محمود بهمنی: بابک زنجانی زمان ما بدهی نداشت

0

ساتین : رییس کل سابق بانک مرکزی با بیان اینکه اصلا ارتباطی با بابک زنجانی نداشتیم و او در دولت دهم بدهی نداشته است، گفت: بانک مسکن ورشکسته نیست فقط بیش از منابع خود تسهیلات داده است.

به گزارش ایسنا، محمود بهمنی در حاشیه‌ همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در پاسخ به اینکه آیا بابک زنجانی در دوره‌ شما پولی را واریز کرده است؟ اظهار کرد: ما اصلا ارتباطی با بابک زنجانی نداشتیم و نمی‌دانیم ارتباطش با کجا بوده است؟
وی افزود: ما که نمی‌توانیم به وزارت نفت چیزی را ابلاغ کنیم؛ هر کس خوب و بد را خودش تشخیص می‌دهد و تصمیم می‌گیرد.
بهمنی در پاسخ به اینکه آیا در آن زمان پولی از سوی بابک زنجانی به حساب واریز شد یا خیر؟ گفت:‌ خیر؛ اصلا در آن زمان بابک زنجانی بدهی نداشت و در واقع از زمانی که صادرات نفت ایران تحریم شد پول را با استفاده از روش‌های دیگری به حساب واریز می‌کردند.
رییس کل سابق بانک مرکزی در پاسخ به این که‌ آیا این روش دریافت پول قانونی بوده است یا خیر؟ تصریح کرد: من اصلا در این زمینه وارد نشده‌ام و موضوع به ما ارتباط نداشت؛ وزارت نفت هر چه نفت می‌فروخت به حساب خزانه واریز می‌کرد و اگر نمی‌فروخت ما نمی‌توانستیم مدعی شویم و در این زمینه وارد نشده‌ام.
بانک مسکن ورشکسته نیست
بهمنی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا بانک مسکن ورشکسته است؟ گفت: ما حتی نمی‌گذاریم یک موسسه مالی و اعتباری ورشکسته شود و بلافاصله کمک می‌کنیم. همچنین یک بانک دولتی هیچ وقت ورشکسته نمی‌شود.
وی با بیان اینکه بانک مسکن در مقابل تسهیلاتی که داده وثایق بسیار محکمی دریافت کرده است، تصریح کرد: مطالبات معوق بانک مسکن از همه بانک‌ها کمتر است و اموال غیر منقول پشتوانه تسهیلات این بانک است.
رییس کل سابق بانک مرکزی با اشاره به این که ممکن است وثیقه‌ها، سفته و اسناد تجاری باشد اما بانک در قبال دریافت وثیقه‌ی غیر منقول و تسهیلات می‌دهد.
بهمنی با تاکید بر این که بانک مرکزی یک طلب بلند مدت دارد، گفت: اعتقاد ما این است که باید پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر تکمیل شود.
پیشنهاد به سیف برای رونق بخش مسکن
وی با اشاره به این که بانک‌ها ۲۰ تا ۲۵ درصد از منابع خود را به تسهیلات اختصاص می‌دهند، خاطرنشان کرد: این در حالیست که بانک مسکن بیش از منابع خود تسهیلات پرداخت کرده است و بانک‌های دیگر کمتر از ظرفیت خود تسهیلات داده‌اند به طوری که میزان تسهیلات پرداخت شده از سوی برخی از بانک‌ها هفت الی هشت درصد منابع آنها است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ