شب زنده دارها بخوانند

0

یک روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب می گوید: بیداری های شبانه یا شب زنده داری های افراطی و بیش از حد، موجب فرسودگی زودرس مغز می شود.

دکتر”مجید برکتین” افزود: متاسفانه در ایران برخی از جوانان و نوجوانان شب بیداری های بی مورد و افراطی دارند که مغز آنها با بالا رفتن سن، زودتر به مشکل حافظه از جمله آلزایمر دچار می شود. وی تماشای برنامه های تلویزیونی دیرهنگام، ارتباط با فضاهای مجازی از جمله اینترنت و همچنین چت کردن را از عوامل شب بیداری های شبانه عنوان کرد که برخی جوان ها به آنها گرایش یافته اند.

برکتین اظهار داشت: میزان خواب کسانی که شب زنده داری های افراطی دارند، شاید به سه یا چهار ساعت در روز برسد که این مساله نه تنها بر عملکرد مغز آنها بلکه بر عملکرد روزانه آنها نیز تاثیر منفی می گذارد.

فلوشیپ روانپزشکی عصبی، آلودگی هوا، زندگی بدون تحرک فیزیکی، تغذیه نامناسب ، استرس و استعمال دخانیات را از دیگر عواملی عنوان کرد که باعث تسریع در فرسودگی مغز می شود.

برکتین به آلزایمر به عنوان یکی از شناخته شده ترین نوع زوال عقل یا دمانس اشاره کرد و گفت: افراد هر چقدر شیوه زندگی سالم تر و استرس کم تری داشته باشند احتمال ابتلای به آلزایمر در پیری کم تر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ