خالص ارزش داریی های هرسهم”دسبحا”مشخص شد

0

به گزارش ساتین : گروه دارویی سبحان با سرمایه ۵۶۱ میلیارد ریالی سود هر سهم سال مالی ۹۲ را براساس عملکرد ۹ ماهه با تعدیل مثبت ۲ درصدی مبلغ ۸۳۵ ریال اعلام نموده است که البته با توجه به ماهیت هلدینگ بودن شرکت و اینکه درآمد شرکت از فروش و سود سرمایه گذاری ها می باشد پوشش نامناسب ۹ ماهه نمی تواند ملاک ارزیابی عملکرد شرکت قرار گیرد.

رییس حسابداری گروه دارویی سبحان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: “دسبحا” هلدینگی دارویی متشکل از چند شرکت داروساز برتر کشور می باشد که نیمی از آنها در بازار سرمایه و نیمی دیگر خارج بورسی هستند که بیشترین تأثیر را در سود گروه دارویی سبحان دو شرکت البرز دارو و سبحان دارو دارند که “دسبحا” به ترتیب مالکیت ۶۴ و ۶۲ درصدی در این شرکت ها را دارا است.

بنابراین در برآورد پیش بینی سود هر سهم “دسبحا” پرتفوی بورسی نسبت به پرتفوی خارج بورسی از اهمیت بالاتری برخوردار است در پرتفوی غیر بورسی “دسبحا” دو شرکت کی بی سی و شیمی درمانی سبحان از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که معمولاً نیمه دوم سال شرکت های زیرمجموعه از پتانسیل های رشد تولید و فروش و افزایش سودآوری بیشتری برخوردار هستند.

خلیل پور در خصوص افزایش سرمایه ۲۷ درصدی “دسبحا” عنوان کرد: این افزایش برای حفظ درصد مالکیت شرکت در سهام زیرمجموعه صورت گرفته است به طوریکه سرمایه شرکت از مبلغ ۴۴۱ میلیارد ریال به مبلغ ۵۶۱ میلیارد ریال افزایش یافت.

رییس حسابداری “دسبحا” در خصوص عملکرد شرکت های زیرمجموعه ابراز داشت: شرکت سبحان دارو در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه با اختصاص ۳۸۹۵ ریال سود به ازای هر سهم معادل ۸۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش داده است که عملکرد بسیار خوبی را نشان داده است.

به طور کلی شرکت های زیرمجموعه گروه دارویی سبحان در سال جاری عملکرد مناسبی را از خود ارایه کرده اند و بعضاً تعدیل های مناسبی هم داده اند.

وی خاطر نشان کرد: با گشایشات صورت گرفته و کاهش تحریم های بین المللی ممکن است در ماه های پایانی سال ۹۲ با کاهش هزینه های تولید دارو شرکت های بزرگ زیرمجموعه گروه دارویی سبحان توانایی افزایش سود بیشتری پیدا کنند که در صورت این اتفاق “دسبحا” هم تأثیر خواهد پذیرفت.

خلیل پور پیرامون تهدیدها و فرصت های شرکت گروه دارویی سبحان اظهار داشت: هر عاملی که شرکت های زیرمجموعه را به مخاطره بیفکند گروه را با ریسک و هر عاملی که آنها را شکوفا سازد برای “دسبحا” فرصت تلقی می گردد.

تهدیدهایی که این هلدینگ صنعت دارو را از طریق شرکت های زیرمجموعه اش تحت تأٍثیر قرار می دهد عبارتند از افزایش هزینه های انرژی، افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه تأمین مواد اولیه، کاهش صادرات به دلیل تشدید رقابت بین المللی و تحریم ها و در مورد فرصت هایی که “دسبحا” با آن رو به رو است می توان از امکان افزایش بهای دارو، افزایش تقاضا و افزایش سرمایه در شرکت و شرکت های زیرمجموعه نام برد.

در پایان رییس حسابداری هلدینگ دارویی سبحان در خصوص خالص ارزش دارایی های شرکت اظهار کرد: براساس قیمت های آذر ماه سال ۹۲ خالص ارزش دارایی های “دسبحا” حدوداً ۱۳۵۵۲ ریال می باشد که با توجه به ریزش قیمت ها در دی ماه این مقدار در حال حاضر کاهش پیدا کرده است که امیدواریم با بازگشت اقبال به سهام صنعت دارو به همان سطح و یا بالاتر برگردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ