توافقنامه ژنو درجایی سری نگهداری می‌شود !

0

به گزارش ساتین : نماینده کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از علنی نشدن جزئیات توافق ژنو گفت: اگر توافق ژنو اینقدر برای صلح و دیپلماسی در جهان مفید است، چرا باید مخفی نگه داشته شود؟

«واشنگتن فری بیکن»، یک نماینده کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید که متن توافقنامه اخیر ایران و گروه ۱+۵ در جای بسیار سری نگهداری می‌شود و در مخروطی از سکوت دفن شده است.

«راس لتینن» شب گذشته در جلسه استماع کمیته روابط خارجی درباره توافق مذکور به هیاتی از کارشناسان هسته‌ای گفت: حتی نمایندگان کنگره نیز برای دیدن این توافق باید به مکانی فوق سری بروند.

وی افزود: چرا نمایندگان باید برای ملاحظه توافق ژنو باید به یک مکان فوق سری بروند؟

وی این سند محرمانه را عجیب خواند و از این که باراک اوباما همچنان آن را در هزارتوی سکوت نگه داری می کند، ابراز تعجب کرد.

لتینن از دیگر اعضای کمیته نیز خواست که این توافقنامه را مشاهده و بررسی کنند.

وی افزود: برای فهمیدن این توافق لازم نیست کارشناس باشید چرا که خواندش کار سخت و دشواری نخواهد بود.

عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه گفت: اگر توافق ژنو این همه مهم و برای صلح و دیپلماسی در روزگار ما اینقدر مفید است، چرا باید مخفی نگه داشته شود؟ اگر دولت به حصول این توافق افتخار می کند، پس باید آن را علنی کند.

«تد پو» نماینده جمهوریخواه کنگره نیز کاخ سفید را به خاطر پنهان کردن جزئیات توافق هسته ای از افکار عمومی آمریکا به باد انتقاد گرفت و گفت: نمی‌فهمم چرا توافق نباید علنی شود.

«اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان نیز گفته است که حتی اگر ایران ۸۰ درصد از سانتریفیوژهایش را متوقف کند، سایت فردو را تعطیل و رآکتور آب سنگین اراک را منحل سازد و با بازرسی هسته‌ای نیز موافقت کند. ˈفقط ۶ ماه از مرحله غیر قابل بازگشت در تولید سلاح هسته‌ای فاصله خواهد گرفت.

رویس افزود: ایران به احتمال زیاد همچنان از توانمندی ساخت سریع بمب هسته‌ای برخوردار خواهد بود.

منبع:خبرگزاری فارس
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ