بازار آهن در مسیر سقوط قیمت‌ها ؟

0
حدیث موسوی: اولین روز هفته جاری با ادامه روند کاهشی قیمت‌ها آغاز شد به گونه‌ای که افت نرخ دلار در روز شنبه تاثیر مستقیم خود را بر قیمت مقاطع و انواع ورق گذاشته و آنها را کاهش داد. این موضوع در حالی است که کارخانه قزوین هم قیمت میلگردهای تولیدی خود را تا کیلویی ۳۰ تومان درب کارخانه کاهش داد.
به گفته فعالان آگاه خریدهایی که در حال حاضر در بازار انجام می‌شود، صرفا به جهت تامین نیازهای مصرفی خرد است وگرنه معاملاتی به منظور دپو کردن کالاها در انبار به امید رشد قیمت‌ها و به تبع آن سود ناشی از این تفاوت قیمت‌ها صورت نمی‌گیرد.  معامله‌گران معتقدند شرایط پیش آمده برای بازارهای گوناگون آنها را تشویق به در پیش گرفتن سیاست صبر کرده است؛ چرا که انتظار دارند قیمت‌ها نسبت به گذشته باز هم کاهش بیشتری بیابند. به همین علت حتی در بازار ساخت و ساز مسکن هم به عنوان یکی از مصرف‌‌کنندگان عمده مصنوعات فولادی شاهدیم که رکود همچنان بر فضای آن سایه افکنده است. در همین حال مرکز خدمات فولاد ایران گزارشی از تحولات هفته گذشته بازار فولاد ارائه کرده که در ادامه می‌آید:  روز شنبه هفته گذشته بیلت در انزلی در هر کیلو ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ تومان برای سایز ۱۵۰ میلیمتر پیشنهاد شد، اما با شروع کاهش نرخ ارز قیمت این کالا روند نزولی به خود گرفت. البته این سیر نزولی قیمت‌ها که تا پنج‌شنبه ادامه داشت موجب شد خریداران به دنبال بیلت ۱۸۹۰ تومان در هر کیلو باشند، اما فروشنده‌ها به این علت که حجم واردات آن بسیار محدود شده است از فروش با این قیمت امتناع می‌کردند. کارشناسان علت افت بهای بیلت در هفته گذشته را کاهش شدید نرخ ارز از یکسو و کاهش وسیع قیمت مقاطع از سوی دیگر اعلام کرده‌‌اند. 
مقاطع نزولی در بازار ایران
از ابتدای هفته گذشته بازار ملتهب مقاطع در دو هفته پیش آرام شد و به تدریج روند نزولی یافت. این در حالی است که روند کاهشی قیمت‌ها  تا روز دوشنبه که قیمت‌ها سقوط آزاد را شروع کردند، ادامه یافت. به این ترتیب تمام انتظارات برای افزایش قیمت محصولات ذوب آهن در بورس کالا با روند این هفته بازار به هم خورد. از سوی دیگر روز سه‌شنبه که دلار به ۳۳۰۰ تومان رسید، میلگرد نیز در هر کیلو ۱۰۰ تومان افت قیمت را تجربه کرد. به علاوه روز چهارشنبه هم ذوب آهن اصفهان محصولات خود را به قیمت ۱۸ هزار و ۱۷۱ ریال به فروش رساند که عملا قیمت تمام شده برای خریداران با ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده به زیر ۱۹۳۰ تومان رسید. این معامله در واقع شاخص بازار بود؛ چرا که به‌رغم آنکه خریداران از امکان سپرده‌گذاری ۲۵ درصد هم برخوردار بودند عده زیادی عقب نشستند. همین امر موجب شد تا پس از اتمام معامله بورس، بازار کاهش شدیدی یابد و قیمت میلگرد تا روز پنج‌شنبه در مبادی به زیر ۲۰۰۰ تومان در هر کیلو برسد.
بازار ورق آرام گرفت!
در بازار ورق روند نزولی قیمت‌ها از روز شنبه آغاز شد. ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در بندر انزلی روز شنبه در هر کیلو ۲۲۳۰ تومان معامله می‌شد، ولی روز پنج‌شنبه به ۲۱۷۰ تومان رسید. ورق‌های گرم محصول مبارکه، کاویان و اکسین هم همین روند را تجربه کردند و تا پایان هفته بین ۱۰ تا ۴۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کردند.در همین حال ورق سرد نیز با کاهش قیمت روبه‌رو بود ولی بسته به ضخامت‌ها میزان افت قیمت بین ۱۰ تا ۴۰ تومان گزارش شد. از نگاه فعالان بازار هفته گذشته روزهای پر هیجانی برای بازار آهن بود؛ چرا که نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری باعث شد تا فضای ملتهب دو هفته قبل رنگ آرامش به خود ببیند. در حال حاضر دو دیدگاه در بازار حاکم است:اول آنکه این روند موقتی است و افت قیمت‌ها ناشی از به هم ریختن انتظارات تورمی و ترکیدن حباب قیمت‌ها است، در نتیجه قیمت‌ها پس از دو هفته به کف خود رسیده و بازار از توقف خارج می‌شود؛ چرا که با ارزان شدن کالاها تقاضا به بازار برمی‌گردد. اما نگاه دوم اعتقاد دارد که نرخ ارز به حداقل خود رسیده و ثبات پیدا می‌کند ولی به علت محدود بودن تقاضا رکود ادامه خواهد یافت. در این بین، ارزانی کالاها نیز نه تنها باعث رونق نمی‌شود بلکه سیاست صبر و انتظار را تقویت می‌کند به خصوص آنکه ماه رمضان در پیش است.از سوی دیگر نباید تاثیر مسائل بین‌المللی را فراموش کرد. تحریم اتحادیه اروپا از اول جولای (۱۰ تیرماه) علیه ایران شروع خواهد شد اگر اروپایی‌ها در این تحریم جدی باشند نتیجه برخلاف دو دیدگاه بالا خواهد بود. در هر حال بازار ایران فعلا تحت تاثیر مسائل سیاسی است و از آن خط می‌گیرد.
افزایش تولید فولاد ایران در ماه مه
در همین حال انجمن جهانی فولادنیز در تازه‌ترین گزارش خود میزان تولید فولاد ۶۳ کشور تولیدکننده این کالا را در ماه مه میلادی منتشر کرد. طبق این گزارش تولید فولاد خام کشورمان با ۲۳ هزار تن افزایش نسبت به ماه آوریل به یک میلیون و ۲۸۷ هزار تن رسیده و این در حالی است که تولید فولاد ایران در پنج ماه نخست سال جاری ۲۰۱۳ از مرز ۶ میلیون تن گذشته است. البته این آمار گویای این نکته است که جایگاه پانزدهم کشورمان در بین تولیدکنندگان جهانی در سال ۲۰۱۲ به جایگاه شانزدهم در این بازه زمانی کاهش یافته است. 
از سوی دیگر مقایسه آمار تولید فولاد خام ترکیه با ایران نشان می‌دهد در حال حاضر میزان تولید این کشور در ماه مه حدود ۳ برابر تولید کشورمان بوده است. طبق گزارش این انجمن ترکیه در ماه مه بالغ بر ۳ میلیون و ۲۰ هزار تن فولاد تولید کرده است.  به علاوه تولید فولاد چین در این ماه با افزایش ۳/۷ درصدی به ۶۷ میلیون و ۳۴ هزار تن رسیده و نشان می‌دهد این کشور همچنان در مقام اول تولیدکنندگان این محصول در جهان قرار دارد. همچنین گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد در کشور ژاپن تولید فولاد خام رشد ۳/۴درصدی را تجربه کرده و بالغ بر ۶/۹ میلیون تن شده است در حالی که تولید این محصول در کره‌جنوبی ۱/۷درصد کاهش یافته و به ۵/۵ میلیون تن رسیده است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ