تغییرات شدید قیمتی در انتظار روغن های پایه

0

ساتین : به گزارش نمابورس؛ بر این اساس در حالی که روند قیمت در بازار روغن های پایه به صورت فصلی از چند ماه پیش در خاورمیانه منفی بوده است، انتظار می رود که با شروع سال جدید میلادی شاهد رونق معاملات در بازار این محصولات و افزایش ملموس قیمت ها باشیم.

گفتنی است که هم اکنون قیمت نقدی روغن های پایه SN500 گروه ۱ تحت قرارداد سی اف آر امارات متحده عربی به ۹۲۰ تا ۹۳۵ دلا رسیده که افتی ۱۰ دلاری را نسبت به هفته های گذشته تجربه کرده است. قیمت SN150 نیز بدون نوسان خاصی به ۹۱۰ تا ۹۲۰ دلار تحت قرارداد مشابه رسیده است.

بر طبق این گزارش، در حالی که انتظار می رود روند تقاضا در بازار نقدی روغن های پایه در نیمه ایتدایی سال آتی با رشدی محسوس مواجه شود، پیش بینی می گرددکه شاهد رشد قابل ملاحظه تر قیمت در رده SN150 نسبت به SN500 باشیم که علت اصلی این امر نیز کمبود عرضه SN150 می باشد.

در عین حال تحلیلگران آی سی آی اس بر این عقیده هستند که وضعیت بازار روغن های پایه در نیمه دوم سال آینده به شدت با روند پرونده هسته ای ایران گره خورده است. بر این اساس انتظار می رود که در صورت کاهش سطح تحریم های ایران، با وجود تسهیل روند صادرات این محصول برای تولیدکنندگان ایرانی، باید انتظار داشت که تولیدکنندگان مذکور سطح قیمت های صادراتی خود را بالا ببرند تا بدین وسیله موقعیت های از دست رفته پیشین را جبران کنند و باتوجه به تقاضای با ثبات در بازار، قیمت های بالاتر از سوی ایرانی ها به راحتی توسط خریدان پذیرفته خواهد شد.

شایان ذکر است که روغن های پایه به عنوان اصلی ترین ماده اولیه ساخت روانکارها به حساب می آیند و تغییرات قیمتی این محصولات به میزان ملموسی بر شرکت های نفتی تولیدکننده روانکارهای صنعتی تاثیرگذار می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ