در سکه و ارز سرمایه گذاری کنیم یا در سهام و بازار بورس؟

0

به گزارش ساتین : یک استاد اقتصاد دانشگاه ارومیه گفت: رشد شاخص بورس تهران به دلیل نبود فضای رقابتی میان شرکت‌های داخلی و خارجی است.

امین محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بورس تهران ارتباط اندکی با بورس‌های سایر کشورها دارد، افزود: به احتمال زیاد، کاهش تحریم‌ها منجر به کاهش شاخص بورس داخلی می‌شود.

این استاد دانشگاه توضیح داد: در طی سال‌های گذشته به دلیل وجود تحریم‌ها و نبود رقابت میان شرکت‌های خارجی و داخلی، شرکت‌های داخلی با سودآوری مناسبی مواجه بودند اما به نظر می‌رسد به دلیل افزایش فضای رقابتی پس از کاهش تحریم‌ها، سودآوری شرکت‌های داخلی کاهش یابد که منجر به کاهش شاخص بورس تهران می‌شود.

وی ادامه داد: قرار گرفتن بورس تهران در صدر بورس‌های جهان، از منظر رشد شاخص بورس است، با این حال از جهات دیگر نیز می‌توان به رتبه بندی بورس‌ها پرداخت. افزایش شاخص بورس تهران با درصد بسیار متاثر از اقدامات داخلی است درحالی که بورس سایر کشورها به همدیگر مربوط هستند و بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند.

محمدی اظهار کرد: حبابی شدن قیمت دلار منجر به سرازیر شدن سرمایه مردم به سوی بازار سرمایه شده است که انتظار می‌رود با کاهش تحریم‌ها از سرازیر شدن سرمایه‌ها به بورس کاسته شود. با این حال انتظار می‌رود در بلندمدت عملکرد بازار بورس بهتر از بازار سکه و ارز باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ