پرفروش ترین و سودآورترین فیلم‌های سال ۲۰۱۳ + جدول فروش

0

ساتین به نقل از خبرآنلاین، فیلم ابرقهرمانی «آیرون من ۳» با ۱.۲۱۵.۴ میلیارد دلار پرفروش‌ترین فیلم دنیا در سال ۲۰۱۳ و «من نفرت انگیز ۲» هم پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن امسال بودند، اما در هالیوود، فروش همه چیز نیست.

 
آنچه بیش از همه برای استودیوها اهمیت دارد، سودآوری است و از این جهت نسبت پول به‌دست‌آمده در سرمایه‌گذاری به مقدار سرمایه اولیه یا بازگشت سرمایه (ROI)، بسیار مهم است.
 
با در نظر گرفتن این مسئله، بهترین سرمایه‌گذاری هالیوود در سال ۲۰۱۳ فیلم «حیله‌گر: فصل ۲» بود که شرکت فیلم‌دیستریکت روانه سینماها کرد. این فیلم ترسناک و کم‌هزینه با بازی پاتریک ویلسن، رز بیرن و باربارا هرشی با بودجه‌ای حدود پنج میلیون دلار ساخته شد، اما در دنیا ۱۶۰.۴ میلیون دلار فروخت.
 
 
فیلم حیله‌گر 2 سودآورترین فیلم‌های دانلود فیلم حیله‌گر 2 جدول فروش فیلم
 
 
با یک معادله ساده، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) این فیلم به دست می‌آید: ۱۶۰.۴ میلیون دلار – ۵ میلیون دلار=۱۵۵.۴ میلیون دلار/۵ میلیون دلار=۳۱.۱ 
 
به این ترتیب، «حیله‌گر: فصل ۲» ۳۱.۱ برابر هزینه تولید خود فروخته است.
 
از نظر نرخ بازگشت سرمایه، دومین و سومین فیلم موفق سال ۲۰۱۳ نیز دو فیلم ترسناک کم‌هزینه هستند: «پاکسازی» با بازی ایتن هاوک با بودجه‌ای حدود سه میلیون دلار تولید شد و در دنیا ۸۹.۳ میلیون دلار به دست آورد و «احضار روح» با بازی ورا فارمیگا و لیلی تیلور با بودجه‌ای حدود ۲۰ میلیون دلار در دنیا ۳۱۶.۷ میلیون دلار فروش داشت. 
 
دو فیلم «حیله‌گر: فصل ۲» و «احضار روح» را جیمز وان کارگردانی کرده است. او کارگردان قسمت اول مجموعه فیلم‌های «اره» همین طور اولین فیلم «حیله‌گر» است. 
 
«من نفرت‌انگیز ۲»، کمدی «بابا بزرگ بد»، کمدی «We’re the Millers»، فیلم فضایی «جاذبه»، «آیرون من ۳» و «بازی‌های گرسنگی: آتش گرفتن» به ترتیب دیگر فیلم‌های موفق سال ۲۰۱۳ از نظر نرخ بازگشت سرمایه بودند.
 
در میان فیلم‌های این فهرست، «من نفرت‌انگیز ۲»، «جاذبه»، «آیرون من ۳» و «بازی‌های گرسنگی: آتش گرفتن» در فهرست ۱۰ فیلم پرفروش بازار جهانی در سال ۲۰۱۳ نیز حضور دارند.  
 
«حیله‌گر: فصل ۲»  سپتامبر پیش در هفته اول اکران در ۳۰۴۹ سینما حدودا ۴۱.۱ میلیون دلار فروخت و رکورد بیشترین فروش افتتاحیه یک فیلم ترسناک اکران‌شده در ماه سپتامبر را جابجا کرد. این فیلم همچنین پس از کارتون «هتل ترانسیلوانیا» (۴۲.۵ میلیون دلار)، بیشترین فروش افتتاحیه یک فیلم اکران‌شده در سپتامبر را داشت.
 
اولین «حیله‌گر» که سال ۲۰۱۰ روی پرده سینماها رفت، درباره خانواده‌ای است که نباید اجازه بدهند ارواح شیطانی پسر کوچکشان را که در اغماست، تسخیر کنند. داستان فیلم دوم از جایی آغاز می‌شود که فیلم قبلی به پایان رسید. خانواده آشوب‌زده لمبرت باید به رازی اسرارآمیز در دوران کودکی پی ببرند که باعث شده آن‌ها به شکلی خطرناک با دنیای ارواح ارتباط داشته باشند.  
 

۹ فیلم موفق سال ۲۰۱۳ به لحاظ بازگشت سرمایه (ROI)

رده

نام فیلم

استودیو

فروش جهانی
 (میلیون دلار)

هزینه
 (میلیون دلار)

بازگشت سرمایه (ROI)

۱

حیله‌گر: فصل ۲» (Insidious: Chapter 2)

فیلم‌دیستریکت

۱۶۰.۴

۵

۳۱.۱

۲

«پاکسازی» 
(The Purge)

یونیورسال

۸۹.۳

۳

۲۸.۸

۳

«احضار روح»
(The Conjuring)

برادران وارنر / نیولاین

۳۱۶.۷

۲۰

۱۴.۸

۴

«من نفرت‌انگیز ۲» (Despicable Me 2)

یونیورسال

۹۱۸.۵

۷۶

۱۱.۱

۵

«بابا بزرگ بد» 
(Bad Grandpa)

پارامونت

۱۴۲.۲

۱۵

۸.۵

۶

«We’re the Millers»

برادران وارنر / نیولاین

۲۶۹

۳۷

۶.۳

۷

«جاذبه»
(Gravity)

برادران وارنر

۶۵۲.۲

۱۰۰

۵.۵

۸

«آیرون من ۳» 
(Iron Man 3)

دیزنی / مارول

۱.۲۱۵.۴ میلیارد دلار

۲۰۰

۵.۱

۹

«بازی‌های گرسنگی: آتش گرفتن»
(The Hunger Games: Catching Fire)

لاینزگیت

۷۷۴

۱۳۰

۵

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ