دوپینگ قانونی در آمریکا، با طب سنتی ایرانی

0

علائمی روی بدن برخی ورزشکاران المپیک ریو از جمله مایکل فلیپس، قهرمان شنا جهان با ۲۳ مدال طلا، خبرساز شده‌است. این علائم که شبیه دایره‌هایی سرخ رنگ، به طور نامنظم روی سطح بدن ورزشکاران دیده می‌شود، چیزی نیست جز، نوعی طب سنتی که به آن بادکش می‌گویند.

همسر مایکل فلپس متخصص طب سنتی فواید حجامت طب سنتی بیوگرافی مایکل فلپس آموزش بادکش

قدمت یک روش در طب سنتی، پیشینه‌ای تاریخی دارد. برخی می‌گویند قدمت آن به ۳ هزار سال قبل هم می‌رسد اما در یک کتاب طب سنتی مصری متعلق به ۲۵۰۰ سال قبل، بادکش را به عنوان روش‌های قدیمی درمان معرفی کرده‌است.

اما این‌که چرا قهرمانان بزرگ المپیک از این روش درمانی استفاده کرده‌اند حکایت دیگری‌است. آن‌ها از ترس تست دوپینگ، حتی مسکن هم مصرف نمی‌کنند اما چون باید دردها و کوفتگی‌هایشان را تسکین دهند به سمت روش‌های طب سنتی که از طرف المپیک منعی ندارد استفاده می‌کنند. جالب است که در میان روش‌های مختلف، آن‌ها بادکش را انتخاب کرده‌اند که بیشتر در ایران، مصر و چین استفاده می‌شده‌است.

فیلم‌ گزارشی درباره این دوپینگ قانونی در المپیک ریو

این روزها که روی بدن شناگر مدال آور و افسانه ای آمریکایی، مایکل فلپس، اثراتی از انجام بادکش درمانی و حجامت دیده شده است بسیاری در تب و تاب این مساله اند که آیا واقعا این روش موثر است یا نه؟
همسر مایکل فلپس متخصص طب سنتی فواید حجامت طب سنتی بیوگرافی مایکل فلپس آموزش بادکش
بادکش یک روش طب سنتی و جایگزین است که در آن لیوان را بر روی پوست قرار داده و به وسیله آن مکش ایجاد می کنند. جنس لیوان می تواند شیشه ای، از چوب بامبو و یا سفالی باشد.
طرفداران روش بادکش معتقدند که بادکش موجب درمان طیف وسیعی از بیماری ها می شود. بادکش درمانی به مصر باستان، چین و فرهنگ های خاورمیانه ای باز می گردد. در یکی از کتب پزشکی مصر که متعلق به سال ۱۵۵۰ قبل از میلاد است نحوه بادکش کردن توضیح داده شده است.
اما جامعه پزشکی غرب نسبت به این طب مکمل و ادعاهای طرفداران آن خوشبین نیستند. انجمن سرطان امریکا می گوید که هیچ شواهد علمی مبتنی بر درمان سرطان و هیچ بیماری دیگری توسط بادکش درمانی وجود ندارد و بیشتر ادعا های موجود در حد نقل قول است نه بر اساس تحقیقات علمی!
اما نتایج یک تحیقی در سال ۲۰۱۲ که در مجله PLoS ONE منتشر شد حاکی از این است که بادکش درمانی اثری بیش از یک دارونما دارد. محققان چینی و استرالیایی بر روی ۱۳۵ تحقیق صورت گرفته از سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۰ مطالعاتی انجام دادند. نتیجه گیری آن ها این بود که این روش درمانی ممکن است در کنار درمان های دیگر از جمله طب سوزنی و برخی داروها در درمان برخی بیماری ها مانند هرپس زوستر (زونا)، آکنه، فلج صورت و اسپوندیلوز گردن (آرتروز گردن) موثر باشد. اما با این حال این نتایج قطعی و دقیق نیست و محققان معتقدند که هنوز نیاز به انجام آزمایشات دقیق تری برای اثبات این ادعا وجود دارد.
همسر مایکل فلپس متخصص طب سنتی فواید حجامت طب سنتی بیوگرافی مایکل فلپس آموزش بادکش
بادکش تر
انواع مختلفی از بادکش درمانی وجود دارد:
بادکش خشک (فقط مکیدن)
بادکش همراه با حجامت
در هر دو نوع بادکش چیزی مانند پنبه یا کاغذ را آتش زده و درداخل لیوان قرار داده و در همان حال به صورتی که پوست نسوزد روی پوست قرار می دهند. به علت ایجاد خلا آتش به سرعت خاموش می شود و پوست به درون لیوان کشیده شده و قرمز می شود. لیوان ۵ الی ۱۰ دقیقه روی پوست باقی می ماند. بادکش درمانی مدرن توسط یک پمپ پلاستیکی انجام می شود و می تواند روی پوست حرکت کند و چیزی شبیه ماساژ درمانی نیز می باشد.
فواید بادکش درمانی
انجمن حجامت بریتانیا می گوید که این روش می تواند بسیاری از بیماری ها را درمان کن. هر چند که این روش توسط بسیاری از پزشکان مورد استقبال قرار نگرفته اما روشی بسیار کارآمدد برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله:
 اختلالات خونی مانند کم خونی و هموفیلی
بیماری های روماتیسمی مانند آرتریت و فیبرومیالژیا
اختلالات باروری و بیماریهای زنان
مشکلات پوستی مانند اگزما و آکنه
فشار خون بالا (فشار خون بالا)
میگرن
اضطراب و افسردگی
سرفه های ناشی از آلرژی و آسم
واریس
می شود.
همچنین طرفداران این روش معتقدند که بادکش درمانی موجب کاهش درد و التهاب می شود. همچنین آرامش روحی و جسمی را برای فرد در پی دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ