درمان سرفه و زخم معده با شیر و روغن الاغ!

10
آگهی «درمان قطعی سرفه و زخم معده» جایی در شهر تهران، روی دیوار. این نوشته کوتاه را می‌توانم مثل سناریوهای مکتوب این طوری کامل کنم که: روز. خارجی. دیوار نوشته و…، اما فکر می‌کنید ادامه‌اش چه باشد؟

با چه چیزی درمان قطعی سرفه را انجام خواهید داد؟ باور می‌کنید اگر بگویم دیوار نوشته این بود که درمان قطعی سرفه با شیر الاغ؟!

باور نمی‌کنید؟ ‌ عکس زیر را ببینید؛ مستند و دقیق!

مجله سلامت متخصص طب سنتی قیمت شیر الاغ قیمت پنیر الاغ قیمت الاغ درمان زخم معده خواص شیر خر خواص شیر الاغ
Donkey milk
می‌دانید مشکل من این نیست که کسی دلش خواسته شیر الاغ بدوشد و بفروشد. حتی مشکل من این هم نیست که کسانی هستند که برای جلوگیری از سرفه کردن شیر الاغ بنوشند.

مشکل اساسی‌ام با فلسفه و ایده حمایتی‌ای است که برخی با این نوع به اصطلاح درمان نامتعارف دارند.

به عبارتی برایم عجیب است که هنوز و در اوایل قرن ۲۱ آدم‌هایی در همسایگی ما زندگی می‌کنند که معتقدند برای درمان امراضشان می‌توانند از روش‌های قرن ۲ و ۳ تا۱۰ میلادی استفاده کنند و عجیب‌تر این که بیشتر همین افراد برای ارتباط گرفتن با آدم‌های پیرامونشان از فناوری موبایل قرن ۲۱ ـ آن هم فناوری حداکثر پنج سال گذشته و نه قدیمی‌تر ـ استفاده می‌کنند و برای رفت و آمد روزمره به جای استفاده از همان الاغی که شیرش را برای درمان می‌نوشند، تلاش می‌کنند از آخرین مدل خودرویی که در توانشان هست استفاده کنند.

پزشکی (طبابت)، نتیجه‌گراست. یعنی قرار است نتیجه فرآیند پزشکی را در سلامت و بهبود وضع بیماری ببینیم. بنابراین بسیاری معتقدند مهم نیست این کار را با طب سوزنی انجام می‌دهید یا با شیر الاغ یا با گیاه درمانی یا حتی با مراسم «زار». مهم این است که بیمارمان خوب شود.

اما از نظر من این طور نیست. پزشکی در قدیمی‌ترین شیوه آن هم فرآیندی سیستماتیک بوده است. مثلا وقتی حکیمی چون بوعلی سینا طبابت می‌کرده، روش علمی را به کار می‌برده، آزمایش می‌کرده، میزان مصرف دارو (به عبارت امروزی دوز دارو) و ترتیب مصرف آن را تعیین می‌کرده است.

در پزشکی مدرن، مبانی پزشکی بر اصولی مشهود بنا می‌شود و نه همچون پزشکی قدیم بر مبنای اخلاط چهارگانه؛ زیرا چیدن فرآیندها بر این مبنا می‌تواند نتایجی خطرناک در پی داشته باشد. می‌گویم خطرناک به این دلیل که تصمیم‌گیری بر مبنای اصول ناصحیح می‌تواند به نتایجی کاملا اشتباه منجر شود.

درست همچون طالع‌بینانی که بر مبنای واقعی بودن صورت‌های فلکی تصمیم می‌گیرند و راه‌حل می‌دهند، فارغ از این که صورت‌های فلکی اموری‌اند مبتنی بر زاویه دید ما‌. بدون هیچ واقعیت بیرونی و بعد بر‌اساس این توهم، نتایج و استدلال‌های پیچیده می‌چینند که همگی از پایه بی‌اساس‌اند.

اما با همین ساز و کار باز هم سازمان بهداشت جهانی در تعریف طب سنتی، آن را مجموعه‌ای از روش‌ها، مهارت‌ها، اعمال و دانستنی‌ها می‌داند که بر‌اساس باورها، نظرات و تجارب بومی در فرهنگ‌های گوناگون شکل گرفته است، خواه توضیح‌پذیر باشند یا نباشند برای پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و روحی استفاده شوند و بر استفاده از آن در کنار طب مدرن تاکید می‌کند.

مهم‌ترین دلایلی را هم که برای این توصیه خود به کاربسته است، ریشه دار بودن این نوع طب در فرهنگ مردم، کل‌نگر بودن، سهولت و در دسترس بودن و ارزان‌بودنش دانسته است. اما آنچه سازمان بهداشت جهانی هم به آن تاکید می‌کند، انطباق این روش‌ها با دانسته‌های علمی قابل محک خوردن و اطمینان از سلامت بودن روش‌ها و مواد و داروهای سنتی است.

به عبارتی طب سنتی را از داروها و روش‌های عطاری‌هایی که امروزه یکی پس از دیگری در گوشه خیابان‌ها سر بر می‌آورند باید جدا کرد.

اما نکته دیگری که باید در طب سنتی به آن توجه کرد، روش‌ها و داروهاست. گاه می‌شنویم حکیمی(!) به شناسایی بیماری‌ها با نبض روی آورده و ادعای برتری دارد.

اما نکته این است که با نبض قرار است به چه اطلاعاتی رسید که انواع و اقسام دستگاه‌های دیجیتال امروزی نمی‌توانند با دقت بالاتری آن داده‌ها را کسب کرده و به پزشک ارائه دهند؟ یا مثلا وقتی با لبخندی از سررضایت می‌گویید فلان داروی گیاهی به دلیل طبیعی بودنش بی ضرر است و فلان داروی شیمیایی ضرر رسان، براساس کدام اصول علمی این را می‌گویید؟ مگر مولکول‌های ترکیب شده در آزمایشگاه از فضا آمده‌اند؟ چه بسیار خوراکی‌هایی که کاملا طبیعی‌اند و خصوصیت سمی آنها بوضوح پیداست.

به هر حال من ترجیح می‌دهم سرفه کنم تا شیر تازه الاغ را بنوشم!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 10 )
 1. ناصر می گوید

  دوست عزیز مطلبت راجع به شیر الاغ خواندم
  نظرت محترم
  شاید عنبر نسا را بشناسی چون از همان الاغ ماده بدست میاد و یکبار یکنفر گفت من وقتی سرما میخورم عنبر نسا دود میکنم و سریع خوب میشم مسخره اش کردم ولی الان خودم از عنبر نسا برای بیماری صدف استفاده میکنم که ۵ ساله زجر میکشم و داروهای گران استفاده میکردم و بدتر از قبل می‌شدم ولی از عنبر نسا بسیار نتیجه دیدم البته اینو کسی به من توصیه کرده چه در دو سال ۳۰ میلیون هزینه درمانش شده بود و خوب نشده بود ولی با عنبر نسا خوب شد شما شاید در سرماخوردگی با آنفلوآنزا داروهای گران استفاده کنید و ۱۵ روز دوره خوب شوید ولی من می‌توانم با ترکیب این و سیر و چند قلم دیگر در اولین روز خوبتان کنم

 2. آدم می گوید

  سلام شما بیش از حد مسخ تکنولوژی و پزشکی مدرن هستی .که این دو جز جهنم رو برقرار کردن رو زمین .پزشکی رسید به ایدز که سیستم ایمنی بدن رو از بین برده .که این مرض از ازمایشگاه به انسان منتقل شد بعد به دروغ گفتن از حیوان به انسان منتقل شد .و تکنولوزی هم رسیده به بمب اتم که هر ان احتمال داره یه احمقی دستور بده کله کره زمین نابود بشه. طب سنتی یا طب مدرن هر دو خطر ناکه برا درمان بیماری باید دنبال علت بیماری باشیم که از اخلاق های ناشایست ما سر چشمه میگیرن.پیشنهاد میکنم کتاب پزشکی مالیخولیایی دکتر علی اکبر خانجانی رو مطالع ب۴رمایید

 3. عبداله پرور کارشناس ارشد کشاورزی می گوید

  سلام.دوست عزیز کسی که گذشته ملتش را فراموش کند
  ؛انسان ناسپاسی است.طب سنتی ما پزشکان نامی فراوانی داشته که هنوز کتبشان پایه علوم اروپایی است.من شما را به مطالعه قرآن و روایات حواله نمی دهم که بخواهی از آنها خرده بگیری.لطفا با همین تکنولوژی که غرقش شده ای در مقلات علمی سایت های معتبر جهان سرچی کن وبعد نظر محترمتان را برای رد علوم سنتی بیان بفرما!

 4. شکیبا می گوید

  نویسنده محترم معلومه به طور جدی دچار سرفه نشده.اگه شده بود و اگه از شدت سرفه رگهای مغزش کم مونده بود بترکند اونوقت می اومد راجع به ترجیحش حرف می زد و …

 5. روغن خر می گوید

  روغن الاغ هم که آنقدر مسخره اش میکنه خوبه ولی نیمدونم از آنلاین بخرم از اینجا یا نه :

  1. محسن می گوید

   موارد مصرف روغن الاغ ۱.زود انزالی صد در صد ۲.زخم ها .درد های عضلانی

 6. سارا می گوید

  سلام دوست عزیز. من ٢٧ سال دارم و از ١٣ سالگی دچار سینوزیت مزمن هستم. حدود یک سال پیش به سفارش یکی از آشنایان از شیر الاغ استفاده کردم. و فقط ۵ لیوان درطول ۵ روز معجزه کرد. درطول این یک سال حتی یک بار سردرد سراغ من نیامد و به دوستانم توصیه میکنم در خوردن شیر الاغ زیاده روی نکنید ولی خوردن روزی یک لیوان ضرری نخواهد داشت. به مدت یک ماه معجزه میکنه

 7. ريحانه می گوید

  با سلام خدمت شما با اینکه رشته من مامایی است بسیار زیاد دیدهام درمان های سنتی از درمانهایی که ما در کتابهای خود خوانده ایم موثر تر بوده
  درمان بواسیر و شقاق هرچه جستجو کنید حذف علائم را مطرح میکنند در طب کلاسیک اما کافیه دو روز روغن الاغ را به موضع بزنید تا سریع درمان شود

  شاد باشید و سلامت با احترام فرمایش شما کاملا اشتباه و هدایت شده است گویی میخواهند به پیکر طب ایرانی زخمی جانانه زنند

 8. مسعود می گوید

  سلام با احترام به همه دوستانی که به درستی جواب شما رو دادن و اکثرا هم بسیار زیبا و با دلیل توضیح دادن اما من به طریق دیگری جواب میدم از اونجایی که دانشجوی بیوتکنولوژی میکروبی هستم و پروبیوتیک زمینه تحقیقاتمه این رو بهتره عرض کنم که همین شیر الاغ و شتر و گاو هریک پروبیوتیک های خاص خودشون رو دارن و با میکروبیوم بدن ما و با سلامت ما در ارتباط هستن البته این مربوط به قرن ۲ تا ۱۰ میلادی نیست و در همین چند سال اخیر کشف شده و زمینه جدیدیه و البته بسیار مهم برای سلامت

 9. سلیمان می گوید

  دوست دارم یه تجربه شخصی رو براتون بذارم.
  من شب یلدا پر خوری کردم و دچار رفلکس معده شدم
  پزشکی مدرن دارو تجویز کرد بعداز یک هفته مصرف مداوم و منظم
  که دارو رو کنار گذاشتم دل دردم شروع شد
  به توصیه یک همکار از توابع شهرستان بویین زهرا ،
  قزوین شروع به مصرف روغن الاغ کردم ، روزی یک قاشق چایخوری ، تا دو هفته صبح ها خوردم و خوب شدم.