عوارض استفاده نامناسب از کولر خودرو

0

استفاده بیش از حد از کولر خودرو باعث گرفتگی و درد های عضلانی، آلژری و آب ریزش بینی و چشم، خشکی چشم و گرفتگی صدا می شود.

در سیستم تهویه سرمایشی خودروها، فیلترها و لوله های شبکه تهویه داخل خودرو محل مناسبی برای رشد انواع قارچ ها، ویروس ها و میکروب‌ها خصوصاً باکتری لژونلا که باعث عفونت های لزیونلوزیس است.

– قبل از وارد شدن به خودرویی که زیر آفتاب پارک شده باید به مدت چند دقیقه تمام پنجره های خودرو را باز گذاشت.

مضرات استفاده از کولر مجله سلامت لژیونلوزیس کولر خودرو چگونه کار میکند استفاده صحیح از کولر خودرو

ـ گازهای بنزن و سایر ترکیبات متساعد شده از قطعات پلاستیکی داخل خودرو سبب بیماریهای مختلف از جمله سرطان می شوند.

ـ استفاده بی مهابا از کولر خودرو باعث گرفتگی و درد های عضلانی، آلژری و آب ریزش بینی و چشم، خشکی چشم و گرفتگی صدا می شود.

– استفاده دراز مدت به دلیل نوسانات دمائی بدن انسان و هوای تنفس شده می تواند باعث برونشیت مزمن، آسم و آلرژی و حتی سرطان در افراد ضعیف و بیمار و مستعد شود.

هر ساله با شروع فصل گرما میزان استفاده از کولر خودروها و بویژه در مناطق گرمسیری بیشتر و بیشتر می‌شود و این در حالیست که اکثریت قریب به اتفاق رانندگان و راکبین خودروها از نحوه استفاده از کولر خودروی خود در شرایط مختلف آگاه نیستند و تنها به صرف خنک کردن سریع محیط داخل خودرو سبب عوارض و بیماری‌های خطرناکی برای خود و سایر راکبین خودرو می‌شوند که از جمله آنها بیماری‌های دستگاه تنفس،‌ بیماری‌های چشم،‌ سرطان و … است.در زمینه استفاده صحیح از کولر خودرو سوالاتی مطرح است اما مهم‌ترین سوال در این زمینه این است که:

۱ـ در شرایط آب و هوایی تابستان کشور ما بهترین روش استفاده از کولر خودرو چیست؟

۲ـ و در صورت رعایت نکردن چه مشکلاتی ممکن است برای سلامتی ایجاد شود؟

پیش از پرداختن به بحث لازم است شناخت مختصری از ساختار کولر خودرو و اجزای داخلی اتاق خودرو داشته باشیم.

اجزای داخلی اتاق خودرو
قطعات داخل اتاق خودرو ها و لوله های انتقال هوا از قسمت موتور به داخل اتاق خودرو عموما از جنس پلاستیک و یا مشتقات آن ساخته شده است که عوامل مختلفی از جمله هزینه، ایمنی در تصادف، زیبایی و … در انتخاب جنس آنها نقش دارند اما همین مواد هنگامی که در فضای در بسته تحت تابش خورشید قرار گیرند ترکیباتی از خود آزاد می‌کنند که برای سلامتی انسان خطرناک هستند و خطر این ترکیبات بویژه در زمانی برجسته تر می شود که خودرو در شرایط خاص قرار دارد. (زیر آفتاب و …) و یا استفاده از آن در شرایط خاص (بسته بودن پنجره ها و …) صورت می‌گیرد. در این باره نظر کارشناس را جویا شده‌ایم:

در شرایط آب و هوایی کشور ما بهترین روش استفاده از کولر خودرو چیست؟ و در صورت رعایت نکردن چه مشکلاتی ممکن است برای سلامتی ایجاد شود؟

دکتر شایان خلیلی ارجقی، کارشناس بهداشت: کولر خودروها در فصل گرم سال و در مناطق گرمسیر به عنوان یک راه حل برای آسایش و ایجاد شرایط دمایی مناسب بکار می‌رود اما استفاده غیر اصولی از این وسیله رفاهی می‌تواند نکات خطرناک بهداشتی و محیط زیستی که در نهایت برای سلامتی مضر هستند در بر داشته باشد. در سیستم تهویه سرمایشی خودروها، فیلترها و لوله‌های شبکه تهویه داخل خودرو محل مناسبی برای رشد انواع قارچ‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌ها خصوصاً باکتری لژیونلا که باعث عفونت‌های لژیونلوزیس است و از فیلترها و شبکه‌های مرطوب در سیستم های مطبوع انتشار می یابد که کولر خودرو نیز چنین شرایطی را داراست.

بهترین روش برای استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان این است که به هنگام ورود به خودرو و قبل از روشن کردن کولر خودرو شیشه‌های ماشین را به مدت چند دقیقه باز کرده تا باعث خروج گازهای متصاعد شده سمی از مواد پلاستیکی(مواد ائروماتیک ) و سایر مواد به کار رفته داخل خودرو در اثر حرارت داخل اتومبیل (بویژه در خودروهایی که زیر تابش مستقیم آفتاب بوده‌اند) به بیرون شود. مقدار ترکیبات سمی موجود در هوای داخل اتاق خودروهایی که در زیر آفتاب پارک شده‌اند می‌تواند به ۴۰ برابر میزان خطرناک تعیین شده برسد. بویی که شبیه بوی پلاستیک در لحظه ورود به خودرو به مشام می‌رسد در حقیقت همان گازهای متساعد شده سمی( گاز بنزن و …) از مواد پلاستیکی داخل اتاق خودرو است که تحقیقات امروزه سرطان زا بودن این ماده را نشان داده است.

استفاده بی‌مهابا از کولر خودرو و عدم رعایت موارد فوق باعث گرفتگی و درد‌های عضلانی، آب ریزش بینی و چشم و آلژری و گرفتگی صدا می‌شود و استفاده دراز مدت به دلیل نوسانات دمائی بدن انسان و هوای تنفس شده می‌تواند باعث برونشیت مزمن، آسم و آلرژی و حتی سرطان در افراد ضعیف و بیمار و مستعد شود. وزش مستقیم باد کولر خودرو به صورت موجب خشکی چشم می‌شود.

مضرات استفاده از کولر مجله سلامت لژیونلوزیس کولر خودرو چگونه کار میکند استفاده صحیح از کولر خودرو
کلام آخر
به نظر می رسد فرهنگ استفاده از کولر خودرو در بسیاری از کشورها و از جمله در کشور ما جایگاهی ندارد و اطلاع رسانی خوبی در این باره از سوی کارشناسان بهداشت محیط صورت نگرفته است. از آنجایی که بسیاری از بیماری‌های خطرناکی که امروز ما با آن دست و پنچه نرم می‌کنیم ممکن است مربوط به ساده‌انگاری‌هایی باشد که در زندگی روزمره با آن مواجه‌ایم لذا آموزش استفاده و در حقیقت جا انداختن فرهنگ استفاده از امکانات رفاهی یک بحث جدی است تا بدون هزینه جلوی بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها گرفته شود.

لژیونلا که باعث بیماری لژیونلوزیس می شود نام باکتری هست که سبب نوعی بیماری تنفسی در نتیجه استفاده غیراصولی از سیستم های سرمایشی را موجب می شود.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ