایرانی قرار دهد.

تا چه زمانی آثار لغو تحریم‌ها بر کاهش قیمت خودرو را شاهد خواهیم بود؟

گرچه فرایند رفع تحریم‌ها، افزایش تیراژ تولید و عرضه خودرو به بازار تا حدی زمانبراست، قطعا طی ۲تا ۳‌ماه آینده صنعت خودرو به‌روال عادی و منطقی خود بازخواهد گشت و با افزایش تیراژ تولید و عرضه، کاهش قیمت‌ها تا پیش از پایان سال را شاهد خواهیم بود. طی چند سال اخیر برخی شرکت‌های قطعه‌سازی‌ نسبت به کاهش تیراژ تولید، کمترکردن شیفت کاری و اخراج کارگران خود اقدام کرده‌اند که به‌کارگیری دوباره این نیروها، افزایش نقدینگی و رونق تولید تا حدی زمانبر است.

اما خودروسازان داخلی از تثبیت و نه کاهش قیمت‌ها خبر می‌دهند، این رویکرد تا چه حد قابل توجیه است؟

باید بپذیریم که طی چند سال اخیر اعمال تحریم‌ها موجب شده تا تأمین مواداولیه تولید و قطعات خودرو از کانال‌های غیرمعمول صورت گیرد. ممنوعیت ورود قطعات خودرو مدیران خودروسازی را مجبور به تأمین قطعات با هزینه تمام‌شده بیشتر کرد و قیمت خودرو را بالا برد اما اکنون با رفع این تحریم‌ها، بهبود شرایط تولید و سیر نزولی نرخ تورم زمینه کاهش قیمت خودرو فراهم شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ