رابطه غیراخلاقی فرح پهلوی با معشوقه‌اش فریدون جوادی

36

فریدون جوادی معشوقه و دوست پسر فرح

درباریان شاه چنان در فساد غوطه ور بودند که گاه دست به اعمالی جنون‌ آمیز می‌زدند. در فرهنگ مذهبی مردم ایران، هم‌آغوشی مرد و زن نامحرم یا با هم رقصیدن آنها دیگر حیثیتی برای آن خانواده باقی نمی‌گذاشت.

معروف‌ترین فساد جنسی فرح، کشف رابطه او با فریدون جوادی بود. «فریدون جوادی از قدیمی‌ترین دوستان ایام تحصیل فرح در پاریس و در واقع اولین دوست او در فرانسه بود.»  به دنبال فرح، جوادی نیز به دربار راه یافت. جوادی دوست سفر و حضر فرح بود.

همسر محمدرضا شاه پهلوی معشوقه محمدرضا شاه فرح همسر محمدرضا شاه فرح پهلوی عکس لو رفته فرح پهلوی عکس زن شاه عکس خصوصی فرح پهلوی رقص فرح پهلوی بیوگرافی گیلدا صوفی بیوگرافی بژورن مایرولد

در مسافرتی که فرح و دوستانش به خجیر در منطقه جاجرود رفته بودند، فرح با جوادی مشغول معاشقه بود که یکی از سربازان گارد آنها را دید. سرباز چون جرئت اعتراض به فرح را نداشت، به فریدون جوادی اعتراض می‌کند. این سرباز از لرهای خرم‌آباد بود و چون متعصب بود، نزد فرمانده‌اش سرهنگ بیگلری رفت و گفت: «ما خیال می‌کردیم که از یک زن عفیفه نگهبانی می‌کنیم و نمی‌دانستیم که این‌طور مسائل هم در میان است.» سرانجام سرباز را با تهدید و تحبیب و خریدن یک مغازه مرخص کردند.

رابطه فرح و جوادی در یک دربار فاسد، امر غیرمنتظره‌ای جلوه نمی‌کرد و تنها در موقع بروز رقابت‌ها و حسادت‌ها تجلی می‌کرد. فرح نه‌تنها از فاش شدن این ماجرا واهمه‌ای نداشت، بلکه دستور داد تا اتاق یکی از مأموران گارد را در اختیار جوادی قرار دهند تا نزدیک او باشد.ملکه مادر در این باره معتقد است فرح «عمداً و عالماً کاری می‌کرد که به محمدرضا لطمه بخورد.»

ملکه مادر در عکس‌العمل به این ماجرای عشقی می‌نویسد: «خب چه کار می‌توانستم بکنم؟ اگر می‌خواستم به محمدرضا بگویم درست نبود و پسرم ناراحت می‌شد. این بود که خودم فرح را خواستم که به او نهیب زدم و زنیکه گدازاده خجالت نمی‌کشی این قبیل کارها را جلوی چشم کارکنان دربار انجام می‌دهی؟» البته ملکه پهلوی درباره غیرت محمدرضا گزافه‌گویی می‌کند. چطور ممکن است شاهی که خود مظهر فساد است و خواهر و مادرش در پیش چشمش به هرزگی می‌پرداختند از رابطه همسرش ناراحت شود؟ شاید پاسخ فرح به ملکه تأییدی بر استنباط ما باشد.

فرح گفت: «درست گفته‌اند، شاه می‌بخشد؛ شیخ علی‌خان نمی‌بخشد! خود محمدرضا مرا آزاد گذاشته، آن وقت به تو حساب پس بدهم؟ من آزاد هستم و اختیار پایین‌تنه‌ام را دارم!»اختیار پایین‌تنه ظاهراً از اعتقادات راسخ فرح بوده است. یک بار دیگر که فرح به خاطر خوابیدن با فریدون جوادی در یک اتاق، در بیمارستان قاهره مورد اعتراض احمدعلی انصاری قرار گرفت، همین پاسخ را داد که همه «اختیار پایین‌تنه خودشان را دارند.»

ماجرای عشقی دیگر فرح با بژورن مایرولد است. فرح یک شب در کافه محله لاتن با وی که یک دانشجوی نروژی بود، آشنا شد و «این آشنایی یک عشق آتشین بین آنها ایجاد کرد. در ابتدا، کار آنها لاس زدن‌های پاک! بود، ولی دیری نپایید که این لاس زدن‌ها تبدیل به بوسه‌های بسیار عاشقانه شد.»

این رابطه همچنان برقرار بود تا اینکه فرح چند وقت بعد ناپدید شد. پس از آن بژورن از روزنامه‌ها فهمید که فرح نامزد شاه ایران شده است. فرح هنگام بازگشت به فرانسه او را خواست و موضوع را به اطلاع وی رساند. فرح به وی گفت: «بژورن من همان هستم که بودم، برای تو ملکه یا علیاحضرت نیستم، فقط و فقط فرح هستم. به من وعده بده که دوستی ما در قلب ما هر طوری که شده است، باقی بماند.»

فرح گاهی اوقات رعایت شأن و جایگاه ملکه را نمی‌کرد و با هر بی‌سر و پایی طرح مراوده می‌ریخت. از جمله با مربی اسکی‌اش که یک نجار سوئیسی بود، در حال معاشقه دیده شد.

رفتار جلف فرح در کاخ یک مرتبه شاه را نیز به خشم آورد. او در پاسخ به فرح که از شاه می‌خواست استراحت بیشتری بکند با لحنی پرخا‌ش‌کنان گفت: «تنها یک راه برای استراحت کردن من وجود دارد و آن هم این است که از دعوت کردن این بچه خوشگل‌ها که دور و برتان می‌گردند، دست بردارید. وقتی اینجور آدم‌ها دور و برم را گرفته‌اند چطور انتظار دارید که استراحت کنم؟»

درباریان شاه چنان در فساد غوطه‌ور بودند که گاه دست به اعمالی جنون‌آمیز می‌زدند. در فرهنگ مذهبی مردم ایران، هم‌آغوشی مرد و زن نامحرم یا با هم رقصیدن آنها دیگر حیثیتی برای آن خانواده باقی نمی‌گذاشت. حتی فریده دیبا در مهمانی کاخ سفید از اینکه مردان و زنان یکدیگر را در حضور هم می‌بوسند و خیلی صمیمانه با زنان یکدیگر در حضور هم می‌رقصند، سخت تعجب می‌کرد، ولی هنوز غرق در تعجب بود که «کندی هم چند دور با فرح رقصید و محمدرضا هم درحالی که دست‌هایش را دور کمر ژاکلین حلقه کرده بود با او رقصید.»

پرده دری فرح در زیر پا گذاشتن خطوط قرمز اسلامی و انسانی را عموم ما با جشن هنر شیراز می شناسیم ولی فرح، هنر نمایی ها و هنر پروری های(!) دیگری هم داشته است که یک نمونه آن حمایتش از آشور بانی پال بابلا (یکی از نمادهای انحطاط و استهجان و ابتذال هنر در کشور) بوده است.

همسر محمدرضا شاه پهلوی معشوقه محمدرضا شاه فرح همسر محمدرضا شاه فرح پهلوی عکس لو رفته فرح پهلوی عکس زن شاه عکس خصوصی فرح پهلوی رقص فرح پهلوی بیوگرافی گیلدا صوفی بیوگرافی بژورن مایرولد

«آشور بانی پال بابلا یکی از هنرمندان سوپر مدرنیست !! و خیلی خیلی پیشتاز !! بود که دستی در تمام به اصطلاح هنرها داشت. شعر می گفت، نمایشنامه می نوشت، کارگردانی می کرد، ادعای فیلم سازی و عکاسی داشت.

او در سال های آخر حیات رژیم پهلوی، نمایشگاه عکسی از صُوَر قبیحه و عکس هایی در ابعاد بسیار بزرگ از پایین تنه خود ترتیب داده بود، که فرح پهلوی شخصاً این نمایشگاه را افتتاح کرد و او را به خاطر “ابراز شجاعت در شکستن مرزهای رو در بایستی فرهنگی” (این عبارت دقیقاً عین گفته فرح پهلوی خطاب به آشور بانی پال بابلا، پس ازدیدار از نمایشگاه عکس او بود) مورد تفقد قرار داد و یک بورس مطالعاتی در اختیار او گذاشت و او را به فرانسه فرستاد.

آشور بانی پال چند نمایشنامه بر روی صحنه آورد. در یکی از این نمایشنامه ها تمام هنر پیشه های زن و مرد آن لخت و عریان -به صورت مادر زاد- به صحنه می آمدند و در مقابل چشم تماشاگران هنر نمایی می کردند و در نمایشنامه ای دیگر، هنر پیشگان در حین اجرای برنامه برخی از تماشاچیان را به باد ناسزا می گرفتند و به آنان فحش های رکیک می دادند و واکنش خشم آلود بعضی از تماشاچیان را به حساب موفقیت خود در وادار کردن تماشاچی به بازی و دخالت در نمایش خود تلقی می کردند.

* فرح پهلوی که همسر محمدرضا شاه شد اگر به سابقه او نگاه کنید او پیشینه روشنفکری داشت بعد ازاین که همسر محمدرضا شاه شد آیا این تمایلات در او وجود داشت؟ جریان قدرت‌گیری فرح پهلوی را توضیح دهید؟

ـ قطعا آرزو و و تمایلات انسان زمانی که در قدرت است با زمانی که در قدرت نیست فرق می‌کند .یک مثال برای شما می‌زنم که جالب است آقای هویدا و پرفسور عدل بر سر اینکه چه شخصى باید در انتخابات پیروز شده و به مجلس راه پیدا کند  با هم چانه می‌زدند به عبارت دیگر انتخابات در میان این دو فرد با نظر شاه انجام می‌گرفت و نه در پاى صندوق راى . من به آقاى هویدا می‌گفتم این چه مجلسی است که از قبل نمایندگان باید توسط شما انتخاب شوند چرا انتخابات فرمایشی برای مجلس برگزار می‌کنید مجلس را منحل کنید هویدا پاسخ داد که ما نمی‌توانیم آزادی دهیم و بعد نتوانیم آنراکنترل کنیم.

زمانی که هویدا از نخست‌وزیری برکنار و وزیر دربار شد جرقه انقلاب ایران را زد. وى قصد داشت به شاه نشان دهد که آموزگار قابلیت نخست وزیر شدن را ندارد و برای همین قصد داشت شلوغى راه بیاندازد تا شاه را مجاب به برکنارى آموزگار کرده تا دوباره نخست‌وزیر شود. آموزگار در ملاقات با من گفت: تو را خدا با هویدا صحبت کن تا دست از کارى که شروع کرده است بردارد. در جزیره کیش هویدا را دیدم ـ این واقعه درست عید سال قبل از انقلاب صورت گرفت ـ  با وى صحبت کردم که دست به اقدامات تخریبی علیه آموزگار نزند و تاکید کردم اقدامات شما موجب ناآرامی می‌شود و نا آرامی گسترش پیدا می‌کند. هویدا رو به من کرد و گفت: احمد در ایران دو نفر کنار هم نمی‌توانند جمع شوند بگذار مردم آزاد باشند. هویدا زمانی که در رأس قدرت بود می‌گفت مردم نباید آزاد باشند و زمانی که از رأس قدرت کنار گذاشته شد می‌گفت مردم باید آزاد باشند.

گفت‌وگو با احمد‌علی مسعود انصاری

 احمد‌علی مسعود انصاری پسر خاله فرح پهلوی بعد از ازدواج فرح با محمد رضا شاه به دربار نزدیک شد و حتی با شاه بعد از فرار از ایران و رضا پهلوی فرزند بزرگ محمد رضا شاه  همراهی و همکاری کرد.

*حاشیه‌های عاطفی پیرامون شاه و فرح که گفته می‌شود هر کدام در مقطعی برای خود معشوقه داشتند تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟

فرح در سن ۲۰ سالگی با شاه که  ۴۰ سال داشت  ازدواج کرد تا اینکه بعد از مدتی که ازدواج فرح و شاه گذشت، شاه عاشق زنی به نام «گیلدا صوفی» معروف به «طلا» شد و  حتی ممکن بود که فرح را طلاق داده و با گیلدا  صوفی ازدواج کند  از آن به بعد فرح با فریدون جوادی  که دوست زمان تحصیل او بود رابطه نزدیکترى  را شروع کرد.  من زمانی که متوجه شدم نزد مادر فرح رفتم و توصیه کردم که جلوی فرح را بگیرد دو تا از پسر عمو‌هاى فرح ، یحیی و کامران دیبا مستقیماً با فرح صحبت کردند و در دربار نیز همه می‌دانستند.

فریدون جوادی چپى بود و هیچ اعتقادی به خدا نداشت و نفوذ بسیارى روى فرح پیدا کرد. تا زمانی که اعلم زنده بود با اقتدار نمی‌گذاشت فرح در حکومت دخالت کند و بعد از مرگ اعلم بود که فرح در سیاست صاحب نفوذ شد.

*این سخنان شما یعنی دخالت مستقیم فرح و دوستان  او از جمله فریدون جوادى در سیاست؟

بله. این وقایع درست یکسال قبل از انقلاب رخ داد، این که می‌گویم، تقدیر است. فریدون جوادی چون نفوذ زیادى روى فرح پیدا کرده بود از این  قدرت خود استفاده کرد و بقیه افراد نزدیک به فرح به اندازه جوادی روى فرح نفوذ نداشتند حتی رضا قطبی که پسر دایی فرح است و به فرح خیلی نزدیک بود چنین جایگاهی را نزد فرح نداشت. فریدون جوادی از طریق فرح ارتش و ساواک را خنثی کرد تا شاه را ضعیف کنند و فرح و دوستانش حکومت را در اختیار بگیرند که در این راه موفق نشدند و امام خمینی توانست انقلاب را به پیروزی برساند. این افراد برای دین هیچ ارزشی قائل نبودند گمان می‌کردند اگر شاه ضعیف شود خودشان به قدرت می‌رسند. بنابراین فرح نقش اساسی در سقوط نظام شاهنشاهى بازى کرد.

*شاه چه نظری نسبت به دوستان و اطرافیان فرح داشت؟

شاه علاقه‌ای به اطرافیان فرح نداشت.

*آیا شما بعنوان یکی از نزدیکان و معتمدین شاه هیچگاه اشاره‌ای به این موضوع داشتید؟

متاسفانه خیر. روزی من و شاه در نوشهر قدم می‌زدیم شاه رو به من کرد و پرسید این کیست که نمی‌گذارد فرح شب‌ها زود برگردد که من نگفتم جوادی است اگر آن زمان می‌گفتم، شاید شاه امورات را بیشتر در دست می‌گرفت.

“فیلم افشای فساد اخلاقی “فرح” از زبان پسرخاله‌اش”

منبع : خبرگزاری فارس

منابع :

(۱) ژان‌لو روریه یا ژان لوروریه و احمد فاروقی، ایران بر ضد شاه، ترجمه مهدی نراقی، تهران، انتشارات امیرکبیر، ۱۳۵۸، ص ۱۰۳٫
(۲) خاطرات فریده دیبا، دخترم فرح صص ۲۰ـ۲۹٫
(۳) خاطرات تاج‌الملوک، ص ۴۵۸٫
(۴) همان، ص ۴۵۹٫
(۵) همان، ص ۴۶۵٫
(۶)‌همان، ص ۴۶۰٫
(۷) فریده دیبا، پیشین، ص ۱۷۱٫
(۸) همان، ص ۳۱٫
(۹) احمدعلی انصاری، پیشین، ص ۴۷٫
(۱۰) علی شهبازی، پیشین، ص ۲۵۴٫
(۱۱) همان، ص ۲۲۰٫
(۱۲) فریده دیبا، پیشین، ص ۳۲٫
(۱۳) فریده دیبا، پیشین، ص ۴۶۱٫
(۱۴) علی شهبازی، پیشین، ص ۲۹۷٫
(۱۵) احمدعلی انصاری، پیشین، ص ۱۶۷٫
(۱۶) علی شهبازی، پیشین، ۲۶۵٫
(۱۷) تاج‌الملوک، پیشین، ص ۴۶۵٫
(۱۸) احمدعلی انصاری، پیشین، ص ۱۶۷٫
(۱۹) آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، پرونده شماره ۶۳۰، ص ۵۷ به نقل از: مجله السیی پری فرانسوی با استفاده از مصاحبه و نقل قول از بژورن.
(۲۰) علی شهبازی، پیشین، ص ۲۰۶٫
(۲۱) اسدالله علم، پیشین، ص ۶۲۹٫
(۲۲) فریده دیبا، پیشین، ص ۱۷۳٫
/۹۱۶/د۱۰۲/ع

(۲۳) کتاب شاه و فرح(اسرار و ناگفته ها) ص ۵۹-۶۰-۶۱

(۲۴)داستان پهلوی – اینگرید اوهایمن – پاریس ۱۹۸۸

(۲۵) خاطرات فرح پهلوی (به کوشش ابوالفضل آتابای)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 36 )
 1. آرزو می گوید

  خجالت بکشید از این اراجیفی که نوشتید. کاش لااقل دم از اسلام نمی زدید.همه بد هستند از نظر شما.همه فاسدند

  1. رهگذر می گوید

   فساد که شاخ و دم نداره.

   1. حامد می گوید

    خودت فهمیدی چی گفتی یعنی چی

   2. زری می گوید

    فساد دزدی و حق مردم خوریه نه مسائل شخصی اینارو کی قراره بفهمیم چقد خاله زنکین

  2. حامد می گوید

   دروود بر همه ادمهای درست اندیش و خالی از تعصب

 2. حامد می گوید

  تو را بخدا کمی واقع بین باشید دیگه چی برامون مونده اون بیچاره ها بجز وطن پرستی چیز دیگه ای در نظرشان نبود اخه چطور میشه زن اول مملکت بخواد این فساد اخلاقی داشته باشه وخیلی راحت کسی مثل شما خبردار بشید لطفا گذشته های خوبمان را خراب نکنید اگه قمارباز نگه به چیزم دیگه سکته میکنه بس کنید بس کنیدبس کنید

 3. مینا می گوید

  واقعا که چه اراجیفی.. اخه اگه فرح انقد وضعش خراب بود که شاه به خاطر آبرو شم که شده یکی میزد پس کلش طلاقش میداد! اینجور که شماها نوشتید یه مملکتی رو آباد میکرده.. واقعا که خجالت داره و جالب اینجاست که این معشوقه های خیالی از بعد از ساختن مستند های من و تو راجبه فرح، روز به روز بیشتر شدن..کارای دیگشو چرا نمینویسید، کانون پرورش فکری کودکان، آسایشگاه برای جزامیان، خیریه فرح و هزار و یک کار مفید دیگر.. انسانم ارزوست…

 4. محمد می گوید

  اینا همه از خاطرات درباره
  به جای اینکه از این مفاسد برای خود بت بازید مطالعه خودتون رو افزایش بدید

 5. وطن می گوید

  چرا بی خود تعصب نشون میدین عین واقعیته خاطرات تاج الملوک و بخونید به صراحت به بی بند وباری عروسش فرح اساره کرده

 6. مینا می گوید

  تاج الملوک خودش تو پیری معشوق داشته و آدم سالمی نبودبعد به فرح بیاد حرف بزنه؟؟ چرا چرت و پرت میگید؟؟ این شمایید که باید برید مطالعه تونو افزایش بدید.. واقعا براتون متاسفم این همه کارای خوب واسه مملکت کرد حالا اینم مزد دستش.. در ضمن این خاطراته مزخرفی که ازش میگید همش دروغه تو خود ایران و به نفع دولت چاپ میشه تا کی میخایید خودتونو گول بزنید؟؟

 7. شیدا می گوید

  من هیچ مطالعه ای در این زمینه ندارم ولی چیزی که اینجا خوندم با واقعیتی که هست و میبینم این سوال و تو ذهنم بوجود اورده که اگه همه این حرفها واقعیت داشته چرا فرح بعد از شاه ازدواج نکرده با همونایی که اسمشون اینجا قید شده. اگه اینا واقعیت داشت چرا آوازه بد نامی فرح تو کشوری که دشمن ایران و ایرانی هست از هر فرصتی استفاده میکنن تا ایران و حقیر کنن تا حالا در نیومده

  1. محمد می گوید

   لازم نیست ازدواج کنه ،همونطور که در زمان زندگی اون شوهر ملعونش هم با اونها ارتباط داشت. تازه اگر ازدواج نکنه راحتتر وا میده به همه

 8. الهام می گوید

  چقد چرت و پرت میگید اخه…دوران پهلوی تموم شد رفت چرا هنوز دنبال بدنام کردن اینا هستید! قبل انقلابم مطمنن چرت و پرت زیاد گفتید که مردم به حکومت شاه رای ندادن متاسفم واستون

 9. محمود می گوید

  …. با شیدا خانم هم موافقم اگر فرح اینگونه بود پس چرا ازدواج نکرد، در حالی که موقع فوت شاه ، حدود ۴۰ سال داشت و تقریبا جوان به حساب می آمد

 10. رویا می گوید

  خاک بر سر احمقایی که نمیخوان حقیقت وقبول کنن فک کنم خود فرحم بیاد بگه من اینکارارو کردم باز یسری ساده لوح حرفشو باور نمیکنن
  همه ی این حرفارو خود نزدیکای شاه نقل قول کردن

  1. یوسف می گوید

   خاک بر سر خودت که آنقدر بی شخصیت هستی و توسری خوردی که نظری جز موافق نظر گوساله ای چون تو آتیشت زد مگر تو چکاره هستی پتیاره که به مردم توهین میکنی همه نظرشان گفتند و اگر تندی داشت مخاطبش تو نبودی

   1. محمد می گوید

    تو با ادبی خیلیییییییی؟؟؟؟؟؟؟

   2. رهگذر می گوید

    ایول یوسف خان((-؛

  2. محمد می گوید

   احسنت

  3. رهگذر می گوید

   دقیقا… خاک تو سر احمقایی مثل تو که نمیخوان حقیقتو باور کنن

 11. طاهر می گوید

  رابطه فرح و فریدون جوادی تو کتاب خاطرات اردشیر زاهدی داماد شاه به نام “۲۵ سال در کنار شاه” موجوده
  دو جلدش تا حالا چاپ شده و جلد سومش هنوز توسط مولف(زاهدی)تکمیل نشده
  اصل کتاب به زبان انگلیسی در خارج از کشور منتشر شده که میتونید بهش رجوع کنید
  علاقه مندان میتونن به مصاحبه مجله عصر اندیشه با اردشیر زاهدی هم مراجعه بکنند
  البته در همین زمینه میتونین به خاطرات احمدعلی مسعود انصاری پسرخاله فرح هم مراجعه کنید با یه سرچ تو اینترنت پیداش میکنین
  خاطرات محافظ شاه آقای علی شهبازی هم در این زمینه قابل مطالعه هست
  در مورد معشوقه های شاه کتاب خاطرات اسدالله علم منبع متقن و محکمی است که کسی در اینکه توسط اسدالله علم تالیف شده شک نداره
  در هر صورت عکسهای متعددی از شرابخواری و برهنگی و سگ بازی خاندان پهلوی در اینترنت موجود هست که با یک جستجوی ساده قابل دسترسی است و قابل انکار هم نیست
  البته نویسندگان غربی هم مانند ژان لوروریه ، اینگرید اوهایمن و … کتب مناسبی در این زمینه نوشته اند
  خاطرات احسان نراقی ، منوچهر اقبال، علی امینی و
  …هم در این زمینه قابل مطالعه هستند

  1. محمد می گوید

   ایول الله

 12. مرتضی می گوید

  دروغگو دشمن خداست

 13. مهران می گوید

  اصلا تاج گذاری ۱۵ سال باتاخیر انجام شد شاه معتقد بود تاکشور در مسیر پیشرفت نباشه تاج گذاری نخواهد کرد.اینچنین آدمی آنچنان زنی میگیره؟اصلا وقت این کارها رونداشتن مثل شما.

  1. رضاخان می گوید

   کدوم پیشرفت همینکه بچه رعیت نمیتونست درس بخونه پیشرفته یااینکه هرمنطقه ای تحت تصرف یک خان بود ومردم عادی حق نداشتند برایخودشان یک مترزمین یاحتی گاو گوسفندداشته باشند؟؟؟؟و……..

 14. بنده می گوید

  آقا شاه پرستا ن به این سوال جواب بدن :
  این که اگر جناب شاهنشاه رضا شاه خودش برای کشور مستقلانه تصمیم می گرفت چطور از کشوری که خودش شاهش بود به جزیره موریس تبعید میشه ؟

  و بازم اگه محمد رضا شاه شاهنشاه اریامهر چطور شاهیه که نمیتونه بابا شاهشو از تبعید جزیره موریس به کشورش که شاه آنجاست برگردونه ؟ و جسد باباشم بعد مدتها تحویلش میدن ؟؟؟؟

 15. حجت اله عرفانیان می گوید

  وقتی شاه و فرح به خارج فرار نمودند پسرشان ربع پهلوی رضا پهلوی در اقامتگاهش استخر بزرگی داشت خاطرات ربع پهلوی اززبان فردوست میگه دیدم توی استخر خانم رضا پهلوی داره شنا می کنه بایک جوان آمریکایی گفتم اون جوان کیه گفت دوست پسر زن رضا پهلویه رضا پهلوی آمد گفت من کاری دارم میرم بیرون مواظب باشید کسی مزاحمشان نشود کسی که اینقدر دیوث است نمیتواند ناموسش را حفظ کند چگونه می تواند مملکتش را حفظ کند پیامبر فرمود دیوث به کسی می گویند که مردان نامحرم برای زنش می آورد دیوث ۳۵۰۰۰۰ دلار از پادشاه عربستان ملک سلمان گرفته کار کردن خر و خوردن یابو دویست جوان اینجا خودشان را به کشتن بدهند برای یک دیوث بیاید به میز ریاست جلوس کند و به ریش همه طرفدارانش بخندد زندان و اعدام برای این ۲۰۰ جوان که سنگ یک دیوث رابه سینه می زنند و مملکت را به آشوب می کشند و شهداء رافراموش می کنند و خیانت به مملکت ایران می کنند آخه با ۲۰۰ تا جوان بی عرضه بی دین بی نماز نمی شه که انقلاب کرد بخود آئید برای رسیدن به ریاست انسان کافر بی دین شرابی قماری خود را به کشتن ندهید

 16. صادق می گوید

  واقعا خندم میگیره از کامنت هایی که بعضی ها میزارن

  اینا وطن پرست بودن؟؟ گرفتی مارو مشتی؟

  تقی ب توقی میخوره برمیگردید شعار مرگ بر دیکتاتور سر میدید درحالی رضاخان معلون خودش لقبش رو دیکتاتور قرار داده بود…

  بزرگترین اشتباه جمهوری اسلامی این بود بعد از انقلاب ارتباط مردم رو با قبل انقلاب قطع کرد…و شاه و دارودسته اش مثل ساواک که جنایت کارترین سازمان در زمان خودش بود رو در قالب کارتون و برنامه کودک به مردم معرفی کرد…مثل ساواکی که بچه های محل دستش مینداختن…ولی واقعیت فراتر از دانسته های من و شماست

  آدمی که خوابه رو میشه بیدار کرد…ولی آدمی که خودشو به خواب زده نه!

  حکایت ماست…

 17. فرزند ایران می گوید

  تا کی قرار است داستانهای غیراخلاقی ببافید و بدوزید. از خدا نمیترسید اینهمه بهتان برای بنده های خدا میبافید؟ تا کی دروغ میگویی؟ تا کی دروغ میدوزید؟ تا کی دروغ میبرید؟ اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید.

 18. مهدی می گوید

  متاسفم واسه همتون که هر دو حکومتمون فقط به فکر عشقو حالو خوش گذرونیای خودشونن! خوب گفتن همیشه بد میره بدتر میاد! هر دولتو حکومتی میاد دزدیاشو میکنه حالشو میکنه اونوقت امسال شماهارو درگیر همچین افکاری میکنن!حرصو جوشش واسه منو شماها مونده بیچاره ها.مقصر خود ما مردمیم که شدیم گوسفند همچین چوپونایی!چه گذشته چه الان.فقط وقتش که برسه و احساس خطر کنن،سر منو شماهارو ذبح میکنن!بیچاره ها یه کم به خودتون بیایید

 19. محسن می گوید

  یه عده ادم مریض و عقده ای رو کارند

 20. فاطمه می گوید

  دروغ که کنتر نمیندازه همینجور دروغ بگو,خیلی متن خنده داری بود
  فقط اینو بدونید که تاریخ همه چیزو قضاوت کرده,و بعد چهل سال فهمیدیم دشمن اصلی کیه و پهلوی اگر چه اشتباهاتی داشته ولی حکومت خدمتگزاری بود.

  1. همیشه حاضر می گوید

   اینا تازه درباره فرحه!!
   حالا اگه خیلی پهلوی رو ساخ میدونی درباره فساد اخلاقی شاهم بخون!
   حالا بازم اگه قانع نشدی
   میتونم بهت بگم که رضا خان یا همون رضا شاه اول کارگر اصطبل یه سفارتخانه تو ایران بوده
   اینم بی خیال بشیم طرف وقتی شاه میشه از دار دنیا هیچی نداشته اما تهش که پسرش میخواسته فرار کنه فقط ده ها چمدون جواهر طلا همراه خودش میبره…..

   عذر میخوام که اینو میگم ولی ج.ا قبول نداری اوکی! ولی خدایی دیگه نادونم نباش…

 21. زری می گوید

  هزارتا اسم رو بنده خدا گذاشتین چرا اینجورین شماها یکم اصلاح بد نیس

 22. زهرا می گوید

  فرح طرفدار گسترش سکس و بی پروایی در جامعه بود و حرکت های خلاف شرع و عرف در جشن هنر شیراز که زیر نظر او بود و بعضی کمپانی های سینمایی که گسترش سکس و بی پروایی در سینما بود بیانگر تفکر اوست؛ لااقل خاطرات اسدالله اعلم را بخوانید.!

 23. دکتر فرنوش اعظمی بنابی می گوید

  من معتقدم که جمهوری مخصوصاً جمهوری اسلامی مناسب با تاریخ و فرهنگ و زبان و آداب و رسوم ایران و ایرانی نیست شاهنشاهی باید دوباره در ایران بر قرار شود وچون بعداز رضا پهلوی وارث پسر نیست ایران باید دارای شهبانو باشد و چون برای علیرضا پهلوی ظلم شده دختر او ملکه ی ایران شود و هیچ دخالتی در سیاست نکند و قانون اساسی مشروطه به تمام کمال اجرا شودهمانکه شاپور بختیار می خواست با بعضی تغییرات کوچک در مجلس مؤسسان هرگونه پوشش برای مرد و زن ازاد باشد همه ی احزاب حتی حزب توده و یک حزب اسلامی آزاد باشند بین مرد و زن مساوات تام اجرا شود حتی پادشاهی