درمان خانگی و گیاهی ورم زانو +علت آب آوردن زانو چیست؟

0

ورم زانو که گاهی اوقات از آن با اصطلاح متداول «آب آوردن زانو» و واژه پزشکی افیوژن (تجمع مایع) نیز یاد می شود می تواند پیامد صدمه دیدن، استفاده بیش از اندازه یا بیماری باشد.

ورم مفصل زانو عملکرد و انعطاف پذیری زانو را محدود می کند. برای مثال بیمار مبتلا به علائم آب آوردن زانو به دشواری می تواند زانوی متورم را کاملا خم یا صاف کند و در زمان دراز کردن و بی حرکتی پا زانو معمولا ۱۵ تا ۲۵ درجه خمیدگی دارد. ورم زانو با توجه به عارضه اصلی دامن زننده به این شرایط در بخری موارد با هیچ علامت دیگری همراه نیست و برعکس گاهی دردناک و قرمز است و زانو توانایی تحمل وزن بدن را ندارد.علت آب آوردن زانو خواه اندکی بیمار را آزار دهد، خواهد او را دچار دردی توان فرسا سازد باید مشخص شود و علائم آن به منظور تخفیف مشکلات آتی درمان شود ورم مزمن یا طولانی مدت می تواند به آسیب بافت مفصل، تحلیل و فروپاشی غضروف و نرمی استخوان بیانجامد، بنابراین در درمان آن نباید اهمال شود.

متخصص طب سنتی علت آب آوردن زانو درمان خانگی زانو درد درمان خانگی درمان اب اوردن زانو در طب سنتی داروی گیاهی برای درمان ورم زانو خواص گیاه آرنیکا خواص دالکامارا

دلایل ورم زانو

در این مقاله به عارضه هایی اشاره می کنیم که از علت ورم زانو یا آب آوردن آن به شمار می رود، رایج ترین دلیل ورم زانوی ملایم تا متوسط صدمه و ضربه دیدن و عارضه های ناشی از استفاده مفرط، مانند آرتروز و التهاب بورس (بورسیت)، است.

آسیب و ضربه دیدن زانو

ضربه دیدن استخوان های زانو، رباط ها (لیگامان ها)، تاندون ها، مینیسک ها یا غضروف مفصلی درد و درم را به دنبال دارد. آسیب جدید باعث می شود تا خون به درون مفصل راه پیدا کند و در نتیجه کبودی، سفتی، گرما و ورم قابل توجه بروز یابد. این عارضه که از آن با اصطلاح «همارتوز» یاد می شود نیازمند مراقبت پزشکی و درمان فوری است. بیمار باید در صورت شدید بودن درد زانو، عدم تحمل وزن توسط زانو یا احتمال دادن شکستگی استخوان بی درنگ به پزشک مراجعه کند.

آرتروز زانو

تحلیل و فرسایش غضروف مفصل زانو می تواند نتیجه تولید بیش از اندازه مایع مفصلی و ورم متعاقب زانو باشد. ورم زانوی ناشی از آرتروز معمولا همراه با درد است.

التهاب بورس (بورسیت) عفونی و غیرعفونی

کیسه های بسیار کوچک باریک مملو از مایعی، به نام بورس، در سراسر بدن وجود دارد که به طور طبیعی از مفصل ها محافظت می کند. التهاب و انباشته شدن مایع اضافی در بورس های زانو تورم و آب آوردن این مفصل را به دنبال دارد.

نقرس

حمله نقرس را تجمع دردناک بلورهای بسیار ریز اسید اوریک در مفصل تعریف کرده اند ورم زانو گاهی به سرعت پدیدار می شود و معمولا در این حالت با درد طاقت فرسا، قرمزی و گرمی زانو همراه است.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

آرتریت رومانوئید (روماتیسم مفصلی) یک بیماری خودایمنی تاثیرگذار بر عشاء ظریف مفاصل است که می تواند با قرمزی، التهاب، درد، سفتی و ورم زانو همراه باشد. علائم بیشتر در هر دو سمت بدن بروز می یابد، بنابراین اگر زانوی راست مبتلا شده باشد، احتمال ابتلای زانوی چپ نیز بالا خواهد بود.[ورم زانو چیست و چه راه هایی برای درمان دارد]  تومور

تومور خوش خیم یا بدخیم نیز در موارد اندک از علل ورم زانو به شمار می رود.

علائم همراه با تورم زانو

شاید دوست داشته باشید

جلوگیری از بیماریهایی که در تابستان تشدید می شود

تاثیر چاقی در فشار خون بالا

بدیهی است که ورم زانو به بزرگ شدن این مفصل می انجامد؛ این تورم معمولا در فرایند التهابی یا آسیب دیدن مفصل یا ساختارهای پیرامونی آن ریشه دارد. ورم مفصل عموما با علائم دیگری چون سفتی، درد، قرمزی، گرما و کاهش قابل ملاحظه دامنه حرکتی زانو همراه است. ورم زانو، بسته به علت دقیق آن، ممکن است در یک یا هر دو زانو رخ دهد. آرتروز نیز از علل رایج آب آوردن زانو محسوب می شود.

زمان مراجعه به پزشک

ورم زانوی ملایم تا متوسط را می توان در بسیاری موارد در خانه درمان کرد. بیمار باید در صورت مواجهه با موارد زیر به پزشک مراجعه کند:

ورم شدید زانو یا ناهنجاری و بدشکلی قابل ملاحظه آن

ناتوانی در صاف یا خم کردن کامل زانو

درد طاقت فرسای زانو (تسکین نیافتن درد علیرغم مصرف مسکن های غیرتجویز)

ناتوانی در انداختن وزن روی زانو یا احساس «خالی کردن» زانو

گرم یا قرمز شدن پوست روی زانو

بالا رفتن دمای بدن و تبدار بودن بیمار

فروکش نکردن ورم پس از گذشت ۳ روز یا بیشتر

راه ها و روش های درمان ورم زانو

درمان ورم زانو به علت آن بستگی دارد، با این حال روش های زیر از رایج ترین شیوه های کاهش ورم به شمار می رود:

یخ

از یخ برای کاهش سرعت جریان خون و در نتیجه فروکش کردن ورم و درد استفاده کرد. استفاده مناسب از یخ بسیار مهم است، چون اگر به درستی به کار برده نشود به تشدید درد و علائم می انجامد.

فشردگی

با استفاده از بریس ها و زانوبندها می توان زانو را تحت فشار قرار داد و ورم را کاهش داد.

دارو

پزشک گاهی داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی مانند ایبوپروفن را برای کاهش ورم زانو و همچنین کورتیکواستروییدهای خوراکی، مانند پردنیزون، را برای تسکین التهاب تجویز می کند.

متخصص طب سنتی علت آب آوردن زانو درمان خانگی زانو درد درمان خانگی درمان اب اوردن زانو در طب سنتی داروی گیاهی برای درمان ورم زانو خواص گیاه آرنیکا خواص دالکامارا

بیرون کشیدن مایع مفصلی (اسپیریش)

پزشک می تواند آب زانو را با سوزن تخلیه کند. البته لازم به ذکر است که گاهی اوقات دارد زانو دوباره آب بیاورد و ورم کند.

ترزیق کورتیزون

کورتیزون هورمونی استروییدی است که درد و التهاب را با سرکوب کردن سیستم ایمنی کاهش می دهد.

بالانگه داشتن پا

بالا نگه داشتن پا در درمان ورم زانو موثر است چون جاذبه زمین مایع را از زانو دور می کند. بهترین حالت این است که زانو بالاتر از سطح قلب قرار گیرد.

استراحتکاهش میزان فعالیت فشار کمتری را به زانو وارد می کند و در نتیجه ورم کاهش می یابد، اما اگر بیمار فعالیت های خود را محدود نکند زانو به طور مداوم آسیب می بیند و به تدریج بد و بدتر می شود.

درمان خانگی و گیاهی برای تورم زانو

ما در اینجا ۹ درمان طبیعی  برای از بین بردن تورم زانو ارائه کرده ایم که سریع درمان می کند:

غذاهای مناسب:

اگر یک رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید،   نه تنها تورم  و درد زانو کاهش می یابد بلکه قدرت و انرژی آن هم زیادتر می شود.  باید غذاهای غنی از ویتامین C  آنتی اکسیدان ها مانند  تمشک، توت فرنگی، زغال اخته، فلفل قرمز، مرکبات، کلم بروکلی، گل کلم، کلم و اسفناج بخورید که می تواند از پارگی  مفاصل جلوگیری کرده، و  تورم و التهاب آرتروز را کاهش دهد.

باید غذاهای غنی از ویتامین B ، مانند ماهی، تخم مرغ، گوشت بدون چربی، غلات سبوس دار، عدس و سویا بخورید، غذاهای ویتامین D مانند محصولات لبنی و غذاهای چرب امگا ۳ مانند بذر کتان، ماهی قزل آلا و گردو که تورم و درد را کاهش می دهد

استراحت

اگر می خواهید که تورم زانو کاهش یابد،  بهتر  است استراحت کنید. اگر  تمام روز کار کنید دیرتر خوب می شود

یخ

یخ می تواند در کاهش زانو  بسیار مفید  باشد و تورم زانو را زودتر درمان می کند. هر وقت که  احساس  تورم   کردید  باید شکر و تخم مرغ را مخلوط کرده روی محل متورم بمالید زود تورم از بین می رود. باید قطعات یخ   را در دستمال قرار داده و آنها را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به محل متورم  بگذارید. ۴ ساعت بعد دوباره تکرار کنیددراین مدت باید زیر زانو بالش قرار دهید

ورزش منظم

ورزش عضلات  زانو را بهبود می دهد.  همچنین می توانید تمرینات ملایم مانند یوگا و شنا  انجام دهید که می تواند در کاهش تورم زانو کمک کند.

ماساژ

ماساژ یکی دیگر از درمان طبیعی برای تورم زانو است. لمس درمانی  اندروفین ها و دیگر مواد شیمیایی ضد درد آزاد می شود، و گردش خون هم بهتر انجام می شود

سرکه سیب

به منظور کاهشن تورم زانو و درد  می توانید با استفاده از سرکه سیب   حوله   را خیس کرده و به محل متورم بگذارید
بعد از آن با نایلون پلاستیکی پوشش  داده و برای مدت یک شب  بماند. در صبح روز بعد آن را باز کنید و قسمت زانو  را بشویید.  باید آن را به مدت یک هفته تکرار  کنید تا نتیجه بهتری بگیرید

آرنیکا

شاخ و برگ این گیاه یک ماده معروف  دارد که  برای بافت همبند و استخوان مفید است.  می توانید  قرص  یا تنتور آرنیکا را  به توصیه پزشک مصرف کنید.  همچنین می توانید پماد آرنیکا را  بر زانوی متورم دو بار در روز بمالید. قرمزی  زانو  پس از چند روز از بین می رود

 حمام گرم  درد زانو را کاهش میدهد

در یک کاسه بزرگ آب را جوشانده با سطل بریزید. سپس  یک دوش گرم  بگیرید
این کار تورم و درد را کاهش میدهد.  حتی می توانید  کیسه  آب گرم یا حوله مرطوب بر روی زانو های خود  قرار دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. ۳ تا ۴ بار در روز به مدت چند روز، تکرار کنید تاتورم خود به خود کاهش یابد

گیاه دالکامارا

دارای خواص ضد التهابی بسیار عالی  در بهبود  تورم سخت و دردناک مانند آرتریت مفید است. شما می توانید قرص های آن را با مشورت پزشک بخورید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ