چگونه از حملات قلبی جان سالم به در ببریم /با شخصی که سکته زده است چه باید کرد

0

شخصی که دچار حمله قلبی شود هوشیار است و از درد در ناحیه قفسه سینه شکایت می‌کند، اما وقتی شخصی ایست قلبی کند در این هنگام قلبش به طور غیر منتظره از حرکت باز می‌ایستد در این حالت گردش خون در سراسر بدن و مغز قطع می‌شود فرد مورد نظر هوشیاری خود را از دست داده و بی‌روح به نظر می‌رسد.

مجله پزشکی علائم سکته قلبی درمان سکته قلبی حمله قلبی بیماری های قلبی عروقی ایست قلبی

همه ما در طول زندگی خبر مرگ ناگهانی اقوام و یا دوستان خود را شنیده‌ایم که بسیار برای ما تکان دهنده و تاسف بار بوده است. در اکثر اینگونه وقایع پای سکته قلبی (حمله قلبی) در میان است. اگر شخص که دچار حمله قلبی شده است به موقع احیا شود چه بسا چنینی اتفاقات تلخی رقم نمی‌خورد در این گزارش نکاتی مفید و کارآمد در پیرامون نحوی برخورد با افرادی که دچار حمله قلبی شده اند جمع آوری شده است که در ادامه این متن به آنها می‌پردازیم.
حمله قلبی چگونه اتفاق می‌افتد؟
وقتی بر اثر گرفتگی رگ‌ها مقدار کافی خون به عضله‌های قلب نرسد. در چنین شرایطی حمله قلبی صورت می‌گیرد اگر در شریان‌های اصلی قلب این اتفاق بیافتد احتمال اینکه شخص فوت کند خیلی بالا می‌رود.
چگونه تشخیص بدهیم که شخصی دچار حمله قلبی شده است؟
چگونه باید تشخیص دهید که شخصی دچار حمله یا ایست قلبی شده است؟ این مهم است که تفاوت بین حمله قلبی و ایست قلبی را بدانید. شرح این توضیح اینجا لازم است؛ اول اینکه شخصی که دچار حمله قلبی شود هوشیار است و از درد در ناحیه قفسه سینه شکایت می‌کند، اما وقتی شخصی ایست قلبی کند در این هنگام قلبش به طور غیر منتظره از حرکت باز می‌ایستد در این حالت گردش خون در سراسر بدن و مغز قطع می‌شود فرد مورد نظر هوشیاری خود را از دست داده و بی‌روح به نظر می‌رسد. برخی از قربانیان حمله قلبی بریده بریده نفس می‌کشند و تکان‌هایی شبیه به افرادی که دچار تشنج شده‌اند دارند. در اینگونه موارد اگر شخص به موقع احیا نشود فرد مورد نظر در عرض چند دقیقه جان خود را ازدست می‌دهد.
در این گزارش چند روش درست قبل از این که کمک‌های پزشکی برسند برای کمک کردن به شخصی که دچار حمله قلبی شده، در نظر گرفته شده است که در ادامه به ان می‌پردازیم.۱. با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید
مهم است که بدانیم آیا این شخص دچار ایست قلبی شده است یا حمله قلبی، اما قبل از هر کاری به مرکز فوریت‌های پزشکی به شماره ۱۱۵ تماس حاصل کنید و وقایع را شرح دهید این کار به آن‌ها آمادگی بیشتری برای رو به رو شدن با فرد آسیب دیده را می‌دهد، در این گونه مواقع زمان نقش تعیین کننده‌ای را بازی می‌کند پس یادتان نرود اولین کار تماس با اورژانس می‌باشد.

۲. فشار را از روی قلب بیمار کم کنید
اگر فرد هنوز بهوش هست این می‌تواند نشانه حمله قلبی باشد. در این گونه مواقع توصیه می‌شود برای شخص مورد نظر یک موقعیت راحت به صورت نیمه نشسته در حالی که از سر و شانه شخص به خوبی پشتیبانی می‌شود ایجاد کنید. در اینجا لازم است زانو‌هایش را خم کنید تا فشار از روی قلب فرد مورد نظر کاسته شود. اگر لباس تنگ یا دکمه‌های لباس بسته باشد و به گردن و قفسه سینه و کمرش فشار می‌آورد بازشان کنید.
جویدن و بلع یک عدد قرص آسپرین
اگر شخص بطور کامل هوشیار است خوراندن یک دوز کامل (۳۰۰ میلی گرمی) از قرص آسپرین توصیه می‌شود. فقط از فرد مورد نظر بخواهید تا قرص را خوب بجود، بعد آن را ببلعد این کار در جذب شدن هرچه سریعتر قرص بسیار کمک می‌کند. آسپرین کمک می‌کند تا خون لخته شده در رگ‌ها شکسته شود و از آسیب دیدگی بیشتر به عضلات قلب جلوگیری بعمل آید.انجام  CPR (احیای قلبی ریوی)
گام بعدی برای اشخاصی که ایست قلبی کرده اند این است‌که؛ قفسه سینه را ماساژ دهید فشار وارده بر قفسه سینه باید به نحوی باشد که کف دستتان به عمق تقریبا ۵ سانتی متر قفسه سینه را پایین ببرد و تعداد فشار وارده بر در مرکز قفسه سینه باید در حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ بار بر دقیقه باشد با این حال باید زمان کافی برای برگشت قفسه سینه به بالا داده شود با انجام این کار‌ها اگر علائم حیاتی شخص برگشت از ادامه ماساژ دادن خودداری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ