بهترین کرم ضد آفتاب +روش اصولی استفاده از ضد آفتاب

0

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب Sunscreen

استفاده از ضد آفتاب، باید درست مثل استفاده از ریمل مورد علاقه‌تان تبدیل به یک عادت نرمال در روتین زیبایی شما شود. حالا زمان این است که مطمئن شوید نه تنها از نوع درست ضد آفتاب استفاده می‌کنید، بلکه آنرا به طرز صحیحی نیز به کار می‌برید. یادتان باشد، آفتاب پشتتان نمی‌ایستد، بلکه پوستتان را میسوزاند.

لوسیون ضد آفتاب کرم ضد آفتاب زیبایی زنان در تابستان زیبایی پوست صورت بهترین ضد آفتاب طبیعی sunscreen cream

از شماره‌های بالا بپرهیزید

رده‌های زیادی از کرم‌های ضد آفتاب

فتاب با SPF (یا فاکتور محافظت در برابر خورشید) بالای ۵۰ وجود دارد که اساسا نشان می‌دهند شما چه مدتی میتوانید بدون سوختگی، در معرض آفتاب قرار بگیرید. برای مثال، SPF 15نشان دهنده‌ی این است که تا ۱۵ بار در برابر سوختگی از پوستتان محافظت می‌کند. وقتی این عدد از ۵۰ بالاتر میرود، دیگر این قانون صدق نمی‌کند. پس SPF 30 تا ۵۰ به اندازه کافی مناسب است.

به دنبال فرمول‌های «طیف گسترده» باشید

آیا می‌دانستید که دو نوع اشعه از خورشید ساطع می‌شود؟ UVB و UVA . اشعه UVA می‌تواند تا لایه‌های عمیق‌تری به پوست آسیب برساند، در حالی که UVB اشعه ایست که باعث آفتاب سوختگی میشود. کرم‌های ضد آفتاب طیف گسترده، از پوست در برابر هر دوی این اشعه‌ها محافظت می‌کند.

چه مقدار باید استفاده کرد

می‌دانید که توصیه می‌شود هنگام شستن موها به اندازه یک سکه شامپو مصرف شود. اما درباره‌ی کرم‌های ضد آفتاب، بر عکس است. باید حدود ۳۰ گرم از کرم ضد آفتاب مصرف کنید که حدودا برابر با اندازه یک لیوان شات است!

چه زمانی آن را بزنید

پوست شما نیاز دارد که ضد آفتاب به آن نفوذ کند تا بتواند حفاظت مناسب را دریافت نماید. نمی‌توانید کمی کرم به صورتتان بزنید و بلافاصله بیرون بروید! لوسیون را حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن به پوستتان بمالید.

همه جا آنرا بزنید

باید مطمئن شوید که تمام مناطق در معرض نور آفتاب را پوشش داده اید. حواستان به پشت گردن، شانه‌ها، قفسه سینه، گوش و حتی دست‌هایتان باشد!

تکرار کردنش را فراموش نکنید

حتی اگر یک ضد آفتاب، ضد آب هم باشد، می‌تواند با یک حوله پاک شود و یا با عرق کردن پایین بریزد. اطمینان حاصل کنید که هر چند ساعت آنرا تکرار می‌کنید. اگر در استخر هستید، هر بار که از استخر بیرون آمدید مجددا آنرا تکرار کنید.

لب‌هایتان نیز حمایت نیاز دارند

لب‌ها نیز می‌توانند قربانی اثر آفتاب بشوند و آفتاب سوختگی لب‌ها، جهنم خاص خودش است! پس از آنها هم با یک بالم لب حاوی SPF محافظت کنید.

لوسیون ضد آفتاب کرم ضد آفتاب زیبایی زنان در تابستان زیبایی پوست صورت بهترین ضد آفتاب طبیعی sunscreen cream

کدام دسته از کرم های ضد آفتاب مضر هستند؟

کرم های ضد آفتاب برای کاهش عوارض احتمالی نور خورشید مورد استفاده قرار می گیرد که مهم ترین بخش آسیب رسان نور خورشید، نور ماورای بنفش است که می تواند باعث تغییر پوست در کوتاه مدت و درازمدت در افراد شود. کرم های ضد آفتاب قادر به جلوگیری صددرصد از نور ماورای بنفش خورشید نیست اما تا حدودی عوارض و مضرات نور خورشید را کاهش می دهد با این حال بهتر است از کرم های ضد آفتاب استفاده شود.

SPF فقط میزان محافظت در برابر اشعه های UVB که باعث آفتاب سوختگی می شود را نشان می دهد و کاربردی در مقابل اشعه های UVA که باعث سرطان می شود ندارد یا بسیار ضعیف است، اما این باور غلط وجود دارد که محصولات با SPF بالاتر، محافظت بیشتری دارند.

نکاتی مهم استفاده از کرم ضد آفتاب

خیلی از افراد وقتی از ضد آفتاب ها استفاده می کنند، بر این باورند که حتما در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست محافظت می شوند، در حالی که گاهی به علت سهل انگاری در خواندن دستورالعمل های کرم های ضدآفتاب و یا حتی مقررات لازم در تولید ضد آفتاب ها، این محصولات ضعیف ترین ابزار مبارزه در برابر ابتلا به ملانوما (یکی از جدی ترین انواع سرطان پوست) هستند تا جایی که موسسه مستقل زیست محیطی آمریکا آنها را تایید نمی کند.

این موسسه طی تحقیقی، ایمنی و اثربخشی ۱۴۰۰ کرم ضدآفتاب، رژلب ترمیمی ضد ترک و خشکی لب، لوازم آرایشی و لوسیون های SPF دار(مقاوم در برابر اشعه مضر خورشید) را بررسی کرده و نتیجه تحقیقاتش نشان داده است فقط ۲۵ درصد از این محصولات، در مقابل اشعه های خورشید حفاظت کافی ایجاد می کنند. در اینجا شش نوع از بدترین انواع ضدآفتاب ها را معرفی می کنیم:

۱- ضدآفتاب های حاوی رتینول

رتینول یا همان ویتامین A می تواند خطر ابتلا به سرطان را در افرادی که در معرض نور آفتاب هستند، افزایش دهد، اما هنوز به علت آثار ضدپیری اش، آن را به ضدآفتاب ها و لوسیون ها اضافه می کنند. این ماده ممکن است حساسیت پوست شما را در برابر نور آفتاب افزایش دهد.

این جمله باید روی جعبه این ضدآفتاب ها نوشته شود:«لطفا هنگام استفاده از این محصول و به مدت یک هفته پس از آن، کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید».

 

ضد آفتاب های مضر

۲- ضدآفتاب هایی با SPF بالاتر از ۵۰

SPF فقط میزان محافظت در برابر اشعه های UVB که باعث آفتاب سوختگی می شود را نشان می دهد و کاربردی در مقابل اشعه های UVA که باعث سرطان می شود ندارد یا بسیار ضعیف است، اما این باور غلط وجود دارد که محصولات با SPF بالاتر، محافظت بیشتری دارند.

سازمان غذا و داروی آمریکا، تبلیغ محصولات با SPF بالای ۵۰ را «دروغین و فریب دهنده» می داند و این نوع تبلیغ را برای شرکت ها ممنوع کرده است.

نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا پوست شما باید فرصت کافی برای جذب مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب را داشته باشد

۳- ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزن

اکسی بنزن یک ماده ضدآفتاب شیمیایی است که به وسیله پوست جذب می شود، اما مشکل اینجاست که این ماده به راحتی پس از جذب وارد جریان خون می شود و مانند هورمون استروژن عمل می کند و در طولانی مدت می تواند باعث بروز مشکلاتی در باروری و غده تیرویید شود. محققان روان پزشکی بر این باورند که این ماده شیمیایی برای سیستم عصبی سمی است.

برای دچار نشدن به عوارض این ماده، برچسب محصولات را با دقت بخوانید. این ماده ممکن است همچنین با نام هایی مانند بنزوفنون یا بنزوفنون-۳ نوشته شود.

۴- ضدآفتاب های پودری یا افشانه ای

زمانی که ضدآفتاب را روی بدن خود اسپری می کنید، سخت است بفهمید که آیا همه نقاط را پوشش داده است یا نه. این مشکل در مورد ضدآفتاب های پودری و آرایشی هم وجود دارد. سازمان غذا و داروی آمریکا، فروش محصولات ضدآفتاب پودری یا موجود در مواد آرایشی را بعد از پایان سال ۲۰۱۳ ممنوع اعلام کرده است.

۵- ضدآفتاب های حاوی مواد دافع حشرات

افزودن این مواد به ضدآفتاب ها لازم نیست و حتی احتمال دارد به پوست آسیب بزند. مواد دافع حشرات می توانند حاوی موادشیمیایی موثری باشند، اما به این محصولات فقط یک بار در روز احتیاج دارید، در حالی که ضدآفتاب باید هر دو ساعت یک بار تمدید شود.

طبق بررسی ها هر فرد بیشتر از یک بار در روز، به استفاده از مواد دافع حشرات نیاز ندارد، مگر زمانی که قصد پیاده روی طولانی در بیابان یا طبیعت را داشته باشد. البته در این حالت نیز حشرات فقط صبح زود و شب می توانند باعث آزار شوند که در این زمان ها هم اشعه های مضر آفتاب وجود ندارند و نیازی به ضدآفتاب ها پیدا نمی کنید!

۶- مرطوب کننده ها، رژلب های ترمیمی و مواد آرایشی SPF دار

کمتر از ۱۰ درصد این محصولات، معیارهای موسسه مستقل زیست محیطی آمریکا را برای محافظت در برابر اشعه های UVA وUVB و… دارند و بیشتر محصولات موجود در بازار چنین کارایی ای ندارند. هر گونه ادعا در این باره که این قبیل لوازم آرایشی می توانند از آسیب نور خورشید بر پوست جلوگیری کنند، اغراق آمیز است.

به علاوه، بیشتر خانم ها، از این محصولات فقط یک بار در روز استفاده می کنند، بنابراین اثر حفاظتی احتمالی آنها فقط برای یک مدت کوتاه (چند ساعت) است.

اشتباهات رایج در مورد کرم ضد آفتاب

 ۶ باور غلط در مورد ضدآفتاب ها

در ادامه، به ۶ اشتباه رایج که موجب می شود ضد آفتاب نتواند از شما در برابر آفتاب محافظت کند اشاره می کنیم و راه حل آنها را هم ذکر می کنیم.

۱- اشتباه بسیاری از شما این است که درست قبل از بیرون رفتن از خانه، از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید و گمان می کنید که از آفتاب سوختگی در امان خواهید ماند.

در حالیکه شما باید نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا پوست شما باید فرصت کافی برای جذب مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب را داشته باشد تا این ضد آفتاب ها کارایی لازم را داشته باشند و بتوانند از پوست شما دربرابر نور خورشید محافظت کنند. انواع ضد آفتاب ها بعد از دو ساعت تاثیر  خود را از دست می دهند. پس برای جلوگیری از آفتاب سوختگی باید کرم ضد آفتاب تان را هر دو ساعت یکبار تجدید کنید

۲- یکی دیگر از اشتباهات رایج شما این است که فکر می کنید موهایتان می تواند از تمام قسمت های پوست سر شما در برابر نور آفتاب محافظت کنند. اما حقیقت این است که پوست سر هم ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود.

بعضی از قسمت های سر مثل خط رویش موها و فرق سر که ضخامت موها در آنجا کمتر از جاهای دیگر سر است، بیشتر ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود. بهترین وسیله برای محافظت از پوست سر در برابر آفتاب سوختگی ، کلاه است.

 ۳- اشتباه رایج دیگر این است که شما گمان می کنید اگر از یک ضد آفتاب با اس پی اف بالا استفاده کنید، این ضد آفتاب در تمام طول روز از پوست شما محافظت می کند و نیازی به تمدید آن ندارید. حقیقت این است که هیچ ضد آفتابی نمی تواند بیش از دو ساعت از شما محافظت کند.

انواع ضد آفتاب ها بعد از دو ساعت تاثیر و کارایی خود را از دست می دهند. پس یک قانون مهم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی این است که ضد آفتاب تان را هر دو ساعت یکبار تجدید کنید.

 ۴- اشتباه دیگر شما این است که گمان می کنید اگر از یک ضد آفتاب ضد آب استفاده کنید، بعد از شنا کردن نیازی به تجدید ندارد.

حقیقت این است که ضد آفتاب های ضد آب فقط تا زمانی که شما در آب هستید، از پوست شما محافظت می کنند. لوسیون های ضد آب فقط به مدت ۴۰ دقیقه، آن هم تا زمانی که در آب هستید از پوست شما محافظت می کنند.

۵- بسیاری گمان می کنند که اگر پوست تیره و یا برنزه دارند، از آفتاب سوختگی در امان هستند. واقعیت این است که انواع پوست ها به محافظت در برابر نور آفتاب نیاز دارند. آفتاب تبعیض قائل نمی شود و همه انواع پوست ها را می سوزاند.

 ۶- بسیاری از پدر و مادرها گمان می کنند که بچه ها برای استفاده از ضد آفتاب خیلی کوچک هستند. حقیقت این است که بچه ها در هر سنی می توانند از ضد آفتاب استفاده  کنند. فقط در مورد نوزادان زیر شش ماه، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

هشدار

ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر در سایه و یا جایی دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرید، چون در طول این زمان اشعه ماورای بنفش بسیار قوی است. همچنین بهتر است در این زمان کلاه لبه دار، شلوار و لباس آستین بلند بپوشید. به قسمت هایی از پوستتان که در معرض نور آفتاب قرار دارند، کرم ضدآفتاب بزنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ