درآمد شغل شریف سمساری‌ چقدر است ؟ + جدول

0

به گزارش ساتین، هر خانوار ایرانی سالانه به صورت متوسط نیم میلیون تومان از کالاهای دست دوم خود را می‌فروشد.

آن طور که چند روز پیش مرکز آمار ایران اعلام کرد، سال گذشته تنها سالی بود که طی چند سال اخیر درآمد خانوار ایرانی بالاخره توانست با هزینه خانوار سربه سر شود. پیش از آن، همیشه درآمد خانوار ایرانی به اندازه هزینه‌های آن نبود.

مثلا پیش از سال ۹۱ یعنی در سال ۹۰ براساس گزارش‌های بانک مرکزی در حالی که متوسط هزینه خانوار ایرانی ۱۷ میلیون و ۳۹۲ هزار تومان بود، مجموع درآمدهای پولی و غیرپولی ناخالص این خانوار به بیش از ۱۶ میلیون و ۷۱۹ هزار تومان می‌رسید.

در واقع هزینه‌های خانوار ایرانی در مجموع ۶۷۳ هزار تومان بیشتر از درآمدهای آنها بود. این اختلاف در سال ۱۳۸۹ نیز به ۴۸۵ هزار تومان می‌رسید و آن زمان نیز میزان هزینه‌های خانوار ایرانی ۴۸۵ هزار تومان بیشتر از درآمدهای سالانه آنها بود.

در همین حال توجه به نوع درآمدهای خانوار ایرانی نیز قابل توجه است. در کنار درآمدهای غیرپولی خانوار ایرانی، آنها از پنج محل درآمد پولی دارند.

در این پنج محل بیشترین درآمد مربوط به درآمدهای از مزد و حقوق بخش دولتی یا عمومی یا خصوصی یا تعاونی است. پس از این بخش، درآمدهای متفرقه خانوار ایرانی از بخش‌های دیگر بیشتر است که البته افزایش این رقم در سال ۱۳۹۰ قابل توجه است. چرا که تا پیش از سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ درآمدهای متفرقه خانوار به اندازه درآمد خانوار از مشاغل آزاد غیرکشاورزی نبود. اما در این دو سال دیگر درآمدهای متفرقه خانوار در جایگاه دوم بیشترین درآمدهای آنها قرار گرفت. این در حالی است که به صورت مشخص معلوم نیست منظور از درآمدهای متفرقه خانوار چیست.

پس از این بخش نیز، درآمد خانوار از مشاغل آزاد غیرکشاورزی، درآمد حاصل از فروش کالاهای دست دوم و درآمد از مشاغل آزاد کشاورزی در جایگاه‌های سوم تا پنجم قرار دارند.

درآمد خانوار از کالاهای دست دوم

کالاهای دست دوم خانوار هرچند جزیی از دارایی‌های آنها محسوب می‌شود اما طی سال‌های اخیر محل درآمد مناسبی برای آنها نیز به شمار رفته است. آن طور که بانک مرکزی گزارش داده طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ سهم درآمد خانوار از فروش کالاهای دست دوم آنها از کل درآمدهای پولی آنها قابل توجه بوده است. به طوری که در سال ۱۳۹۰ این بخش سهم ۴.۳ درصدی از کل درآمدهای پولی خانوار داشته است. در سال ۱۳۸۴ نیز این سهم به ۴.۲ درصد می‌رسید.

در واقع می‌توان گفت سالانه خانوار ایرانی چهار درصد از درآمدهای خود را برای تامین هزینه‌هایش، از فروش دارایی‌های دست دوم خود تامین می‌کند.

بازار ۱۱ هزار میلیاردی سمساری‌ها

از سوی دیگر با اعلام این آمار و ارقام می‌توان حجم تقریبی بازار سالانه سمساری‌ها از محل خرید کالاهای دست دوم خانوار را محاسبه کرد. با توجه به جمعیت ۲۱ میلیونی خانوار ایرانی(طبق اعلام مرکز آمار ایران) و فروش سالانه بیش از ۵۳۲ هزار تومانی کالاهای دست دوم خانوار می‌توان رقم تقریبی بازار سمساری‌های ایرانی را ۱۱ هزار و ۱۸۸ میلیارد تومان برآورد کرد. این رقم حداقل رقمی است که سمساری‌ها هم می‌توانند از فروش کالاهای دست دوم خانوار به دست بیاورند. اما اگر سود آنها را به این رقم اضافه کنیم طبیعتا این رقم افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.

سال درآمد از مزد و حقوق درآمد از مشاغل آزاد کشاورزی درآمد از مشاغل آزاد غیرکشاورزی درآمدهای متفرقه درآمد حاصل از فروش کالاهای دست دوم
۱۳۸۴ ۲۰۹۶۱۱۰ ۱۱۰۸۴۹ ۱۶۸۷۰۱۸ ۸۵۰۱۸۱ ۳۳۹۹۳۷
۱۳۸۵ ۲۳۵۹۶۴۸ ۱۶۱۸۱۳ ۱۸۳۵۹۵۵ ۱۱۰۴۶۳۷ ۳۱۶۳۲۵
۱۳۸۶ ۲۷۷۹۲۹۳ ۱۹۴۴۴۷ ۲۲۰۳۹۸۰ ۱۳۴۹۳۳۷ ۳۶۰۳۷۷
۱۳۸۷ ۳۱۶۲۷۱۲ ۱۶۴۳۴۷ ۲۴۱۵۴۱۵ ۱۷۹۷۸۳۴ ۴۲۲۴۴۱
۱۳۸۸ ۳.۳۹۵.۸۳۰ ۱۳۲.۱۲۴ ۲۴۶۱۷۷۸ ۲.۴۵۲.۵۱۸ ۴۵۳.۸۹۰
۱۳۸۹ ۳.۸۴۸.۷۷۱ ۱۷۵.۸۲۴ ۲.۷۴۶.۳۰۳ ۲.۷۹۲.۶۹۱ ۴۶۶.۹۶۸
۱۳۹۰ ۴.۴۹۰.۸۶۸ ۱۹۴.۷۴۴ ۲.۹۸۸.۷۰۱ ۴.۱۵۴.۴۳۴ ۵۳۲.۷۶۴

افکارنیوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ