چگونه از شر زگیل خلاص شویم؟

0

زگیل Verruca ضایعه‌ای پوستیِ بدون درد و عموما بدون خطر است که بیشتر بر روی پوست افراد میان‌سال مشاهده می‌شود. اگر بخواهیم زگیل با درمان خانگی از بین ببریم، باید چه کاری را انجام دهیم؟

زگیل‌ها بیشتر در محل ساییدگیِ پوست به وجود می‌آیند، یعنی جایی که ما پوست را به دلیل خارش زیاد می‌مالیم. پزشکان می‌گویند که زگیل نوعی تومور گوشتی خوش‌خیم است که مردم عادی به چشم برآمدگی یا ضایعه‌ی پوستی به آن نگاه می‌کنند. اندازه زگیل‌ها هم از چند میلی‌متر شروع شده و به یک سانتی‌متر می‌رسد.

زگیل صورت درمان زگیل درمان خانگی زگیل درمان حانگی Verruca

رنگ زگیل‌ها تقریبا شبیه رنگ پوست شما است و ممکن است برخی از آن‌ها کمی پررنگ‌تر باشند. همان‌طور که گفتیم آن‌ها بدخیم نیستند، اما در طول زمان رشد می‌کنند و بیشتر به یک مشکل زیبایی تبدیل می‌شوند. اگر خودتان هم دقت کرده باشید، زگیل‌ها بیشتر بر روی گردن، زیر بغل، کشاله ران، سینه، روی شکم و پشت پلک مشاهده می‌شوند. تقریبا تمام ما یک زگیل بر روی بدن خود داشته یا داریم، بنابراین نمی‌توان با چشم یک پدیده به آن نگریست.

گاهی اوقات اما زگیل‌ها مشکل‌ساز می‌شوند، زیرا همان‌طور که گفتیم زگیل‌ها در محلی ظاهر می‌شوند که ساییدگی زیاد باشد. بنابراین ممکن است که زگیل زخم یا ملتهب و در نتیجه بزرگ‌تر شود و یا حتی در مواردی خونریزی کند. دانش پزشکی تا امروز توضیح دقیقی در ارتباط با نحوه ظاهر شدن زگیل‌ها ارائه نکرده، اما گفته می‌شود که دلایل ژنتیکی و چاقی دو عامل مهم هستند.

راه حل چیست؟
مسلما راه‌حل آن ترسیدن نیست! بهترین زمان وقتی است که متوجه می‌شوید دارید یک زگیل درمی‌آورید: یعنی درست زمانی که با یک زگیل کوچک روبه‌رو هستید. در آن زمان نیز بهترین گزینه این است که از «سرکه سیب» خالص استفاده کنید تا از شر آن زگیل خلاص شوید.

پژوهشگران بر این باورند که سرکه سیب یکی از قدرتمندترین روش‌های درمان خانگیِ زگیل است. البته سرکه سیب خواص درمانی دیگری هم دارد و درمان زگیل تنها یکی از آن‌ها است.

این روش ساده طرفداران زیادی هم دارد که در ادامه نحوه استفاده از آن را خواهید خواند. اما قبل از هر چیز حواستان باشد که برای درمان زگیل‌های پشت پلک، سرکه سیب را روی آن نریزید.

در ابتدا زگیل و اطراف آن را با آب و صابون به آرامی تمیز کنید. اگر محل زگیل به شما اجازه می‌دهد، سعی کنید که آن را به مدت  ۱۵ دقیقه داخل آب فرو کنید و یا می‌توانید یک تکه پنبه خیس را بر روی زگیل قرار دهید. سپس با یک تکه پنبه دیگر، آن را کاملا خشک کنید.

زگیل صورت درمان زگیل درمان خانگی زگیل درمان حانگی Verruca
قبل و بعد از برداشتن یک زگیل بزرگ

مرحله بعد این است که تکه‌ای پنبه را برداشته و داخل سرکه سیب کنید. سپس پنبه را بر روی زگیل قرار داده و آن را فشار دهید تا سرکه سیب بر روی زگیل بریزد. در نهایت پنبه را روی زگیل قرار داده و آن را باند محکم کنید. پانزده دقیقه بعد می‌توانید پنبه را بردارید و زگیل را بشویید.

این کار را سه بار در روز به مدت یک هفته انجام دهیم. رنگ زگیل پس از این مدت تیره شده و سطح آن نیز خشک می‌شود، سپس می‌افتد. این روش بسته به اندازه و عمق زگیل می‌تواند چاله‌ی سطحی بسیار کوچکی را بر روی پوست شما ایجاد کند. بنابراین بهتر است که از پمادهایی نظیر پماد آلو ورا استفاده کنید تا اثری از آن نماند. اگر هم زگیل عمیق نباشد، هیچ جایی بر روی پوستتان نخواهد گذاشت. فقط یادتان باشد که رویه درمان و خشک کردن زگیل را به درستی طی کنید. نکته آخر اینکه این روش تنها در مورد زگیل‌های کوچک جواب می‌دهد و برای درمان زگیل‌های بزرگ باید به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ های زیر از خانم دکتر مریم اخیانی، متخصص بیماری‌های پوست‌ و مو می باشد.

سئوال) چه عواملی زمینه‌ساز بروز زگیل می‌شوند و چه افرادی در معرض ابتلا قرار دارند؟

پاسخ) از نظر سنی بچه‌ها و نوجوانان مستعدترین افراد برای ابتلا به زگیل هستند. اما زگیل‌های کف پا بیش‌تر در بالغین دیده می‌شود. خصوصاً در کسانی که بیش‌تر از استخر و سونا استفاده می‌کنند، چون مرطوب شدن پوست کف پا ورود ویروس را آسان‌تر می‌کند.

از نظر شغلی کسانی که دارای حرفه‌هایی هستند که مرطوب یا زخمی شدن پوست در آن‌ها شایع‌تر است، بیش‌تر در معرض این بیماری هستند؛ مانند کارکنان استخرها، حمام‌ها، قصاب‌ها و مکانیک‌ها.

هم‌چنین کسانی که به دلایلی، وضعیت ایمنی خوبی ندارند مثل بیماران مبتلا به ایدز و یا کسانی که داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، شانس بیش‌تری جهت ابتلا دارند.

س) روش درمان زگیل به چه صورت است؟

پ) با توجه به این که زگیل انواع مختلف دارد و نقاط مختلف پوست و مخاط را گرفتار می‌کند و هم‌چنین بسته به تعداد ضایعات در نقاط مختلف بدن، درمان‌های متفاوتی برای زگیل وجود دارد. البته لازم به تأکید است که هیچ کدام از روش‌های درمانی، پاسخ ۱۰۰درصد نمی‌دهند و احتمال عود زگیل حتی با کلیه روش‌های درمانی وجود دارد. برای درمان زگیل معمولی که بیش‌تر پشت دست‌ها و پاها دیده می‌شوند و یا زگیل‌های کف پا می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

۱- استفاده از محلول‌ها یا پُمادها و چسب‌های ضد زگیل

۲- کرایوتراپی یا فریز کردن ضایعات

۳- سوزاندن ضایعات

۴- لیزر کردن ضایعات

۵- استفاده از مواد سوزاننده

۶- تزریق آمپول بلئومایسین برای فرم‌های مقاوم بزرگ کف پا

س)آیا امکان عود زگیل بعد از درمان آن وجود دارد و آیا یک بار ابتلا به آن مصونیت می‌دهد؟

پ) زگیل به صورت کامل مصونیت نمی‌‌دهد، چون همان‌طور که ذکر شد بیش از ۷۰ نوع ویروس می‌توانند در ایجاد زگیل دخیل باشند و علاوه بر آن به دنبال هر نوع درمان احتمال عود مجدد نیز وجود دارد.

 علاوه بر درمان زگیل، خشک نگه داشتن پوست و رعایت بهداشت شخصی، عدم استفاده از وسایل دیگران و هم‌چنین ندادن وسایل شخصی خود به دیگران هم از اهمیت به سزایی برخوردار هستند.

س)توصیه شما برای پیش‌گیری از ابتلا به زگیل چیست؟

پ) ۱- به طور دایم و مرتب باید بهداشت شخصی را رعایت کرد.

۲- به هیچ‌وجه از وسایل شخصی دیگران نباید استفاده کرد؛ مانند حوله، کفش، جوراب، وسایل ریش‌تراشی و غیره.

۳- تا حد ممکن کف دست‌ها و پاها را باید خشک نگه داشت.

۴- در استخرها و سونا حتماً از دمپایی شخصی استفاده کرد.

۵- از بی‌بند و باری‌های جنسی پرهیز کرد.

۶- هر چه سریع‌تر نسبت به درمان ضایعات اقدام کرد.

۷- کسانی که زگیل دارند، باید حتماً پی‌گیری‌های مداوم داشته باشند؛ مخصوصاً در مورد خانم‌هایی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند توصیه می‌شود که پس از درمان زگیل هر ۶ ماه یک بار به پزشک متخصص زنان خود مراجعه نمایند و تست پاپ اسمیر انجام دهند، چون احتمال دارد خانم‌هایی که زگیل تناسلی پیدا کرده اند پس از ۲۰- ۵ سال دچار سرطان دهانه رحم شوند.

س) برای جلوگیری از افزایش تعداد زگیل چه توصیه‌ای دارید؟

پ) برای جلوگیری از افزایش زگیل درمان به موقع بسیار کمک‌کننده است. هم‌چنین رعایت موارد ذکر شده در پیش‌گیری از ایجاد زگیل، می‌تواند تا حد زیادی از افزایش زگیل جلوگیری نماید.

س) توصیه‌ی شما به این بیمار عزیز چیست؟

پ) زگیل یک بیماری ویروسی واگیردار است و هنگامی که شخصی مبتلا به زگیل شود باید حتما هر چه زودتر درمان شود، زیرا به سبب واگیردار بودن زگیل، نه تنها ممکن است تعداد ضایعات روی بدن شخص زیاد شود بلکه برای اطرافیان هم ممکن است واگیردار باشد. علاوه بر درمان زگیل، خشک نگه داشتن پوست و رعایت بهداشت شخصی، عدم استفاده از وسایل دیگران و هم‌چنین ندادن وسایل شخصی خود به دیگران هم از اهمیت به سزایی برخوردار هستند. چنان که این افراد نکات ذکر شده را رعایت کنند تا حد بسیار زیادی مانع از گسترش و واگیری زگیل می‌شوند.

بنابراین لازم است به طور کلی بهداشت را رعایت کرده و از وسایل شخصی دیگران استفاده نکنند. تا حد امکان پوست خود را خشک نگه دارند. از جویدن ناخن‌های خود خودداری کنند. از دست کاری زگیل خودداری کنند و از محیط‌های نمناک دوری کنند. به یاد داشته باشید که درمان به موقع زگیل باعث پیش‌گیری از بیماری و یا جلوگیری از انتشار آن می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ