چربی سوزی دوش آب سرد باور نکردنی است!

0
دوش گرفتن با آب سرد علاوه بر سلامت روان برای بدن بسیار مفید است و شاید برایتان جالب باشد که دوش آب سرد وزن را کاهش می‌دهد.

امروزه روی روش های استحمام و ارتباط آن با سلامتی تحقیقات زیادی به عمل آمده است اما اغلب این سوال که دوش آب سرد بهتر است یا دوش آب گرم مطرح می‌شود.

 مضرات دوش آب گرم مضرات دوش آب سرد فواید دوش آب گرم عکس حمام زن در حمام دوش آب سرد بعد از ورزش دختر در حمام چگونه لاغر شویم بهترین روش لاغر شدن
بعضی‌ از ما زیر دوش آب سرد و بعضی زیر دوش آب گرم احساس خوبی تجربه می‌کنند البته بسیاری از ما اغلب احساس می‌کنیم که دوش آب سرد می‌تواند استرس و اضطراب ما را کم کند، شاید به همین دلیل است که به محض دیدن عصبانیت یک نفر یا احساس خستگی در او اکثر ما دوش آب سرد را برای او تجویز می‌کنیم.
از طرفی وقتی صحبت از دوش یا حمام آب سرد به میان می آید لرزه بر اندام عده ای می افتد اما جالب است بدانید که حمام آب سرد امروزه به دلیل فواید آن طرفدارن زیادی پیدا کرده است.
دوش آب سرد موجب افزایش سوخت و ساز بدن و بهبود خلق و خو شده و در سلامتی پوست و مو نقش مهمی ایفا می کند.
پوست و مو زیبا با دوش آب سرد
جسی چونگ، متخصص پوست در مورد تاثیر دوش آب سرد بر سلامت پوست و مو گفت: دوش آب سرد موجب شده تا موها کمتر گره بخورند و به دلیل حفظ رطوبت بیشتر خشک و شکننده نشوند.
علاوه بر این آب سرد در انقباض عروق خونی پوست نقش داشته و به طور موقت موجب بسته شدن منافذ پوست ،کاهش قرمزی و تورم پوست به خصوص صورت و درخشش آن می شود.
با دوش آب سرد خوش اخلاق می شوید
دوش آب سرد موجب بهبود خلق و خو می شود. در یک مطالعه بر روی ورزش “شنا در زمستان” که در فنلاند محبوب است، نشان داده شد افرادی که چهار بار در هفته شنا می‌کنند، انرژی بیشتری از سایر افراد داشتند و رفتار و روحیه آن ها بهتر می‌شود .
فیلم کوتاهی در نتیجه یک تحقیق در سال ۲۰۰۷ نشان می داد که دوش آب سرد ۲ تا ۳ دقیقه ای می تواند به تسکین افسردگی و علائم آن کمک کند البته این اثر نیازمند تحققیات گسترده تری است.
لاغری و کاهش وزن با دوش آب سرد
علاوه بر این ها تحقیقات نشان می دهد که دوش آب سرد موجب افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه چربی سوزی می شود. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، محققان دریافتند، مردانی که در محیط سرد کار می کنند حجم چربی قهوه ای که چربی خوب محسوب شده افزایش داشته همچنین دوش آب سرد در کاهش وزن نیز موثر است.
روش‌های جایگزین دوش آب سرد
دوش آب داغ ممکن است در حمام احساس خوب ایجاد کند اما برای پوست و مو مفید نیست و باید بعد از دوش آب گرم از روغن های طبیعی به منظور حفظ رطوبت پوست، جلوگیری از خارش، خشکی و تشدید بیماری های پوستی مانند اگزما استفاده کنید.
دکتر چونگ متخصص پوست توصیه کرد: برای استفاده از فواید دوش آب سرد نیازی نیست مدت زمان طولانی در حمام را با آب سرد دوش بگیرید بلکه کافی است حداقل ۱۰ ثانیه در پایان حمام خود زیر دوش آب سرد بروید.
اگر همین میزان یا به طور کلی دوش آب سرد گرفتن شما را اذیت می کند و قدرت تحمل آن را ندارید می توانید برای استفاده از مزایای دوش آب سرد، ۱۰ دقیقه در آب ولرم و کمی سرد حمام کنید و از صابون های ملایم استفاده کرده و بعد از حمام با مرطوب کننده ها بدن خود را ماساژ دهید.
بیشتر ورزشکاران بعد از ورزش و فعالیت بدنی شدید برای برطرف کردن تعریق و خستگی ماهیچه‌ها دوش آب سرد می‌گیرند.

ولی برخلاف آنچه عامه مردم فکر می‌کنند، این کار خیلی هم به نفع آنها تمام نمی‌شود، زیرا مطالعات اخیر پژوهشگران حاکی از آن است که حمام آب سرد بعد از فعالیت شدید بدنی، ضعف عضلانی و کاهش حجم ماهیچه‌ها را به دنبال دارد.

محققان یافته‌های خود را روی ۲۱ مردی که به مدت ۱۲ هفته و دو روز در هفته ورزش می‌کردند، آزمایش کردند. حدود نیمی از آنها بعد از ورزش با آب ۱۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۰ دقیقه دوش می‌گرفتند.

نیم دیگری از آنها هم بعد از فعالیت بدنی با ورزش به آهستگی بدن خود را سرد کردند.

محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا بعد از این آزمایش‌ها دریافتند قدرت عضلانی و حجم ماهیچه‌ها در مردانی که بدون حام آب سرد بدنشان را سرد کردند نسبت به گروهی که دوش آب سرد گرفته بودند، بیشتر بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد فعالیت سلول‌هایی که برای ساخت ماهیچه‌های بزرگ‌تر و قدرتمندتر ضروری است، حدود دو روز بعد از ورزش و حمام آب سرد کم می‌شود. در واقع، فرورفتن در آب سرد توان ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد.

بنابراین محققان حمام آب سرد را بعد از جلسات تمرینات مقاومتی به ورزشکاران توصیه نمی‌کنند. نتایج جدید نشان می‌دهد افرادی که از ورزش‌های مقاومتی برای بهبود عملکرد ورزشی خود و بهبودی ناشی از آسیب استفاده می‌کنند، باید روش غوطه‌وری آب سرد را به کار ببرند تا از این طریق بهبود پیدا کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ